Пінакотека

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Пінакотека (грец. Πινακοθήκη) — у стародавніх греків приміщення, в якому зберігалися живописні зображення. У римлян пінакотекою називалась кімната в будинках при вході в атрій, прикрашена картинами, а також статуями та іншими художніми предметами, якими особливо дорожив господар. У сучасному вжитку пінакотека зазвичай означає «картинна галерея».

Пінакотека Афінського акрополя[ред. | ред. код]

ЮНЕСКО Світова спадщина ЮНЕСКО, об'єкт №404 (англ.)

Найвідомішою є пінакотека Афінського акрополя — перший художній музей у світі. Вона розташовувалась у лівому крилі Пропілеїв — парадної брами акрополя. Вона являла собою невеличку кімнату із двома вікнами та дверима між ними. Тут розміщувалось зібрання картин, принесених у дар богині Афіні. У кількох шестиколонних залах були зібрані картини, написані на дошках — пінаках, глиняні таблиці та інші твори із розписом. Художнє зібрання було відкритим для відвідування афінським громадянами.

Жодна з картин не збереглась донині, проте дослідники вважають, що найчастіше давньогрецькі пінаки зображували грецьких героїв, сцени давньогрецької міфології. Так, наприклад, на одній з картин ще у 2 столітті до н. е. можна було побачити Алківіада на колінах Німеї — богині однойменного міста в Арголіді — зі знаками перемоги[1]. Ця картина, за переказами, була створена художником Аглаофоном в пам'ять перемоги, здобутої колісницею Алківіада у Немейських іграх, і в Афінах вона наробила чимало галасу: по-перше, для образу богині позувала відома в місті гетера, а по-друге, Алківіад наказав помістити цю картину у Пінакотеці священного для афінян Акрополя, що розглядалося як дія, гідна лише тирана.

Ще на зламі 3-2 століттях до н. е. був складений перший каталог Афінської пінакотеки, автором якого був Полемон Іліонський. Крім Афінської подібні пінакотеки існували і в інших містах Греції, наприклад, у Герайоні — у храмі Гери — на острові Самос. у своїй праці «Опис Еллади» Павсаній так описує Афінську пінакотеку[2]:

Ліворуч від Пропілей знаходиться будівля з картинами, на тих, яким час не судила ще стати невпізнанними, зображені Діомед і Одіссей; останній на Лемносі викрадає лук Філоктета, а перший забирає з Іліона зображення Афіни. Тут же зображені Орест, що вбиває Егісфа, і Пілад, що вбиває синів Навплія, які прибули на допомогу Егісфу. Тут же картина зображає, як поруч з могилою Ахілла Поліксена готується до заклання… Є там й інші картини, між іншим і Алківіад, ця картина була зображенням перемоги його коней на Немійських іграх. Є тут і Персей, що повертається у Сериф, що несе Полідекту голову Медузи Горгони…

Якщо пропустити картини «Хлопчик, що несе глек з водою» і «Борець», яку написав Теменет, то там є «Мусей».

Інші пінакотеки[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]