Мігель де Сервантес

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Запит «Сервантес» перенаправляє сюди; див. також інші значення.
Міґе́ль де Серва́нтес Сааве́дра
ісп. Miguel de Cervantes Saavedra
Міґе́ль де Серва́нтес
Міґе́ль де Серва́нтес
Дата народження 29 вересня 1547(1547-09-29)
Місце народження м. Алькала-де-Енарес, Іспанія
Дата смерті 22 квітня 1616(1616-04-22) (68 років)
Місце смерті Мадрид, Іспанія
Мова творів іспанська
Рід діяльності новеліст, романіст, поет, драматург
Magnum opus: «Дон Кіхот Ламанчський»
Автограф: Автограф

Wikisource-logo.svg Роботи у Вікіджерелах

Wikiquote-logo.svg Висловлювання у Вікіцитатах

Commons-logo.svg Медіафайли у Вікісховищі

Міґе́ль де Серва́нтес Сааве́дра (ісп. Miguel de Cervantes Saavedra; нар.29 вересня 1547 — пом.22 квітня 1616) — іспанський новеліст, драматург і поет, класик світової літератури («Галатея», «Дон Кіхот» (ісп. El ingenioso hidalgo don Quixote de la Mancha), «Мандри Персилеса і Сигізмунди»). Повсюдно відомий, передусім, написанням твору «Дон Кіхот», який багато критиків називають першим сучасним романом та одним із найкращих творів світу.

Життя[ред.ред. код]

Дитинство і юність[ред.ред. код]

Вважається, що Міґель де Сервантес Сааведра народився в місті Алькала-де-Енарес. Припускається, що він народився 29 вересня, у день Архангела Михаїла, і за традицією отримав ім'я святого. Міґель де Сервантес був хрещений у місті Алькала-де-Енарес, у парафіяльній церкві святої Марії. Його батька звали Родріґо де Сервантес, за походженням із Кордови, він працював хірургом. Його мати звали Леонор де Кортінас, про яку відомо мало. У Сервантеса були брати Андрес, Родріґо і Хуан, сестри Андреа, Луїса і Маґдалена.
Слід звернути увагу, що прізвище «Сааведра» не з'являється в жодному ранньому документі Сервантеса. Це прізвище не використовується і його братами й сестрами. Від народження Сервантес мав би носити ім'я «Міґель де Сервантес Кортінас». Він почав використовувати прізвище «Сааведра» лише після того, як повернувся з алжирського полону, можливо для того, щоб відрізнятися від Міґеля де Сервантеса де Кортінас, якого вигнали з королівського двору.
У 1551 році Родріґо де Сервантес зі своєю сім'єю переїхав до Вальядоліда. Через борги він був ув'язнений на декілька місяців. У 1556 році він направився до Кордови, щоб отримати спадок Хуана де Сервантеса, дідуся майбутнього письменника, а також щоб втекти від кредиторів.
Не існує точної інформації щодо перших років навчання Міґеля де Сервантеса. Скоріше за все, він мав навчатися у Вальядоліді, Кордові або Севільї. Також можливо, що він навчався у товаристві єзуїтів, вже в романі «Бесіда собак» він розповідає про єзуїтську школу, що здається алюзією на його роки навчання.
У 1566 році переїздить до Мадрида.

Подорож до Італії та Лепантська битва[ред.ред. код]

Battle of Lepanto 1571.jpg

Алжирський полон[ред.ред. код]

