Сахель

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сахель
Зображення
У межах геооб'єкта Африка
Спільний кордон із Північна Африка, Африка південніше Сахари, Атлантичний океан, Суецька затока, Червоне море
CMNS: Сахель у Вікісховищі

Координати: 14°28′28″ пн. ш. 13°30′42″ сх. д. / 14.474672000028° пн. ш. 13.51169600002777749° сх. д. / 14.474672000028; 13.51169600002777749

Розташування Сахель в Африці
Верблюди на водопої
Сахель в сезон дощів

Сахель (араб. ساحل‎сахель, в перекладі означає «берег», «кордон» або «узбережжя») — тропічна савана в Африці, яка є своєрідним переходом між Сахарою і південними, родючішими землями, відомішими як африканський регіон Судан (не плутати з державою Судан). Сахелем також називають напівпустельні і степові райони на північ від Сахари — зокрема Туніський і Алжирський Сахель.

Географія[ред. | ред. код]

Сахель простягнувся на 3900 км від Атлантичного океану на заході, до Червоного моря на сході, у поясі, ширина якого змінюється від декількох сотень до тисяч кілометрів; покриває площу, що дорівнює 3 053 200 км². Це екорегіон напівпосушливих полів, саван. Сьогодні Сахель охоплює такі держави як Сенегал, Мавританія, Малі, Буркіна-Фасо, Нігер, Нігерія, Чад, Судан і Еритрея.

Топографічно Сахель вважається «плоским», його висота коливається на рівні 200—400 метрів над рівнем моря. Деякі ізольовані плато та гірські пасма беруть початок в Сахелі, але, тим не менше, вважаються окремими екологічними регіонами — їхня флора і фауна відмінні від навколишніх низовин.

Історично Сахель був батьківщиною державних утворень — королівств та імперій, що одержували прибутки з торгівлі через пустелю, таких як Гана, Малі, Сонгаї та інші. Всі разом ці держави відоміші як «Сахельські королівства».

Клімат[ред. | ред. код]

У Сахелі тропічний і спекотний клімат, з сильними сезонними змінами в опадах і температурі. У Сахелі випадає приблизно 200—600 мм опадів на рік, головним чином з травня по вересень (сезон мусонів), в основному у вигляді сильних, але коротких злив. Є сильна кореляція між зливами в області Сахеля і ураганною діяльністю в Атлантиці.

Середньомісячні температури коливаються від 33-36 °C влітку до 18-21 °C взимку. Протягом зими гарячі сухі вітри Сахари можуть створювати справжні «пісочні шторми».

Історія клімату[ред. | ред. код]

Близько 12 000 років тому Сахель був частиною Сахари і був покритий дюнами. Вони й сформували сучасний ландшафт. Величезне озеро Чад і Внутрішня дельта Нігеру є залишками, сформованими після кінця льодовикового періоду. Найважливіше обмеження в Сахелі — брак ґрунту і води.

Ґрунти в Сахелі, головним чином, піщані й кислі, мають дуже низький вміст азоту та фосфатів. Ґрунти дуже пористі, і після злив швидко осушуються.

Флора та фауна[ред. | ред. код]

Флора[ред. | ред. код]

Сахель головним чином покритий полями і саванами, з невеликими областями лісів. Трава покриває всю область Сахелю, серед типів трави переважають Cenchrus biflorus, Schoenefeldia gracilis та Aristida stipoides. Серед різновидів акацій переважають такі види як Acacia tortilis (найпоширеніша), Acacia senegal та Acacia laeta. Зустрічаються й інші види дерев (Commiphora africana, Balanites aegyptiaca, Faidherbia albida, та Boscia senegalensis). У північній частині Сахеля є «області кущів», так звана альтернатива областям полів і саван. Протягом довгого сухого сезону з багатьох дерев опадає листя, гинуть трави.

Фауна[ред. | ред. код]

Раніше Сахель був місцем великих поселень ссавців, таких як антилопа шаблерога (Oryx dammah), газелі (Gazella dama, Gazella dorcas, Gazella rufifrons), а також антилопа конгоні (Alcelaphus busephalus buselaphus). Крім травоїдних, зустрічалися і хижаки, наприклад, гієновидний собака (Lycaon pictus), гепард (Acinonyx jubatus) і лев (Panthera leo). Видове різноманіття значно зменшилось через полюванням деякі види оголошені вимираючими (Gazella dorcas і Gazella rufifrons).

Заболочені місця Сахеля важливі для міграційних птахів, що переміщуються в межах Африки з африкансько-євразійського міграційного маршруту.

Історія[ред. | ред. код]

Рання історія[ред. | ред. код]

Перші «підприємства» сільського господарства з'явилися в Сахелі приблизно за 5000 років до нашої ери, коли культивувалося сорго (Sorghum) і африканський рис (Oryza glaberrima). Приблизно в цей же час були одомашнені цесарки (Numida meleagris).

Приблизно за 4000 років до нашої ери клімат пустелі Сахара і Сахелю у швидкому темпі почав ставати сухішим. Ця зміна клімату викликало прискорення опустелювання. Цей процес прискорив переміщення сільськогосподарських областей в зони з вологішим кліматом, наприклад, в Західну Африку.

Міграції населення[ред. | ред. код]

Традиційно більшість народів Сахеля були напівкочові, тому і сільське господарство «переміщувалось», але цей спосіб ведення господарства є, ймовірно, найбільш життєздатним в умовах Сахелю. Відмінності між «сухою» північчю, з вищим рівнем поживних речовин у ґрунті, і вологішим півднем повинно використовуватися так, щоб стада знаходилися на високоякісному ґрунті Півночі протягом вологого сезону, а потім здійснювали похід на кілька сотень кілометрів на південь, щоб потрапити на ряснішу ділянку з менш живильним ґрунтом під час сухого сезону на Півдні. Між кочовими пастухами є постійні конфлікти за найсприятливіші частини Сахелю.

Середньовічні державні утворення[ред. | ред. код]

Сахельські королівства представляли собою низку імперій, що знаходилися в Сахелі. Багатство держав прибувало від управління маршрутами торгового шляху через Сахару. Їхня влада підкріплювалася наявністю у них великих в'ючних тварин, таких як верблюди і коні, які були корисні як в торгівлі, так і в битвах. Всі ці імперії були децентралізованими з містами, маючими велику автономію. Перші великі королівства Сахелю з'явилися після 750 року від Р. Х., Ними було створено кілька великих торговельних міст на річці Нігер: Тімбукту, Гао і Джен.

Території держав Сахелю були обмежені від півдня до лісової зони народу Ашанті і Йоруба, оскільки воїни королівств були марні в лісах, коні і верблюди не могли бути боєздатними в даних областях.

Посухи XX століття[ред. | ред. код]

Головна посуха в Сахелі настала в 1914. Вона була викликана низькою кількістю дощів. Це явище викликало великомасштабний голод. У 1960-их роках відбулося велике збільшення кількості злив в області. Північна частина стала доступнішою. Довгий період посухи з 1968 по 1974 швидко зробив Сахель нежиттєздатним. Відбулася сильна зміна ландшафту. Лише тільки допомога міжнародних організацій дозволила Сахелю уникнути такої кількості жертв, як в 1914. Ця катастрофа призвела до створення Міжнародного Фонду Сільськогосподарського Розвитку.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]