Пиво пльзенського типу

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Пільзнер)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Пиво плзенського типу
Pilsner, Pils
Кухолі з оригінальним Pilsner Urquell
Кухолі з оригінальним Pilsner Urquell
Варіанти назви Pilsner, Pils
Поширеність всесвітня
Країна походження Чехія Чехія
Регіон Богемія, Плзенський край
Місто Плзень
Виник 1842 рік
Комерційні приклади Pilsner Urquell, більшість чеського та німецького пива
Технологічні особливості
Тип бродіння низове
Види солоду ячмінний світлий
Специфічні інгредієнти жатецький хміль
Характеристики[1]
Алкоголь 4,2—5,4 %
Колір прозоре, золотаве
Колір (SRM) 3,5—6,0
Гіркота (IBU) 35—45
Смак відчутна хмільова гіркота

Пиво плзенського типу, рідше пі́льзнер (від нім. Pilsner, букв. «плзенське») — найпоширеніший[2] на ринку вид пива низового бродіння (лагерів). Має характерний пивний аромат та м'який присмак хмелю. Назва походить від назви чеського міста Плзень (чеськ. Plzeň, нім. Pilsen), з яким традиційно пов'язують розповсюдження цього виду пива.

Різновиди назв, що використовуються для маркетингових потреб: Пиво плзеньського типу, Pilsner, Пі́льзнер, а також Pils.

Історія[ред. | ред. код]

До середини 1840 пиво на теренах Богемії виготовлялося шляхом верхового бродіння, у результаті якого напій виходив темним та каламутним, що дуже не подобалося місцевим мешканцям. Тому міська влада Плзеня прийняла рішення про будівництво власної броварні, яка б варила пиво за баварськими технологіями, оскільки на той час баварці були законодавцями у пивоварінні і саме експериментували з низовим бродінням, що дозволяло отримувати прозоріше пиво з покращеним смаком. Так 1839 року у місті з'явилася броварня, що зараз відома під назвою Plzeňský Prazdroj букв. Плзеньський Праздрой.

Для керівництва броварнею був запрошений баварський бровар Йозеф Ґролл, який вже у жовтні 1842 року представив першу партію пива, звареного ним із застосуванням нових технологій броварства та світлішого солоду. Комбінація світлішого солоду, відбірного хмелю з регіону навколо Жатеця, характерної для Плзеня надзвичайно м'якої води, а також запозичена з Баварії технологія низового бродіння дозволили отримати прозоре, золотаве за кольором пиво, яке відразу стало справжньою сенсацією.

Новий вид пива швидко завоював прихильників по всій Європі, ключовими для його виробництва були м'яка вода та спеціальний хміль. 1859 року торговельно-промислова палата Плзеня зареєструвала торговельну марку Pilsner Bier, а 1898 року плзенська броварня започаткувала випуск пива під торговельною маркою Pilsner Urquell, що буквально перекладається з німецької як Першоджерело Плзеня та підкреслює, що саме її продукція є оригінальним пивом плзенського типу.

Сучасні пільзнери[ред. | ред. код]

Кухоль німецького Krombacher Pils

На сьогодні пиво плзенського типу є найрозповсюдженішим видом лагерного пива. Необхідними умовами виробництва справжнього пива плзенського типу є використання світлого солоду, м'якої плзенської води та, найважливіше, жатецького хмелю. Найвідомішими є пільзнери з батьківщини виду, Чехії, а також німецькі, що здебільшого відрізняються підвищеною хмельовою гіркотою, та бельгійські і нідерландські, для яких нерідко характерний дещо солодкуватий присмак.

Водночас, деякі броварні, насамперед північноамериканські, використовують термін Pilsner або Pils у назві власних сортів пива аби підкреслити їх преміальність, навіть якщо при їх виготовленні не використовуються притаманні цьому виду пива інгредієнти, а смак не є характерним для класичного пива плзеньського типу.

Склянка[ред. | ред. код]

Пиво плзенського типу прийнято пити зі спеціальних склянок, які також вживають і для інших видів легкого пива. Вони вміщують від 200 до 400 мл (у Європі зазвичай 500 мл). Це високі, тонкі, розширені зверху склянки. Така форма уможливлює, з одного боку, бачити колір напою і його насичення газом[3], з іншого — тримати пивну «шапку»[4].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Якщо не зазначено окремо, характеристики наводяться за «Довідником по видам пива» для судей конкурсів пива. (англ.)
  2. Лагери на piffko.net[недоступне посилання з липня 2019]
  3. Wisconsin's best breweries and .... Google Books. Процитовано 2010-03-01. 
  4. Duane Swierczynski, The big book o' beer: everything you ever wanted to know about the greatest beverage on earth, page 122. Quirk Books, 2004, ISBN 1931686491. Процитовано 2010-03-01. 

Посилання[ред. | ред. код]