Біопанк

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Біопанк — це поєднання понять «біотехнології» і «панк»; технопрогрессивний рух, піджанр кіберпанку, що виступає за відкритий доступ до генетичної інформації[1][2]. Біопанки мають (або біохакери) хобі-експерименти та дослідження з ДНК та іншими аспектами генетики[3][4][5].

Відповідно біопанк, існує і як фантастичний жанр літератури та кіно, що фокусується на біотехнології та мутаціях генів[6][7][8].

Біохакінґ[ред. | ред. код]

Біохакер — це біопанк любитель, який експериментує з ДНК та іншими аспектами генетики[3][4][9]. Біохакерство схоже на комп'ютере хакерство, яке створює і модифікує Програмне забезпечення або комп'ютерну техніку як хобі, але не слід плутати з біотерористичною діяльністю, чия єдина мета полягає в навмисному вивільненні вірусів, бактерій, або інших мікроорганізмів, що призводять до хвороби або смерті у людей, тварин, або рослин (так само, комп'ютерного хакера не слід плутати з більш популярним, але помилковим, використання терміна, що описує тих, хто поширює комп'ютерні віруси або що використовує комп'ютерні системи у зловмисних цілях)[10].

Пет Муні, виконавчий директор ETC Group, є критиком біохакінгу, який стверджує, що і використовуючи ноутбук, опубліковану інформацію про ДНК, можна створити синтетичну ДНК тільки тими, хто має потенціал, щоб побудувати гени або цілі геноми з нуля (у тому числі смертельні патогени) в найближчому майбутньому. Він попереджає, що небезпека такого розвитку подій є не тільки біо-терором, але «біо-помилкою»[11][12][13].

Рух[ред. | ред. код]

Рух біопанк — це невеликий інтелектуальний і культурний рух, який охоплює усе більше число вчених, художників, і культурних критиків, які організуються в цілях підвищення інформованості громадськості про те, як геномна інформація, виробляється за допомогою біоінформатики. На підставі передбачуваної паралелі між генетичним і обчислювальним кодом, наукова журналістка Аннелі Невітц закликала до відкритого пошуку геномних баз даних і заявила, що треба «Звільнити генетичні дані!» — це є гаслом біопанків[1][2]. Біологічна Інновації для ВАТ — це приклад з відкриття вихідного коду, ініціативи в біотехнологіях з метою застосування відкритої ліцензії для біологічних інновацій[14].

Один «трансгенний художник» Едуардо Кац використовує біотехнології та генетику для створення твору, як і для використання і критики наукових методів. В одній зі своїх робіт, Alba, Каца співпрацював з французькою лабораторії, у якій можна закупити зеленого-флуоресцентний кролика: кролик інтегрований з геном зеленого флуоресцентного білку від виду медуз для того, щоб кролик флуоресціював зеленим кольором під ультрафіолетовим світлом[1]. Члени Critical Art Ensemble писали книги і влаштували втручання продуктивності мультимедійних ЗМІ навколо цього питання, в тому числі машини плоті (з акцентом на екстракорпоральне запліднення, нагляд за тілом, і ліберальну євгеніку) і Культу Нового переддня (Для того, щоб проаналізувати, як за їх словами «Наука є інститутом влади щодо виробництва знань, і прагне замінити цю певну соціальну функцію звичного християнства на Заході[15]), автори в Biotech Hobbyist Magazine багато писали про це[16].

Біолог, автор спекулятивної фантастики, що себе називає біопанком, Мередіт Л. Паттерсон відома своїми роботами на йогуртових бактеріях в товаристві DIYbio, а також є автором книги "Маніфест біопанку"[17][18], який вона представила на UCLA — Центральному симпозіумі для суспільства і генетики, „Поза законом біології? Участь громадськості в епоху Великого Бio“. Цей маніфест за зразком „Біопанк Маніфест“ по Еріку Хьюзу, в якому говориться, про цілі кіферпанк-руху. Вплив Кіферпанку (похідної кіберпанку у біопанк-субкультурі) на співтовариства біопанків не закінчується; Чоловік Паттерсон і давній соратник Лен Сассаман був сучасником кіферпанку Хьюз. Паттерсон і Сассаман працювали разом по ряду біохакнґ-проектах і значною мірою сприяли узаконенню громадської науки, як з моральних і практичних міркуваннях[19][20].

