Палітурка
Паліту́рка, оправа або тверда обкладинка, рідко палітура[1], діал. шабатурка[2] — цупка, захисна обкладинка книжки[3], зазвичай виготовлена з покритого з матерією картону, коленкору, важкого паперу, та рідше зі шкіри, з'єднана за допомогою подвійних аркушів паперу (форзаців) з книжковим блоком[4]. Слово палітура виникло внаслідок видозміни політура («лак»): первісно обкладинки книг робили з дерев'яних дощечок, ретельно відшліфованих і покритих лаком[5].
Перші палітурки відомі з 1 ст. н. е., коли в Європі почали виготовляти рукописні книжки на пергаменті. Кришки палітурок бувають:
- складені, у яких корінець з одставом (стрічкою щільного паперу) та картонні боковинки вкриті різними палітурними матеріалами;
- суцільнокриті, що в них корінець з одставом і картонні боковинки обтягнуті одним матеріалом;
- суцільнокроєні (без картонних боковинок) з одного матеріалу.
Написи та зображення на кришці (якщо вони не нанесені заздалегідь на палітурний матеріал) створюють тисненням, трафаретним і високим друком, глибоким офсетним друком, декалькоманією та іншими способами.
Палітурка, на відміну від звичайної паперової обкладинки, є складнішою та дорожчою конструкцією. Зокрема, палітурки зазвичай виготовляють із спеціальних матеріалів, як-от натуральна шкіра.
Див. також[ред. | ред. код]
![]() |
Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Палітурка |
Примітки[ред. | ред. код]
- ↑ Палітура // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
- ↑ Шабатура // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
- ↑ Палітурка // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980. — Т. 6, С. 30.
- ↑ «Паліткрка книжкова» в УРЕ.
- ↑ Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 4 : Н — П / укл.: Р. В. Болдирєв та ін. ; ред. тому: В. Т. Коломієць, В. Г. Скляренко ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 1989. — 656 с. — ISBN 966-00-0590-3.
Посилання[ред. | ред. код]
- Оправа // Українська мала енциклопедія : 16 кн. : у 8 т. / проф. Є. Онацький. — Буенос-Айрес, 1962. — Т. 5, кн. X : Літери Ол — Пер. — С. 1226. — 1000 екз.