Під час свого повернення з Неаполя до Іспанії на борту галери Сонце (Sol) турецька флотилія під командуванням Арнаута Мамі взяла у полон Міґеля і його брата Родріґо. Це відбулося 26 вересня 1575 року. Їх захопили біля мису Кап де Креус, що поруч з селищем Кадакес, або містечка Росас чи Паламос, на узбережжі, яке зараз називають Коста-Брава, і відправили до міста Алжира. Сервантеса зробили рабом грецького зрадника Далі Мамі. Той факт, що у Сервантеса знайшли рекомендаційні листи від Хуана Австрійського і герцога Сесси, дав підстави полонителям Сервантеса вважати, що він є дуже важливою персоною, і вони могли вимагати за нього хороший викуп. Вони вимагали п'ятсот золотих ескудо за свободу Сервантеса.
Під час п'яти років ув'язнення Сервантес, чоловік сильний духом та із сильною мотивацією, намагався втекти чотири рази. Щоб уникнути покарання своїх товаришів по втечі, він взяв відповідальність за все, що робив проти своїх ворогів. Він надавав перевагу тортурам понад зрадою. Дякуючи офіційній інформації та книзі ченця Дієґо де Аедо «Топографія та загальна історія міста Алжира», ми володіємо важливими знаннями про полоненого. Ці події з його життя доповнюються його комедіями «Алжирські угоди», «Алжирські курорти» і розповіддю про Полоненого, яка входить до першої частини Дон Кіхота, між 39 і 41 розділами. Без сумніву, з плином часу стало відомо, що твір, опублікований ченцем Дієґо де Аедо, не був ним написаний. Еміліо Сола вважає, що автором цього твору був Антоніо де Соса, товариш по полону Міґеля де Сервантеса. Даніель Айзенберґ припустив, що автором твору не є Еміліо Соса, який не був письменником, а твір написаний великим алжирським полоненим, з творами якого твір Аедо показує надзвичайну подібність.

Перша спроба втечі не вдалася тому, що мавр, який мав вести його разом із товаришом по біді до Орана, зрадив їх у перший день. В'язні були змушені повернутися до Алжира, де їх забили у кайдани. Тим часом мати Сервантеса домоглася зустрічі з великою кількістю високопоставлених осіб з надією викупити своїх дітей. У 1577 році підписали угоди, але суми не вистачало, щоб викупити обох. Міґель надав перевагу, щоб на волю випустили його брата Родріґо, який повернувся до Іспанії. В Родріґо був план, створений його братом, направлений на визволення Міґеля та його чотирнадцяти або п'ятнадцяти товаришів. Сервантес зустрівся з іншими в'язнями в секретній печері, чекаючи іспанську галеру, яка мала їх забрати. Галера дійсно прийшла і спробувала наблизитися до берега два рази, але була захоплена. Християни, що знаходилися в печері також були знайдені, завдяки зраднику, який отримав прізвисько Позолотник (el Dorador). Сервантес проголосив себе єдиним орґанізатором цієї спроби втечі. Бей (турецький ґубернатор) Алжиру, Азан Баха, ув'язнив його в своїй резиденції, забивши в кайдани, де Сервантес провів п'ять місяців.

Третю спробу Сервантес запланував в сподіванні втекти сухопутним шляхом до Орана. Він послав туди вірного мавра з листом для Мартіна де Кордоби, в якому пояснював план і просив провідників. На жаль, посланець був ув'язнений і знайшлися листи. На листах було видно, що вони належать Міґелю де Сервантесу, який усе і спланував. Його засудили до двох тисяч ударів палицею. Це рішення не відбулося, тому що багато хто за нього поклопотався.

Остання спроба втечі відбулася завдяки гарній сумі грошей, яку Сервантесові дав один валенсійський купець, що знаходився в Алжирі. Сервантес придбав судно, здатне транспортувати шістдесят полонених християн. Перед тим як усе мало реалізуватися, один із тих, хто мав би бути звільненим, екс-домініканець доктор Хуан Бланко де Пас розповів увесь план Азанові Баха. В нагороду зрадник отримав щит і глечик масла. Азан Баха перемістив Сервантеса у свій власний палац на жорсткіших умовах ув'язнення. Потім він вирішив відвезти його до Константинополя, де втеча навряд чи могла б здійснитися. Знову Сервантес узяв на себе усю відповідальність.

У травні 1580 року до Алжира приїхали отці з ордену Трійці (цей орден займався угодами щодо визволення полонених) брат Антоніо де ла Белья і брат Хуан Хіль. Брат Антоніо відправився з експедицією визволених. Брат Хуан Хіль, у якого було лише триста ескудо, намагався визволити Сервантеса, за якого вимагали п'ятсот. Чернець почав збирати у християнських купців суму, якої не вистачало. Чернець здобув її коли Сервантес, зв'язаний «двома ланцюгами і цвіркуном», вже знаходився на галерах, які Азан Баха вже направляв до Константинополя. Дякуючи 500 ескудо, Сервантес був визволений 19 вересня 1580 року. 24 жовтня він повернувся до Іспанії з іншими визволеними. Він приїхав до міста Денія, звідки переїхав до Валенсії. У листопаді-грудні Сервантес повернувся зі своєю родиною до Мадрида.

