Римський додекаедр

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Римський додекаедр — невеликий порожнистий об'єкт, зроблений з бронзи або (рідше) каменю, геометрична форма якого складена з дванадцяти плоских граней (п'ятикутників). Римські додекаедри також мають прикрасу у вигляді «шишок» на кожній з вершин п'ятикутників, а п'ятикутні грані мають круглі отвори ідентичні, як на протилежних гранях. Датовані приблизно ІІ-ІV ст.. Були відкриті в ХІХ ст..

Історія[ред. | ред. код]

На початку ХІХ століття під час розкопок було знайдено близько сотні римських додекаедрів. Більшість було знайдено в Німеччині і Франції — на теренах, які входили в склад північних римських провінцій.

Розмір додекаедрів був від 4 до 11 сантиметрів. Збудовані так, що додекаедр може стояти на плоскій поверхні в будь-якому положенні завдяки «шишечкам».

Один з додекаедрів знайдений у жіночому похованні, чотири — в руїнах римської дачі (villa rustica).

Римський додекаедр, знайдений в Німеччині.

Більшість з додекаедрів були знайдені в скарбах, що свідчить про їх високий статус: скоріш за все ці речі цінувалися на ряду з коштовностями.[1]

Пітер Морі, Роберт Трієст і Джек Трієст в 2005 р помітили, що у знахідок є кам'яні «аналоги» — додекаедри з округленими гранями, які датуються переходом від пізнього неоліту до ранньої бронзової доби (між 3000 і 1500 до н. Е.) Швидше за все, у каменів було не тільки утилітарне, а й релігійне значення.[2]

Додекаедр колись вважався піфагорійцями священної фігурою, яка уособлювала Всесвіт або ефір. Ямвліх в книзі «Про піфагорійської життя» стверджує, що Гіппас Метапонтський, що розголосив простим людям таємницю додекаедра, був не тільки вигнаний з піфагорійської громади, а й удостоєний споруди гробниці заживо «в знак того, що вони вважають свого колишнього товариша пішли з життя» . Коли Гіппас загинув у морі під час аварії корабля, всі вирішили, що це результат прокляття: «Кажуть, що саме божество розгнівалось на того, хто розголосив вчення Піфагора».

Бенно Ердманн в журналі «Mathematical Intelligencer» стверджує, що додекаедри символізували вогонь. Відомий грекам мінерал пірит який за формою був схожий на додекаедр. Пірит використовувався для добування вогню. Таким чином, асоціація між вогнем і додекаедр могла скластися сама собою.[2]

Місце знахідки[ред. | ред. код]

Найбільша концентрація знахідок додекаедрів були знайдені в нинішній Франції і Південно-Західної Німеччини. А також в північно-східній Англії, точно на кордоні з Шотландією, де було знайдено три додекаедра. Три було знайдено в Південному Уельсі, який знаходиться на західному узбережжі Сполученого Королівства. 4 — в околицях Лондона. В Нідерландах близько семи або восьми. Східні приклади зустрічаються в Чехії, Словаччині, Угорщині та Австрії. Найбільший відсоток з римських додекаедрів, знайдені в центральній Франції.[3]

Римський додекаедр

Гіпотези щодо призначення[ред. | ред. код]

Археологи висунули 27 гіпотез призначення додекаедрів, але довести ні одну з них не вдалося. Зараз в історичній літературі для стислості використовується абревіатура «UGRO» (від англ. Unidentified Gallo-Roman Object — непізнаний галло-римський предмет).[4]

Вимірювальний пристрій[ред. | ред. код]

Римський додекаедр використовувався як вимірювальний пристрій, а саме як далекомір на полі бою. Відповідно до цієї гіпотези додекаедр застосовувався для розрахунку траєкторій метальних снарядів. Це могло б пояснити наявність різного діаметра отворів на п'ятикутних гранях.

Геодезичні пристрої[ред. | ред. код]

Використання додекаедрів полягає в тому, що вони могли б бути використані як дальномірний пристрій.

Ювелірне приладдя[ред. | ред. код]

Різного розміру отвори, могли бути призначені, для визначення розміру кільця.

Приладдя сантехніка[ред. | ред. код]

Різного розміру отвори, могли були призначені, для визначення розміру труб, щоб полегшити роботу «сантехніка».

Комп'ютерна модель Римського додекаедра

Релігійне[ред. | ред. код]

На додекаедрах були знайдені давні релігійні символи друїдів. Вони могли виступати у ролі домашніх тотемів давніх жителів Британії. Але залишається питання, чому про них немає письмових згадок.

Свічник[ред. | ред. код]

В одному з додекаедрів було знайдено віск, але дуже мала вірогідність, що сама це було основним призначенням. Скоріш за все, віск був залишком ливарної моделі. Але скоріш за все, це була одна з функцій римського додекаедра.

Гра[ред. | ред. код]

  1. Перший варіант — додекаедр підкидали і позначали висоту, цілю було підкинута найвище;
  2. Другий варіант — додекаедр виступав в ролі кошику, а м'ячем виступали камінці різного розміру;
  3. Третій варіант — додекаедр підкидали і ловили на жердину.

Інструмент[ред. | ред. код]

Можливо його використовували щоб зв'язати мотузки, можливо, навіть використовували при будівництві намету, або шатра.

Римський додекаедр в Музей галло-римської де Фурв'єр, Ліон

Астрономічні вимірювальні пристрої[ред. | ред. код]

За допомогою них визначали оптимальний термін посіву озимих зернових культур. Згідно G.M.C. Wagemans, "додекаедр був астрономічним вимірювальним приладом, за допомогою якого вимірювали кут падіння сонячного світла і, таким чином, точно визначали один особливий день навесні і один особливий день восени. Визначаються таким чином дні, мабуть, мали велику важливість для сільського господарства ".

Але не зрозуміло, чому знайдені додекаедри різного розміру.

Гороскоп[ред. | ред. код]

На території Женеви знайшли литий свинцевий додекаедр з гранями довжиною 1,5 сантиметра, оздоблений пластинками срібла з назвами знаків Зодіаку.

Гральні кості[ред. | ред. код]

Прикраса для жезла або скіпетра[ред. | ред. код]

Елемент армійського штандарта[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  1. Roman Dodecahedra. — Virtual Polyhedra. — 1998, George W. Hart
  2. а б Загадка римских додекаэдров. — paranormal-news.ru. — 16.07.2013
  3. Загадка римских додекаэдров. — 16.07.2013
  4. LEGENDS&CHRONICLEC. The Roman Dodecahedrons. — 2007—2015 — Legends and Chronicles

Джерела[ред. | ред. код]