Сідоніу Пайш

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сідоніу Пайш
Sidónio Pais
порт. Sidónio Pais
Сідоніу Пайш Sidónio Pais
Сідоніу Пайш
Sidónio Pais
   4-й президент Португалії
28 квітня 1918 — 14 грудня 1918
Попередник Бернардіну Машаду
(президент Португалії)
Наступник Жуау ду Канту і Каштру
(президент Португалії)
Народився 1 травня 1872(1872-05-01)[1][2]
Камінья
Помер 14 грудня 1918(1918-12-14)[1][2] (46 років)
Лісабон, Португалія[3]
Похований Національний Пантеон
Відомий як політик, військовослужбовець, математик, солдат, дипломат, викладач університету
Місце роботи Коїмбрський університет
Країна Португалія і Королівство Португалія
Alma mater Військова академія і Коїмбрський університет
Політична партія Націонал-республіканська партія
У шлюбі з Maria dos Prazeres Martins Bessa Pais
Нагороди
Grand Cross of the Sash of the Three Orders Sash of the Three Orders
Підпис

Сідо́ніу Бернарді́ну Кардо́зу да Сі́лва Пайш (порт. Sidónio Bernardino Cardoso da Silva Pais; 1 травня 1872, Камінья, Португалія — 14 грудня 1918, Лісабон) — португальський військовий і політик, 4-й президент Португальської Республіки. Мав також прізвисько президент-король. Як президент Португальської Республіки, мав диктаторські повноваження. Призупинив і змінив Конституцію Португалії 1911 року. Був професором в університеті Коїмбри, де викладав диференціальну і інтегральну математику. Крім того, обіймав найвищі міністерські посади, був послом у Берліні. Вважається першим диктатором з часу проголошення Португалії Республікою.

Біографія[ред. | ред. код]

До проголошення Республіки[ред. | ред. код]

Сідоніу Пайш народився в Каміньї, в сім'ї нотаріуса і юридичного службовця Алберту Сідоніу Пайша. З 1895 року жив в Амаранті, де одружився з Марією душ Празереш Мартінш Бесою, з якою у нього було п'ятеро дітей. Середню освіту отримав у ліцеї міста Віана-ду-Каштелу, після чого відправився в Коїмбру, де він вивчав математику і філософію на підготовчих курсах. У 1888 році вступив у військове училище, де навчався за фахом артилериста. Будучи блискучим студентом, він завершив навчання з відзнакою, в 1892 році отримав звання прапорщика, через 2 роки в 1895 році він отримав звання лейтенанта, а в 1906 році — капітана. У 1916 році отримав військове звання майора.

Після закінчення військового училища вступив в Університет Коїмбри, який закінчив за фахом математика, а згодом у 1898 році здобув там же і докторський ступінь. Там він став прихильником республіканських ідеалів, у роки коли конституційна монархія Португалії доживала свої останні дні. Водночас протягом короткого періоду часу належав до однієї з масонських груп, проте уктивної участі у її діяльності не брав. Будучи шановним математиком в Університеті Коїмбри, він був призначений професором кафедри диференціального і інтегрального числення. 23 жовтня 1910 року був призначений на посаду віце-ректора (у цей час ректором університету був Мануел де Арріага. Був також директором (1911 рік) однієї з індустріальних шкіл (порт. Escola Industrial Brotero).

Після проголошення Республіки[ред. | ред. код]

Будучи визнаним і активним республіканцем, після встановлення Португальської Республіки в 1910 році почав вести активне політичне життя. Після недовгого часу перебування на керівних посадах у Раді Директорів Португальських залізниць, був обраний депутатом Національних установчих зборів (порт. Assembleia Nacional Constituinte), брав участь у створенні Конституції Португалії 1911 року.

Будучи видним членом Національних установчих зборів 24 серпня 1911 року був призначений міністром розвитку в уряді Жуау Шагаша. На цій посаді пробув до 3 листопада і представляв уряд на маніфестаціях у місті Порту, присвячених святкуванню річниці проголошення Республіки.

Після падіння уряду Жуау Шагаша він залишився при владі і отримав портфель міністра фінансів в уряді Аугушту де Вашконселуш Коррея, до своїх обов'язків він приступив 7 листопада того ж року і займав цю посаду до 16 червня 1912 року.

В час загострення міжнародних відносин і постійно зростаючого напруження, що призвело до Першої світової війни, був призначений на посаду повноважного посла в Берліні, куди прибув 17 серпня 1912 року. Залишався на цій важливій дипломатичній посаді протягом всього критичного періоду від початку війни до 9 березня 1916 року, коли Німеччина оголосила війну Португалії після захоплення її суден у підконтрольних Португалії портах.

Військовий переворот[ред. | ред. код]

Повернувшись до Португалії, поповнив ряди тих, хто виступає проти участі Португалії у Великій війні. Як лідер опозиції уряду Демократів з 5 по 8 грудня 1917 очолив військовий переворот, який привів до влади військову хунту.