Рух біопанків і політичний дисидентський рух схожі в тій мірі, що можуть підпасти під арешт і судове переслідування деяких членів за їх роботу з нешкідливими мікробами, такими як „Artivist“ Стіва Курц, що було засуджено критиками як політичні репресії, що стверджують, що уряд США використовувало оголошений-9 державами/11 антитерористичних сил, щоб залякати творчих працівників та інших, що використовують своє мистецтво, для критикувати суспільства[21].

Наукова фантастика[ред. | ред. код]

Біопанк фантастика — це піджанр кіберпанку, який фокусується на ближньому майбутньому та ненавмисних наслідках в біотехнологічній революції після відкриття рекомбінантної ДНК. Біопанк-історії вивчають боротьбу окремих осіб або груп, які часто є продуктом людського експериментування, на тлі тоталітарного уряду і мегакорпорацій, що зловживають біотехнологіями, як засобами громадського контролю і спекуляції. На відміну від кіберпанку, жанр побудований не на інформаційних технологіях, але на синтетичній біології. Як і в посткіберпанковій фантастиці, люди, як правило, змінені і сильніші через кібервійну, і відбуваються генетичні маніпуляції[6]. Загальною рисою біопанк-фантастики — це „чорний клініка“, що явдяє собою лабораторію, поліклініку, чи лікарню, яка виконує незаконні, нерегульовані, або етично-сумнівні біологічні модифікації і генно-інженерні процедури[22]. Багато рис біопанк-фантастики мають своє походження від Вільяма Гібсона „Нейромант“, одного з перших романів у жанрі кіберпанк[23].

Один з видатних письменників у цій галузі — це Пол ді Філіппо, хоча він назвав свою збірку таких оповідань рібофанк, суміш рибосоми» і «фанку»[24]. У RIBOFUNK: Маніфест[25], Ді Філіппо написав:

Чому Рібо? Кібернетика була мертвою наукою, коли кіберпанк народився, куль-де-мішок без живих практикуючих. Крім того, префікс «кібер» був непоправно приниженим через зловживання, в транспортних засобах, починаючи від коміксів до поганих фільмів. Тег тепер нічого не вартий у суспільній свідомості, але не комп'ютерний злом і химерні кіборги, такі як Робокоп. І фактичні тексти Вінера не забезпечують досить плідних метафор для побудови систематичного світогляду. Чому Фанк? Панк був мертвою музикою, коли кіберпанк народився, куль-де-мішок, хоча і з живих практикуючих, які просто не отримали відомості. Нігілістичний, хіліастичний світогляд музики завершився у вже її єдино можливому кінці: самознищенні. Чим буде Рібофанк потім? Рібофанк носить спекулятивний вимисел, який визнає, розповсюджує та ілюструє принцип, що наступна революція — єдина, яка дійсно має значення — буде в області біології. Перефразовуючи, рібофанк вважає, що: «Належне вивчення людства — це життя.» Забудьте фізику і хімію; вони є лише інструментами для дослідження живої матерії. Комп'ютери? Просто тренажери і модельєри для життя.[25]

Ді Філіппо стверджує, що попередниками фантастики рібофанку включають в себе: H. Г. Уеллс Острів доктора Моро; Джуліан Хакслі Tissue Culture King; деякі з твори Келлера, Найта Деймона Природний Стан та інші оповідання; Фредерік Пол і Кирило М. Корнблуч Gravy Planet; Романи Т. Д. Басса і Джона Варлі; Грега Біра Кровна Музика і Брюса Стерлінга Schismatrix[25].

