Зіновать Вульфа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Рокитничок Вульфа)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Зіновать Вульфа
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Розиди (Rosids)
Порядок: Бобовоцвіті (Fabales)
Родина: Бобові (Fabaceae)
Рід: Зіновать (Chamaecytisus)
Вид:
Зіновать Вульфа (C. wulffii)
Біноміальна назва
Chamaecytisus wulffii

Зінова́ть Ву́льфа,[1][2] або зинова́ть Ву́льфа,[3] або роки́тничок Ву́льфа (Chamaecytisus wulffii)[4] — багаторічна рослина родини бобових. Ендемік Північно-Східного Причорномор'я, занесений до Червоної книги України та Європейського червоного списку. Декоративна і медоносна рослина.

Невеличкий кущ 5-20 см заввишки, хамефіт. Пагони сланкі, на верхівці висхідні, запушені. Листки трійчасті, складаються з оберненояйцеподібно-ланцетних запушених листочків. Квітки жовті, зібрані в однобічні гребінчасті китицеподібні суцвіття, розташовані поодинці або попарно в пазухах листків. Плід — широко лінійно-ланцетний, густо запушений біб.

Екологія та поширення

[ред. | ред. код]

Рослина світлолюбна, посухостійка, полюбляє ґрунти, багаті на кальцій. Зростає у несформованих петрофітних (каменелюбних) рослинних угрупованнях на вапнякових скелях, яйлах, біля верхньої межі соснових лісів.

Квітне у травні-липні, запилюється комахами. Плодоносить у липні-серпні. Розмножується насінням.

Ареал зіноваті Вульфа вузький і охоплює ділянки Гірського Криму та Південного узбережжя Кримського півострова, причому переважна більшість осередків розташована на горі Ай-Петрі. А. В. Єна включив його до списку ендемічних рослин Криму.[5] За межами України ця рослина знайдена біля Новоросійська (Росія).[2]

Значення і статус виду

[ред. | ред. код]

Стан українських популяцій стабільний, але вид має вузьку еколого-ценотичну амплітуду та слабку конкурентну здатність, що перешкоджає його ширшому розповсюдженню у природі. Крім того, зіновать Вульфа страждає від сильного антропогенного навантаження. Рослина охороняється в Байдарському заказнику, Ялтинському гірсько-лісовому та Кримському природних заповідниках.

Завдяки компактному габітусу, посухостійкості і рясному цвітінню зіновать Вульфа дуже ефектна у культурі. Вид перспективний для поширення як декоративний. В дикій природі він цінний тим, що затримує часточки ґрунту на крутих схилах, запобігаючи їх ерозії.

Синоніми

[ред. | ред. код]
  • Cytisus wulffii V. Krecz.

Джерела

[ред. | ред. код]
  1. Chamaecytisus wulffii // Словник українських наукових і народних назв судинних рослин / Ю. Кобів. — Київ : Наукова думка, 2004. — 800 с. — (Словники України). — ISBN 966-00-0355-2.
  2. а б Зіновать Вульфа [Архівовано 13 липня 2015 у Wayback Machine.] у Червоній книзі України. — Переглянуто 10 серпня 2015.
  3. [[https://web.archive.org/web/20161225214552/http://econtsh.astra.in.ua/system.php?page=1 Архівовано 25 грудня 2016 у Wayback Machine.] Довідник назв рослин України від Наукового товариства імені Шевченка, Лісівничої академії наук України, за участю працівників Державного природознавчого музею НАН України та студентів і викладачів Прикарпатського лісогосподарського коледжу; розробка вебресурсу: Третяк Платон Романович]
  4. The Plant List [Архівовано 19 жовтня 2021 у Wayback Machine.].(англ.)
  5. [[Єна Андрій Васильович]]. Феномен флористичного ендемізму та його прояви у Криму // Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня доктора біологічних наук, Київ, 2009. Архів оригіналу за 24 вересня 2015. Процитовано 24 березня 2022.

Посилання

[ред. | ред. код]