Персей

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Андромеда і Персей — напівбог
Персей і Андромеда, зображення на коринфській чорнофігурній вазі, Старий музей, Берлін

Персе́й (грец. Περσεύς) — напівлегендарний цар Аргоса і Мікен XV ст. до н. е.

Міф про Персея[ред.ред. код]

Звів навколо Мікен потужні мури із «Левиною брамою». Згодом місцеві мешканці вшановували Персея як засновника міста, а його курган (що в науковій і популярній літературі часто іменується «могилою Агамемнона» або ж «скарбницею Атрея») — як героон героя.

Один з найулюбленіших героїв давньогрецьких міфів. Згідно з ними був сином Зевса й доньки аргоського царя Акрісія — Данаї. Оскільки Акрісій дізнався з оракула, що загине від руки онука, він ув'язнив Данаю у «мідному чертозі», а коли та таки народила сина — наказав кинути його у море. Після дивовижного порятунку, Персей виховувався в родині рибалки Діктіса. Коли владар острова Серіф Полідект закохався в Данаю і захотів позбутися Персея, то послав юнака по голову горгони Медузи. Персеєві сприяли Афіна й Гермес.

Боги порадили йому йти на крайній захід, де жили граї, що мали одне око й один зуб на трьох. Викравши око та зуб, Персей повернув їх після того, як граї розповіли йому, де живуть горгони, і показали шлях до німф, які мали крилаті сандалі, чарівний шолом Аїда (хто надягав цей шолом, той ставав невидимим) і заплічний мішок. Діставши від німф ці дари й озброївшись гострим кривим ножем, який подарував Гермес, Персей рушив до горгон. Герой знав, що той, хто погляне на Медузу, негайно перетвориться на камінь, тому дивився на відображення потвори на блискучому щиті, який простягла Афіна. Він відтяв Медузі голову, сховав у мішок і, надягнувши шолом-невидимку, відлетів. Пролітаючи над Ефіопією, герой помітив прикуту до скелі Андромеду, віддану на поталу морському страховищу. Персей убив страховисько й одружився з царівною. Повернувся на Серіф, визволив матір від настирливого Полідекта, з допомогою голови Медузи обернувши його й весь його двір на каміння. Із вдячності за піклування пожертвував голову Медузи Афіні, яка помістила її на Егіді. Бажаючи побачити діда, Персей помандрував у рідні краї. Коли він прибув в Аргос, там відбувалися ігри. Персей захоплювався гімнастичними вправами, тому одразу вступив у змагання. Але диск вирвався в нього з рук і поцілив в Акрісія. Персею приписують заснування й зміцнення Мікен. Від Андромеди герой мав одну дочку й шістьох синів. Старший з них Перс вважався родоначальником персів, Алкей — батьком Амфітріона, Стенел — батьком Еврістея, Електріон — Алкмени. Після смерті Персею віддавали шану як героєві в багатьох місцях. За Геродотом, герой мав вівтар також у місті Хеммісі в Єгипті.

Сюжет міфа про Персея приваблював художників Тінторетто, Тіціана, Рубенса, Рембрандта, Тьєполо, скульпторів Бенвенуто Челліні, Канову. Софокл та Евріпід написали трагедії «Андромеда», які збереглись у фрагментах. У новий час сюжет міфа використали в своїх трагедіях Кальдерон, Корнель, в операх — Люллі та Гайдн.

Література[ред.ред. код]