Рогволод

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Рогволод
Рогволод
Князь Полоцький
945 — 978
Наступник: Ізяслав I
 
Народження: бл.920
Смерть: 978(0978)
Полоцьк
Рід: Рогволодовичі
Діти: Рогніда

CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Рогволод (дав.-рус. Рогъволодъ, Роговолодъ; бл. 920 — 978, Полоцьк) — князь Полоцький, батько Рогніди, учасник подій міжусобної боротьби в 975-980 роках.

Походження[ред. | ред. код]

Леонтій Войтович на основі саг стверджує, що Рогволод походив з оркнейських ярлів.[1]

Українські історики Микола Костомаров, Петро Голубовський та білоруський історик Митрофан Довнар-Запольський сумнівалися у варязькому походженні Рогволда. Було висловлене припущення, що ім'я Рогволод є суто слов'янським і походить від словосполучення рогом володіти[2]

Історичні відомості[ред. | ред. код]

Рогволода двічі згадують в історичних джерелах під 980 та 1128 роками. Ймовірно, належав до династії Рогволодовичів. Під час міжусобної боротьби між синами Святослава I Хороброго — Володимиром і Ярополком підтримав останнього. Зокрема, Рогволд не схотів віддавати заміж за Володимира свою дочку Рогніду. У результаті Володимир разом із дядьком Добринею пішов походом на Рогволда. Полоцьк взяло військо Володимира, а Рогволда та його двох синів убили. Рогніда стала дружиною Володимира Святославича.

Так описав ці події літописець:

« І сів він (тобто - Володимир Святославич) у Новгороді, і послав [отроків] до Рогволода, князя полоцького, мовлячи: «Хочу взяти дочку твою за жону». Він тоді запитав дочку свою: «Чи хочеш ти за Володимира?» А вона сказала: «Не хочу я роззути Володимира, а Ярополка хочу». Рогволод же прийшов був із замор’я і мав волость свою в Полоцьку. А Тур [сів] у Турові; од нього ж і туровці прозвалися.І прийшли отроки Володимирові, і повідали йому всю річ Рогніді, дочки Рогволода, князя полоцького. Володимир тоді зібрав воїв багато — варягів, і словен, і чуді, і кривичів — і пішов на Рогволода. У сей же час хотіли вести Рогнідь за Ярополка. І прийшов Володимир на Полоцьк, і вбив Рогволода і синів його двох, а дочку його Рогнідь узяв за жону і пішов на Ярополка[3]. «

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Войтович Л. Гольмґард: де правили руські князі Святослав Ігоревич, Володимир Святославич та Ярослав Володимирович? // Український історичний журнал. — К., 2015. — № 3 (522, травень-червень). — С. 54. — ISSN 0130-5247.
  2. ПОЛОЦКОЕ КНЯЖЕСТВО[недоступне посилання з липня 2019]
  3. Літопис руський… — С. 45.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Літопис руський / Пер. з давньорус. Л. Є. Махновця; Відп. ред. О. В. Мишанич. — К. : Дніпро, 1989. — XVI+591 с. — ISBN 5-308-00052-2.

Посилання[ред. | ред. код]