Хіротонія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Священство)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Хіротонія священика в римо-католицькій церкві. Абатство Фонгомбо, Франція

Хіротоні́я (грец. χειροτονία, «рукопокладення») або ординація — християнський обряд, під час якого відбувається таїнство поставлення в священнослужителі. Існують три чини висвячення: в диякони та священники висвячення може проводити один архієрей; в архиєреї висвячують собором архиєреїв, щонайменше двома (див. Правила святих Апостолів). Також інші християнські обряди, що мають (або мали історично) своїм елементом покладання рук (наприклад, миропомазання).

Назва[ред. | ред. код]

  • Процес хіротонізації також називають висвяченням, рукопокладенням, покладенням рук (заст. рукоположення).

Католицька церква[ред. | ред. код]

Висвячення відбувається, як і у Православній, у три чини: дияконів, священників та єпископів.

Православна церква[ред. | ред. код]

У Православній Церкві хіротонія можлива у диякони (з іподияконів), у священники (з дияконів) і в архієреї (зі священиків). Відповідно існують три чини рукоположення. У диякони та священники рукоположення робити може один архієрей; в архієреї рукоположення відбувається собором архієреїв.

Рукоположення в диякони відбувається на літургії після євхаристичного канону. Той, хто посвячується, вводиться у вівтар через Царські врата, триразово при співі тропарів обводиться навколо престолу й потім стає на одне коліно перед престолом. Архієрей покладає край омофора на голову того, хто посвячується, зверху кладе руку і читає таїноздійснювальну молитву. Після молитви архиєрей знімає хрестоподібно одягнений орар з посвяченого і покладає орар йому на ліве плече з вигуком «Аксіос!».

Рукоположення у священники відбувається на літургії після великого входу подібним чином — рукоположений стає на обидва коліна перед престолом, читається таїнозвершувальна молитва, рукоположеного одягають у священицькі убрання.

Рукоположення в архиєреї відбувається на літургії після співу трисвятого перед читанням Апостола. Рукоположений вводиться у вівтар через Царські врата, робить три поклони перед престолом та, ставши на обидва коліна, кладе складені навхрест руки на престол. Архієреї, що здійснюють рукоположення, тримають над його головою відкрите Євангеліє, найголовніший із них читає таїнозвершувальну молитву. Потім виголошується ектенія, після якої Євангеліє покладається на престол, а новорукоположеного обличають із вигуком «аксіос» в архиєрейське убрання.

Історично таїнство миропомазання теж здійснювалося через рукопокладання — за переданням апостоли перед таким рукопокладанням змащували свої руки миром.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Хіротонія