Повернення до Іспанії[ред.ред. код]

У травні 1581 року Сервантес переїхав до Португалії, де в той час знаходився двір Філіпа ІІ, з метою знайти щось, з чим переробити своє життя і заплатити борги, які отримала його сім'я з метою викупу Сервантеса з Алжира. Йому довірили секретне завдання в Орані, через те, що він мав багато знань про культуру і звичаї північної Африки. За цю роботу він отримав 50 ескудо. Сервантес повернувся до Лісабона, а наприкінці року повернувся до Мадриду.

Письменник помер у 1616 році у злиднях. За кілька днів до смерті 69-річний Мігель де Сервантес постригся у монахи. Похований був у церкві[1].

Літературна діяльність[ред.ред. код]

Мігель де Сервантес (Retratos de Españoles Ilustres, 1791).

Літературна діяльність Мігеля почалася доволі пізно, коли йому було 38 років. Після першої новели «Галатея» (1585) він написав чимало драматичних творів, які користувалися невеликим успіхом.

Тож заради насущного хліба майбутній автор «Дон Кіхота» змушений поступити на інтендантську службу; йому доручають закуповувати провіант для «Непереможної Армади». Та ці обов'язки приносять йому самі невдачі, він навіть потрапляє під суд і якийсь час сидить у в'язниці.

Проте він не припиняє своєї письменницької діяльності, спершу нічого не друкуючи. Особисті поневіряння фактично стають матеріалом для його майбутньої письменницької праці.

З 1598 до 1603 років немає майже жодних звісток про життя Сервантеса. У 1603 році він з'являється в Вальядоліді, де займається дрібними приватними справами, що дають йому убогий заробіток, а в 1604 році виходить в світ перша частина роману «Хитромудрий ідальго Дон Кіхот Ламанчський», що мала величезний успіх в Іспанії (за кілька тижнів розійшлося перше видання і в тому ж році чотири наступних) і за кордоном (переклади багатьма мовами). Проте матеріальне становище автора не змінилося, лише посилилося вороже ставлення до нього, що виразилося в глузуваннях, наклепах, переслідуваннях.

Від цього часу й до самої смерті літературна діяльність Сервантеса не припинялася: в проміжку між 1604 і 1616 роками з'явилися друга частина «Дон Кіхота», всі новели, багато драматичних творів, поема «Подорож на Парнас» і роман «Мандри Персілеса і Сигізмунди», що був надрукований уже після смерті автора.

Майже на смертному одрі Сервантес не переставав працювати; за кілька днів до смерті він постригся в ченці. 23 квітня 1616 року він помер від водянки (за іншою версією від цукрового діабету).

Увічнення пам'яті[ред.ред. код]

У XX столітті уряди Іспанії різних політичних напрямків були заклопотані підвищенням міжнародного престижу власної держави. В черзі практичних кроків було створення музеїв Сервантеса та монументів героям його роману «Дон Кіхот» в місцях, згаданих в книзі.

Сервантес ніколи не був багатою людиною. Після викупу з арабського полону він роками повертав гроші, витрачені за його звільнення. Музей письменника в одному з міст вразив своєю бідністю навіть диктатора Франко в 20 ст. і диктатор розпорядився зробити музей Сервантеса — багатим. Бо непрестижно було мати уславленого національного письменника бідним.

Монумент Сервантесу на тлі хмарочосу «Іспанія», Мадрид

Наприкінці 20 ст. після угод між Мадридом та Москвою домовилися про обмін скульптурами відомих літераторів. Московська міська рада передала Мадриду скульптуру поета Олександра Пушкіна. Муніципалітет Мадриду у 1983 р. передав у Москву скульптуру Сервантеса. Це авторська копія монументу письменника в іспанській столиці, створена ще у 1835 р. (скульптор — Антоніо Сола). Представник стилю класицизм, Сола теж створив з незаможного Сарвантеса — елегантного і цілком безтурботного ідальго.

