Пільзнер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Пільзнер
Pilsener
Кухолі з оригінальним Pilsner Urquell
Кухолі з оригінальним Pilsner Urquell
Варіанти назви Pilsner, Pils
Розповсюдженість всесвітня
Країна походження Чехія Чехія
Регіон Богемія
Місто Пльзень
Виник 1842 рік
Комерційні приклади Pilsner Urquell, більшість чеського та німецького пива
Технологічні особливості
Тип бродіння низове
Види солоду ячмінний світлий
Специфічні інгредієнти жатецький хміль
Характеристики[1]
Алкоголь 4,2—5,4 %
Колір прозоре, золотаве
Колір (SRM) 3,5—6,0
Гіркота (IBU) 35—45
Смак відчутна хмільова гіркота

Пі́льзнер (від нім. Pilsner, букв. «пльзеньське») — найбільш розповсюджений[2] на ринку вид пива низового бродіння (лагерів). Має характерний пивний аромат та м'який присмак хмілю. Назва походить від назви чеського міста Пльзень (нім. Pilsen), з яким традиційно пов'язують розповсюдження цього виду пива.

Різновиди назв, що використовуються для маркетингових потреб: Pilsener, Pilsner, Pils, а також Пиво пльзенського типу.

Історія[ред.ред. код]

До середини 1840-х пиво на теренах Богемії виготовлялося шляхом верхового бродіння, у результаті якого напій виходив темним та каламутним, що дуже не подобалося місцевим мешканцям. Тому міська влада Плзеню прийняла рішення про будівництво власної броварні, яка б варила пиво за баварськими технологіями, оскільки на той час баварці були законодавцями у пивоварінні і саме експериментували з низовим бродінням, що дозволяло отримувати прозоріше пиво з покращеним смаком. Так 1839 року у місті з'явилася броварня, що зараз відома під назвою Plzeňský Prazdroj.

Для керівництва броварнею був запрошений баварський бровар Йозеф Гролл, який вже у жовтні 1842 року представив першу партію пива, звареного ним із застосуванням нових технологій броварства та світлішого солоду. Комбінація світлішого солоду, відбірного хмілю з регіону навколо Жатеця, характерної для Плзеня надзвичайно м'якої води, а також запозичена з Баварії технологія низового бродіння дозволили отримати прозоре, золотаве за кольором пиво, яке відразу стало справжньою сенсацією.

Новий вид пива швидко завоював прихільників по всій Європі, ключовими для його виробництва були м'яка вода та спеціальний хміль. 1859 року торговельно-промислова палата Плзеня зареєструвала торговельну марку Pilsner Bier, а 1898 року плзеньська броварня започаткувала випуск пива під торговельною маркою Pilsner Urquell, що буквально перекладається з німецької як Першоджерело Пілзнера та підкреслює, що саме її продукція є оригінальним пілзнером.

Сучасні пільзнери[ред.ред. код]

Кухоль німецького Krombacher Pils

На сьогодні пільзнери є найрозповсюдженішим видом лагерного пива. Необхідними умовами виробництва справжнього пільзнера є використання світлого солоду, м'якої води та, найважливіше, жатецького хмілю. Найвідомішими є пільзнери з батьківщини виду, Чехії, а також німецькі, що здебільшого відрізняються підвищеною хмельовою гіркотою, та бельгійські і нідерландські, для яких нерідко характерний дещо солодкуватий присмак.

Водночас, деякі броварні, насамперед північноамериканські, використовують термін Pilsner або Pils у назві власних сортів пива аби підкреслити їх преміальність, навіть якщо при їх виготовленні не використовуються притаманні цьому виду пива інгредієнти, а смак не є характерним для класичного пільзнера.

Склянка[ред.ред. код]

Пільзнер прийнято пити зі спеціальних склянок, які також вживають і для інших видів легкого пива. Вони вміщують від 200 до 400 мл (у Європі зазвичай 500 мл). Це високі, тонкі, розширені зверху склянки. Така форма уможливлює, з одного боку, бачити колір напою і його насичення газом[3], з іншого — тримати пивну «шапку»[4].

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Якщо не зазначено окремо, характеристики наводяться за «Довідником по видам пива» для судей конкурсів пива. (англ.)
  2. Лагери на piffko.net
  3. Wisconsin's best breweries and .... Google Books. Процитовано 2010-03-01. 
  4. Duane Swierczynski, The big book o' beer: everything you ever wanted to know about the greatest beverage on earth, page 122. Quirk Books, 2004, ISBN 1931686491. Процитовано 2010-03-01. 

Посилання[ред.ред. код]


Кухоль пива Це незавершена стаття з броварства.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.