Книги[ред. | ред. код]

Кіно і телебачення[ред. | ред. код]

Комікси і манга[ред. | ред. код]

Відеоігри[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б в г Newitz, Annalee (2001). Biopunk. Архів оригіналу за 2002-12-20. Процитовано 2007-01-26. 
 2. а б Newitz, Annalee (2002). Genome Liberation. Процитовано 2007-01-26. 
 3. а б Katz, J.S.: «Roses are Black, Violets are Green», New Scientist, 6 January 1990
 4. а б Katz, J.S.: «That which is not Forbidden is Mandatory», BioTech Educ, 4(1), 1990
 5. «Огляд Жанру Біопанк. Шлях у майбутнє»
 6. а б в Quinion, Michael (1997). World Wide Words: Biopunk. Процитовано 2007-01-26. 
 7. «Таймпанк: біопанк»
 8. «Біопанк — Полиці книжкового хробака»[недоступне посилання з червня 2019]
 9. Baker, Pam (2011-05-05). Playing God in Your Basement. Genome Alberta. Архів оригіналу за 2012-01-22. Процитовано 2012-01-20. 
 10. Schrage, Michael (1988-01-31). Playing God in Your Basement. Washington Post. Процитовано 2007-02-04. 
 11. ETC Group (January 2007). Extreme Genetic Engineering: An Introduction to Synthetic Biology (PDF). Процитовано 2012-09-28. 
 12. «Біохакінг та саморобне лабораторне обладнання»[недоступне посилання з червня 2019]
 13. «Гаражна генетика: як біохакери зламують життя»
 14. BiOS. Архів оригіналу за 18 травень 2007. Процитовано 23 вересень 2014. 
 15. Архівована копія. Архів оригіналу за 13 листопад 2015. Процитовано 23 вересень 2014. 
 16. Biotech Hobbyist Magazine. 
 17. A Biopunk Manifesto, 2009
 18. Архівована копія. Архів оригіналу за 24 вересень 2014. Процитовано 23 вересень 2014. 
 19. Tyson Anderson. Darning Genes: Biology for the Homebody. h+. 
 20. Rise of the Garage Genome Hackers — New Scientist
 21. Архівована копія. Архів оригіналу за 10 лютий 2009. Процитовано 23 вересень 2014. 
 22. Pulver, David L. (1998). GURPS Bio-Tech. Steve Jackson Games. ISBN 1-55634-336-1. 
 23. Paul Taylor. Fleshing Out the Maelstrom: Biopunk and the Violence of Information. Journal of Media and Culture. 
 24. Fisher, Jeffrey (1996). Ribofunk. Процитовано 2007-01-26. 
 25. а б в Di Filippo, Paul. RIBOFUNK: The Manifesto. — 1998. Процитовано 2011-01-05.
 26. This Just In...News from The Agony Column. Trashotron.com. Процитовано 2008-11-28. 
 27. Locus Online: Review by Claude Lalumière. Locusmag.com. Процитовано 2008-11-28. 
 28. Science Fiction Book Reviews. Scifi.com. Архів оригіналу за 2008-12-09. Процитовано 2008-11-28. 
 29. Lalumiere BestOf2004.html[недоступне посилання з березня 2019]
 30. White Devils by Paul McAuley - an infinity plus review. Infinityplus.co.uk. Процитовано 2008-11-28. 
 31. Grossman, Lev (8 December 2009). The Windup Girl by Paulo Bacigalupi. Time. Процитовано 29 October 2010. 
 32. NEUROETHICS | The Narrative Perspectives. Neuroethics.upenn.edu. Архів оригіналу за 2008-05-31. Процитовано 2008-11-28. 
 33. Science Fiction News of the Week. Scifi.com. Архів оригіналу за 2008-03-06. Процитовано 2008-11-28. 
 34. Warren Ellis: Modify Your Body But Also Worry About the Planet. Io9.com. Архів оригіналу за 2012-08-17. Процитовано 2008-11-28. 
 35. Genome Alberta Interview. Genome Alberta. Архів оригіналу за 2012-08-17. Процитовано 2008-08-18. 

Посилання[ред. | ред. код]

 • Біопанку[недоступне посилання з червня 2019], повний каталог biopunk-ресурсів.
 • Biopunk.org, — співтовариство для біо-хакерів.
 • DIYbio.org, співтовариство для біологічних інженерів.
 • Hackteria.org, співтовариство для біо-художників.
 • OpenWetWare, ресурс з відкритим вихідним кодом для дослідників синтетичної біології.
 • OpenPCR, дизайн з відкритим вихідним кодом для будівлі термоциклери.