Велетенських розмірів, пафосний монумент Сервантесу встановили також на площі де ла Плаза де Еспанья в Мадриді (скульптор Лоренцо Валера). А надзвичайна висотність монументу письменника підтримана сусідніми хмарочосами площі.

Іменем письменника названо один з астероїдів головного поясу — «79144 Сервантес», відкритий 2 лютого 1992 року.[2]

Також ім'я Сервантеса носить один з кратерів Меркурія[3]. Колись цим іменем називали і місячний кратер, нині відомий як Wyld J[4][5]. А двоє з кратерів, розташованих на астероїді 433 Ерос, носять імена літературних героїв Мігеля де Сервантеса — «Дон Кіхот»[6] і «Дульсінея»[7][8].

Окрім того іменем письменника названо цілу низку інституцій:

 • Інститут Сервантеса (заснований 1991 року) — філії інституту по всьому світі є іспанськими культурними центрами, що сприяють вивченню іспанської мови і культури;
 • Європейський університет імені Сервантеса (Вальядолід);
 • Університет Мігеля де Сервантеса (Сантьяго-де-Чилі);
 • Acción Cultural Miguel de Cervantes (Барселона);
 • Віртуальна бібліотека Мігеля де Сервантеса (ісп. Biblioteca Virtual Miguel de Cervantes);
 • Кінотеатр імені Сервантеса в Севільї (Cine Cervantes de Sevilla);
 • Іменем Сервантеса названо 14 театрів у 5 країнах світу.

Іменем Сервантеса названа престижна літературна премія «Premio Miguel de Cervantes», заснована в 1976 році.

Твори[ред.ред. код]

 • La Galatea (Галатея)
 • El Ingenioso Hidalgo Don Quijote de la Mancha (1605): Перший том Дон Кіхота
 • Novelas Ejemplares (1613): «Повчальні новели» збірка з 12 новел:
  • La Gitanilla (Циганка)
  • El Amante Liberal (Щедрий коханець)
  • Rinconete y Cortadillo (Рінконете і Кортадільйо)
  • La Española Inglesa (Англійська іспанка)
  • El Licenciado Vidriera (Ліценціат Відрієра)
  • La Fuerza de la Sangre (Сила крові)
  • El Celoso Extremeño (Ревнивець з Естремадури)
  • La Ilustre Fregona (Поважна покоївка)
  • Novela de las Dos Doncellas (Новела про двох дів)
  • Novela de la Señora Cornelia (Новела про пані Корнелію)
  • Novela del Casamiento Engañoso (Новела про виграшний шлюб)
  • El Coloquio de los Perros (Діалог собак)
 • Segunda Parte del Ingenioso Hidalgo Don Quijote de la Mancha (1615): Друга частина роману Дон Кіхот.
 • Los Trabajos de Persiles y Sigismunda (1617): Персилес і Сигізмунда.

Драми[ред.ред. код]

 • El gallardo español (Темпераментний іспанець), комедія
 • La casa de los zelos y selvas de Ardenia (Дім ревнощів та ліси Арденії), комедія
 • Los baños de Argel (В'язниці Алжиру)
 • El rufián dichoso (Щасливий сутенер)
 • La gran sultana Doña Catalina de Oviedo (Велика султанша Катаріна де Овієдо)
 • El laberinto de amor (Лабіринт кохання)
 • La entretenida (Розгнуздана діва)
 • Pedro de Urdemalas (Педро Не-роблю-злого), комедія у віршах на 3 акти
 • El juez de los divorcios (Суддя розлучень)
 • El rufián viudo, llamado Trampagos (Овдовілий злодій)
 • La elección de los alcaldes de Daganzo (Вибори алькальда Дагансо)
 • La guarda cuydadosa (Пильний вартовий)
 • El vizcayno fingido (Фальшивий біскаєць)
 • El retablo de las maravillas (Вівтар чудес)
 • La cueva de Salamanca (Саламанська печера), драматична інтермедія
 • El viejo zeloso (Ревнивий старий)

Українські переклади[ред.ред. код]

Українське видання Дон Кіхота в перекладі Миколи Лукаша й Анатоля Перепаді, 1995

Історія перекладів[ред.ред. код]

