Орден Христа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Орден Христа
Real Ordem dos Cavaleiros de Nosso Senhor Jesus Cristo
Ordem cristo.jpg
Країна Португалія
Тип Орден
Статус вручається
Нагородження
Засновано: у 1318 році – як духовно-лицарський орден
у 1917 році – як цивільна нагорода

CMNS: Орден Христа на Вікісховищі

Орден Христа (порт. Ordem de Cristo) — державна нагорода Португалії. Повна офіційна назва — Орден Лицарів Нашого Господа Ісуса Христа (порт. Ordem dos Cavaleiros de Nosso Senhor Jesus Cristo).

Історія[ред.ред. код]

Орден Христа — духовно-лицарський орден, правонаступник тамплієрів на території Португалії. Започаткований у 1318 році португальським королем Дінішом для продовження розпочатої тамплієрами боротьби з невірними. Папа Іоанн XXII дозволив передати ордену всі володіння португальських тамплієрів, включаючи замок Томар, що став у 1347 році резиденцією великого магістра. Звідси й друга назва ордена — Томарський.

Португалія стала першою з країн Західної Європи, де закріпились тамплієри. У 1160 році вони почали зведення неприступного замку Томар, який у 1190 році витримав облогу маврів на чолі з Якубом аль-Мансуром. Розпуск ордену 1312 року став разючим ударом для португальської монархії, яка сподівалась на допомогу лицарів у справі продовження реконкісти. Вже у 1318 році король Дініш організував лицарів, які лишились без справи, в «ополчення Христа», а за рік це його починання санкціонував своєю буллою Святіший Престол.

Замок Кастро-Марім — резиденція перших магістрів ордену Христа

Первинно головною ставкою магістра був великий замок Кастро-Марім на півдні королівства, в Альгарве. Лицарі мали додержуватись обітниць бідноти, целібату й покори монарху. Після завершення реконкісти вони знову залишились без справи й погрожували перетворитись на тягар для держави. Принц Генріх Мореплавець як великий магістр ордену обернув їх проти мусульманських володарів Марокко, зобов'язавши купців сплачувати збір з усіх африканських товарів на користь ордену. На ці кошти велась реконструкція Томарського монастиря-замку.

Томарські лицарі, подібно до своїх авіських братів, взяли найактивнішу участь у заморських подорожах португальських мореплавців. Васко да Гама й інші мандрівні лицарі-томарці плавали під парусами з емблемою ордену. Комерційні прагнення негоціантів у рясах важко уживались з пережитками середньовічного устрою військово-лицарського життя. Багато членів ордену жили з жінками, що спонукало папу Олександра Борджіа замінити обітниці цноти й бідноти на обітниці подружньої вірності й відрахування певної частини прибутків до орденської казни.

Король Мануель, який вбачав у томарцях одну з опор королівської влади, як великий магістр послідовно секуляризував орден Христа. Його наступник Жуан III оголосив пост великого магістра спадковим серед королів Португалії. Відхід від релігійних начал спричинив стурбованість Ватикану. Деякі папи, посилаючись на активну роль папства у започаткуванні ордена, почали вручати власний верховний орден Христа. Португальська монархія спочатку опиралась цьому; відомі випадки ув'язнення кавалерів папського ордену в Португалії.

Хрест ордену Христа на прапорі міста Сан-Паулу, Бразилія

У часи іспансько-португальської унії відбулась чергова реформа ордену. Віднині до нього міг вступити будь-який дворянин, що відслужив два роки в Африці чи три — на флоті. У 1789 році орден був остаточно секуляризований, у 1834 році було націоналізовано його майно. У 1822—1890 роках окремо від португальського існував бразильський орден Христа. Після падіння португальської монархії (1910) усі старовинні ордени було скасовано, проте у 1917 році президент Португалії відновив орден як суто цивільну нагороду.

Ступені[ред.ред. код]

Орден Христа розподілено на 5 ступенів:

  • Великий хрест (GCC), знак ордена на плечовій стрічці, зірка;
  • Великий офіцер (GOC), знак ордена на шийній стрічці, зірка;
  • Командор (ComC), знак ордена на шийній стрічці;
  • Офіцер (OC), знак ордена на нагрудній стрічці з розеткою;
  • Кавалер (CavC) або Дама (DamC), знак ордена на нагрудній стрічці.
Ступені ордена Христа
PRT Order of Christ - Grand Cross BAR.png
Великий хрест
PRT Order of Christ - Grand Officer BAR.png
Великий офіцер
PRT Order of Christ - Commander BAR.png
Командор
PRT Order of Christ - Officer BAR.png
Офіцер
PRT Order of Christ - Knight BAR.png
Кавалер

Інсигнії ордена[ред.ред. код]

Знак ордена — латинський хрест білої емалі вписаний у хрест з розширеними кінцями червоної емалі.

Знак ордена носиться на стрічці червоного кольору.

Ступеням ордена Великого хреста і Великого офіцера надається зірка ордена, що є багатопроменевою зіркою, у центральному медальйоні якої розміщено зображення знаку ордена на білій емалі.

Література[ред.ред. код]

  • Энциклопедия орденов и медалей Европы. Ростов-на-Дону, 2010. ISBN 9785956709351 (рос.)