Товтивіл

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Товтивіл
лит. Tautvilas


Князь Полоцький
1250-ті — 1264
Попередник: Брячислав Василькович
Наступник: Костянтин Безрукий
 
Смерть: 1264
Країна: Литва
Релігія: католицька церква
Батько: Довспрунк
Мати: Wife of Dausprungasd
Шлюб: unknown daughter of Bryachislav Vasilkovichd
Діти: Юрій Товтивілович

Товтивіл (лит. Tautvilas, ?—1264) — литовський князь, князь полоцький (сер. ХІІІ ст.), племінник Міндовга, ймовірно, син його старшого брата Довспрунка.

Біля 1249 року Міндовг послав Товтивіла разом з його братом Ердивілом у похід на Смоленське князівство. Скориставшись відсутністю племінників Міндовг захопив їхні волості та організував невдалу спробу їхнього вбивства.

Товтивіл втік у Галицько-Волинське князівство, а звідти у Ригу, де прийняв католицизм. Противники Міндовга — Данило Романович, Лівонський Орден, ризький архиєпископ і Жемайтійський князь Вікинт підтримали Товтивіла як претендента на литовський престол та надали йому збройну допомогу. Проте нанести Міндовгу поразки цій коаліції не вдалось.

Після хрещення Міндовга у 1253 році коаліція на чолі з Товтивілом розпалась. Певний час останній перебував у Галицько-Волинському князівстві та брав участь у поході Данила в Чехію 1253 року.

Пізніше, очевидно, помирився з Міндовгом. Вже у 1258 році Товтивіл виступає полоцьким князем і бере участь у спільному поході полочан та литви на Смоленську землю та Торжок.

Під час татарського походу на Литву зимою 1258—-1259 р. Товтивіл разом з Міндовговим сином Войшелком воював проти Данила Романовича, який був союзником татар. 1262 року знову згаданий як князь полоцький. Ймовірно був одним з організаторів вбивства Міндовга у 1263 р. Незабаром між Товтивілом та спадкоємцем Міндовга, Тройнатом розпочалась боротьба за владу у Литві під час якої Товтивіл загинув.

Література[ред. | ред. код]

  • Насевіч, В. Таўцівіл / Вячаслаў Насевія // Энцыклапедыя гісторыі Беларусі: У 6 т. / БелЭн; Рэдкал.: Г. П. Пашкоў (гал. рэд.) і інш.; Маст. Э. Э. Жакевіч. Т. 6. Кн. 1: Пузыны — Усая. — Мн.: БелЭн, 2001. — 591 с.: іл. — С. 513—514. — ISBN 985-11-0214-8.