Перший український переклад[9], чи, точніше, скорочений віршований переспів «Дон Кіхота» Сервантеса зробив Іван Франко. Цей переклад було опубліковано в 1891 році у Львові з передмовою Франка про творчість Сервантеса. Над перекладом всього «Дон Кіхота» довгий час працював український письменник Володимир Самійленко, проте його рукопис було втрачено (про цю втрату є згадка в сонеті Миколи Зерова «Самійленко»). У 1927 році з'явився скорочений український переклад «Дон Кіхота» Миколи Іванова, що перевидавався 1935 і 1936 року, а також 2010.

У 1955 році був опублікований український переклад Василя Козаченка та Євгена Кротевича, але вадою цього перекладу була його вторинність. Перекладачі самі зазначили в передмові, що перекладали не з іспанської, а з російського перекладу Любимова. За свідченням Григорія Кочура, навіть прислів'я і приказки, якими так охоче сипле в романі Санчо Панса, були скальковані з російської. Вартісним, на думку Кочура, в цьому перекладі були хіба що поетичні вставки, які переклав Микола Лукаш.

Повний переклад з оригіналу мав на меті здійснити видатний український перекладач Микола Лукаш, проте за життя не встиг довершити другий том роману, який згодом допереклав Анатоль Перепадя. Таким чином повний український переклад роману Сервантеса з мови оригіналу вперше було опубліковано лише в 1995 році у видавництві «Дніпро» (ювілейне перевидання 2005 р.). У 2008 році цей переклад був також виданий харківським видавництвом «Фоліо».

Видання[ред.ред. код]

 • «Премудрий гідальго Дон Кіхот з Ламанчі». Переклали Микола Лукаш та Анатоль Перепадя. Київ: Дніпро, 1995, с. 523–533
 • «Премудрий гідальго Дон Кіхот з Ламанчі»: роман: в 2 ч.; передм. Г. П. Кочур ; Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України. — Х. : Фоліо, 2008 . — (Бібліотека світової літератури). — ISBN 978-966-03-4147-0. Ч. 2 / пер. с ісп. М. О. Лукаш, А. О. Перепадя. — [Б. м.]: [б.в.], 2008. — 478 с.
 • «Вигадливий ідальго Дон Кіхот Ламанчський»: роман / Мігель де Сервантес Сааведра; скороч. пер. з ісп. Миколи Іванова; іл. Густава Доре. — К. : Веселка ; Т. : Навчальна книга — Богдан, 2010. — 351 с. : іл. — (Бібліотека світової літератури для дітей у 100 томах «Світовид». Серія перша. Від давнини до Нового часу).
 • Сервантес, Сааверда Мігель де. Дон Кіхот: роман: для серед. шк. віку / С. М. Сервантес; переказ М. Іванов. — К. : Національний книжковий проект, 2010. — 464 с.: іл. — (Серія «Бібліотека шкільної класики. Обов'язкова програма 8 клас»).

Примітки[ред.ред. код]

 1. Дослідники виявили могилу іспанського письменника Мігеля де Сервантеса
 2. Meanings of minor planet names (англ.)
 3. Blue, Jennifer. Cervantes. Gazetteer of Planetary Nomenclature. USGS Astrogeology Research Program. 
 4. Blue, Jennifer. Cervantes (Moon). Gazetteer of Planetary Nomenclature. USGS Astrogeology Research Program. 
 5. Blue, Jennifer. Wyld J. Gazetteer of Planetary Nomenclature. USGS Astrogeology Research Program. 
 6. Blue, Jennifer. Don Quixote. Gazetteer of Planetary Nomenclature. USGS Astrogeology Research Program. 
 7. Blue, Jennifer. Dulcinea. Gazetteer of Planetary Nomenclature. USGS Astrogeology Research Program. 
 8. «Дульсинея встретилась с Дон Кихотом в космосе». Газета «Московская правда», 22.09.2001 (рос.)
 9. Дані про українські переклади Сервантеса за статею Григорія Кочура. Сервантес і його «Дон Кіхот» / Кочур, Григорій, Література та переклад. — Київ: Смолоскип, 2008. — т. 2, с. 780–787.

