Ікосаедр

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тривимірна модель правильного ікосаедра

Ікоса́едр (двадцятигра́нник) — многогранник з 20 гранями. Назва походить від грец. εἴκοσι — двадцять і грец. ἕδρα — площа.

Існує нескінченно багато несхожих ікосаедрів, деякі з яких мають більше симетрій, інші менше. Найвідоміший (опуклий, незірчатий) правильний ікосаедр — один з правильних багатогранників, гранями якого є 20 правильних трикутників.

Зірчасті форми ікосаедра[ред. | ред. код]

Ззірчення — це процес розширення граней або ребер багатогранника, поки вони не стикнуться з утворенням нового многогранника. Це здійснюється симетрично, так що результуюче тіло зберігає всі симетрії батьківського тіла.

У книзі «П'ятдесят дев'ять Ікосаедрів» (The Fifty-Nine Icosahedra) Гарольдом Коксетером із співавторами перераховано 58 таких зірчастих форм правильного ікосаедра.

З них багато має окрему грань в кожній з 20 площин, а тому є також ікосаедрами. Великий ікосаедр серед них.

Інші зірчасті форми мають більше однієї грані на кожній площині або формуються як з'єднання простіших багатогранників. Вони не є, строго кажучи, ікосаедрами, хоча і згадуються часто як такі.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Daniel Jones. English Pronouncing Dictionary / Peter Roach, James Hartmann, Jane Setter. — Cambridge : Cambridge University Press, 2003. — ISBN 3-12-539683-2.