Стяг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Стяг — військовий прапор у вигляді жердини з укріпленим на ньому пучком кінського волосся (див. чілка), клином яскравої тканини, фігуркою тварини або іншим предметом, добре видним здалеку. Слово «стяг» вважається запозиченням з германських мов: пор. дав.-ісл. stǫng («древко», «жердина»), дав.-англ. steng («жердина», «кіл», звідки «стеньга»), дав.-в.-нім. і дав.-н.-нім. stanga (так само). Висловлювалася і думка про питомо слов'янське походження слова: від прасл. stogъ («стіг», «жердина»)[1].

Пізніше на стяги почали кріпити великі шматки тканин яскравого кольору у формі клина. Кінці стягів, крім клиноподібної форми, могли мати два або три хвоста, які називалися коса, відкіс, клинці або яловці.

Під час походів стяг знімали з древка і перевозили в обозі разом зі зброєю і обладунками. Князівська дружина охороняла стяг. Стяги надягали на древко тільки перед битвою. В давнину стяг міг бути величезного розміру, і його установка вимагала значного часу. У літописах іноді зустрічається вислів «не поставивши стягу», що могло означати «раптова атака супротивника», «бути захопленим зненацька». Вираз «поставити стяг» означав оголосити війну.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела та література[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Етимологічний словник української мови: В 7 т. / АН УРСР. Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні; Редкол. О. С. Мельничук (головний ред.) та ін. — Т. 5: Р — Т / Уклад.: Р. В. Болдирєв та ін. — 2006. — 704 с. — ISBN 966-00-0785-X.
Flag template.svg Це незавершена стаття про прапори або знамена.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.