Література[ред.ред. код]

Іспанською[ред.ред. код]

 • Anderson, Ellen y Pontón Gijón, Gonzalo: La composición del Quijote, Rico, 1998.
 • Arrabal, Fernando: Un esclavo llamado Cervantes, Espasa-Calpe, 1996.
 • Astrana Marín, Luis: Vida ejemplar y heroica de Miguel de Cervantes Saavedra, Instituto Editorial Reus, 1958.
 • Canavaggio, Jean: Cervantes, Espasa-Calpe, 2004.
 • Castro, Américo: El pensamiento de Cervantes, Crítica, 1987.
 • Close, Anthony J.: Cervantes: pensamiento, personalidad, cultura, Rico, 1998.
 • Fernández Álvarez, Manuel: Cervantes visto por un historiador, Espasa-Calpe, 2005.
 • Fernández de Navarrete, Martín: Vida de Miguel de Cervantes Saavedra, Atlas, 1943.
 • Mayans y Siscar, Gregorio: Vida de Miguel de Cervantes Saavedra, Espasa-Calpe, 1972.
 • Rey Hazas, Antonio y Sevilla Arroyo, Florencio: Cervantes: vida y literatura, Ayuntamiento de Madrid, 1996.
 • Riley, Edward C.: Teoría de la novela de Cervantes, Taurus, 1966.
 • Rodríguez Marín, Francisco: Estudios cervantinos, Atlas, 1952.
 • Rosenblat, Ángel: La lengua del Quijote, Gredos, 1971.
 • Sánchez, Alberto: Cervantes: bibliografía fundamental (1900–1959), C.S.I.C., 1961.

Англійською[ред.ред. код]

 • Raymond Leonard Grismer: Cervantes. A Bibliography. Books, essays, articles and other studies on the life of Cervantes, his works, and his imitators. 2 томи. Wilson, New York 1946, Burgess-Beckwith, Minneapolis 1963 (передрук: Kraus, New York 1970–1980)
 • Duran, Manuel y Rogg, Fay R.: Fighting Windmills: Encounters with Don Quixote, Yale University Press, 2006. ISBN 0-300-11022-7.
 • Cervantes's Don Quixote (Modern Critical Interpretations), ed. Harold Bloom, 2001
 • Miguel de Cervantes (Modern Critical Views), ed. Harold Bloom, 2005
 • Cervantes' Don Quixote: a casebook, ed. Roberto González Echevarría, 2005
 • The Cambridge companion to Cervantes, ed. Anthony J Cascardi, 2002

Українською[ред.ред. код]

 • Григорій Кочур. Роман Сервантеса на Україні / Кочур, Григорій, Література та переклад. — Київ: Смолоскип, 2008. — т. 2, с. 773–775.
 • Григорій Кочур. Сервантес і його «Дон Кіхот» / Кочур, Григорій, Література та переклад. — Київ: Смолоскип, 2008. — т. 2, с. 780–787.
 • Цимбалюк, Тетяна Василівна. Мова перекладу Миколи Лукаша: Фразеологія роману Мігеля де Сервантеса Сааведри «Дон Кіхот»; НАН України, Інститут української мови. — К. : Довіра, 1996. — 238 с.
 • Цимбалюк, Тетяна Василівна. Зіставно-типологічна характеристика семантико-стилістичних особливостей фразеологічних одиниць (на матеріалі роману Сервантеса «Дон Кіхот» у перекладі М.Лукаша): дис… канд. філол. наук: 10.02.15; НАН України, Інститут української мови. — К., 1997. — 238 л.
 • Мерзлікіна, Ольга Вікторівна. Комунікативно-прагматичний аспект функціонування прислів'їв у художніх текстах (на матеріалі творів М.Сервантеса) [Текст]: дис… канд. філол. наук: 10.02.05; Київський держ. лінгвістичний ун-т. — К., 2001. — 203 арк. — арк. 163–193.
 • Сервантес і проблеми розвитку європейської прози / ред. Я. Кравець. — Львів: [б.в.], 2000. — 185 с. (Збірник наукових праць [Львівського нац. університету ім. І.Франка. — Серія Проблеми світової літератури ; 2000, Вип.1).

Посилання[ред.ред. код]