Судан (регіон)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Типовий краєвид регіону Судан

Судан (араб. Bilâd as-sûdân‎, (البلاد السودان) буквально «країна чорних») - історико-географічний регіон Африки, на південь від Сахари до 5 паралелі на північ від екватора. Територіально займає північну частину Африки південніше Сахари (північ Західної, Центральної та північний захід Східної Африки). Прикордонна зона між Суданом і Сахарою називається Сахель. Площа близько 5 млн км².

Субрегіони[ред.ред. код]

Західносуданська саванна
Центрально- та східносуданська саванни

Має поділ на:

Область поділяється Камерунським нагір'ям на східну і західну частини. На південь від західної частини Гвінейська мозаїчна ліс-саванна. На сході Судану розташовано Судд — заболочений район, а також на півдні Північно-Конголезька мозаїчна ліс-саванна.
Західний Судан (природна обл. В Африці) (до озера Чад), Центральний Судан (природна обл. В Африці) (від озера Чад до кордонів Демократичної Республіки Судан, ДРС), Східний Судан (природна обл. В Африці) ( територія ДРС до Білого Нілу). Західний і Центральний Судан (природна обл. В Африці), близькі в історико-етнографічному відношенні, часто об'єднують в єдиний культурний регіон.
  • низовинний Судан на сході до кордону з Ефіопією (історична область Східний Судан, відповідає південній частині сучасної держави Судан).

Клімат[ред.ред. код]

Клімат Судану субекваторіальний, мусонний. Взимку діє північно-східний пасат (зимовий мусон), який часто називають харматтаном, переважає континентальне тропічне повітря, стоїть спекотна суха погода. Середня температура самого холодного місяця від 20 до 26 °. Більшу частину Судану займає типова савана, що змінюються на півдні високотравними (висота трав до 5 м) саваною і листопадно-вічнозеленими лісами. Західний Судан добре зрошений (озеро Чад) і родючий. Східний має степовий і пустельний характер.

Населення[ред.ред. код]

Найчисленніші етнічні групи - команді, джолофи, сонгай, хауса, борну, багирмі тощо; ряд народів сповідує іслам.

Див. також[ред.ред. код]