На світанку 8 грудня уряд очолюваний Афонсу Коштою був звільнений, а влада перейшла в руки революційної хунти, очолюваної Сідоніу Пайшем. Замість того, щоб почати звичайні консультації з формування нового уряду, повстанці захопили владу, Бернардіну Машаду був відсторонений від посади президента Республіки і був змушений покинути країну. У цьому процесі, який відбувся 11 грудня 1917 року Пайш зайняв посаду президента міністерства, прийнявши повноваження міністра війни, міністра закордонних справ і, всупереч з Конституцією 1911 року, у створенні якої сам брав участь, 27 грудня того ж року взяв на себе обов'язки президента Республіки, до нових виборів. Під час перевороту і в самому його початку уряд Пайша було підтримано кількома групами трудящих в обмін на звільнення з в'язниці їх товаришів і в надії на участь в управлінні Національної спілки робітників. Але згодом він почав видавати укази, що закріпили його диктаторські повноваження без консультацій з Конгресом Республіки. Призупинив дії важливих статей Конституції, узаконив норму, згідно з якою президент став, як главою держави, так і главою уряду, домігшись таким чином влади, якої не мали монархи епохи абсолютизму. Нова архітектура політичної системи одержала назву Нової Республіки. Тому він отримав прізвисько президент-король. У багатьох своїх формах, Нова Республіка була провісником наступного диктатора Антоніу де Олівейра Салазара.

Проспект Сідоніу Пайша в Макао

У спробах покращити стосунки з Римо-католицькою церквою 23 лютого 1918 року Пайш підписав поправки до закону про роз'єднання церкви і держави, чим викликав бурхливу негативну реакцію з боку республіканців, які користувалися широкою підтримкою католиків і сільського населення. Цим рішенням також зміг відновити дипломатичні відносини з Ватиканом, через направлення монсеньйора Бенедетто Алоїзі Маселла (пізніше — Апостольський нунцій в Бразилії, кардинал і камерленг), який взяв на себе роль повіреного в справах Святого Престолу в Лісабоні з 25 липня 1918 року.

Президент[ред. | ред. код]

Президент Сідоніу Пайш

11 березня 1918 року в обхід Конституції своїм указом проголосив загальні прямі президентські вибори і, використовуючи свою популярність серед католиків, 28 квітня 1918 був обраний президентом. Це стало безпрецедентною подією, оскільки обрання президента згідно з конституцією належало зробити саме конгресу. На виборах він отримав 470 831 голосів. Президентом республіки був проголошений 9 травня того ж року, при цьому не провівши будь-яких консультацій з конгресом. Цю перемогу він використав, щоб придушити будь-які прояви опозиції.

Декрети, видані в лютому і березні 1918, які йшли всупереч з діючою конституцією, отримали назву Конституції 1918 року. Таким чином, Конституція 1911 року зазнала значних змін, оскільки встановився чіткий режим президентської республіки.

У квітні 1918 року сили португальського експедиційного корпусу несуть великі втрати у битві на Лисі, а португальський уряд не зміг виділити необхідні підкріплення для підтримки боєздатності військ. Ситуація стала настільки критичною, що після перемир'я, що ознаменувало закінчення війни, португальська держава не змогла негайно повернути свої сили в країну. Соціальні проблеми в країні зросли до точки кипіння, і в країні все виразніше очікувалося соціальні потрясіння.

Це був кінець стану благодаті: серія страйків, протистоянь і конспіраційних рухів. З літа 1918 року спроби покінчити з режимом Пайша переросли в ескалацію жорстокості та насильства, що змусило президента ввести надзвичайний стан в країні з 13 жовтня. Цим актом, а також твердістю у придушенні опонентів, Пайшу вдалося тимчасово відновити контроль над політичною ситуацією, але його режим доживав останні дні.

До кінця року політична ситуація не покращилася, незважаючи на підписання Угоди про перемир'я у Великій війні. 11 листопада в посланні короля Англії Георга V Сідоніу Пайш був звинувачений в германофільскіх поглядах, що явно не сприяло стійкості режиму. Після цього відбувається ескалація насильства, яку не зміг пережити і президент. 5 грудня 1918 року в ході церемонії поминання Аугушту де Каштілью відбувся перший напад, після якого Пайшу вдалося залишитися неушкодженими. Наступний і вдалий напад відбувся вже за кілька днів, на залізничній станції Росіу — 14 грудня 1918 року Пайш був застрелений Жозе Жуліу да Коштою, республіканським активістом.

Після вбивства Сідоніу Пайша Португалія увійшла в стан довготривалої кризи, який завершився тільки через 8 років після революції 28 травня 1926 року. На похоронах Сідоніу Пайша були присутні десятки тисяч людей. Цього міг бути гідний тільки справжній президент-король. Сідоніу Пайш мав підтримку найбільш відсталих і бідних верств суспільства. Образ мученика призвів до появи культу, аналогічного тому, який був створений навколо фігури Соузи Мартінша.

Пізніше прах Сідоніу Пайша було перенесено до Національного Пантеону Португалії — місця, де поховані деякі відомі португальці.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]


Попередник: Президенти Португалії
1918
Наступник:
Бернардіну Машаду
1915—1917
Канту і Каштру
1918—1919