Біопанк

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Біопанк — це поєднання понять «біотехнології» і «панк»; технопрогрессивний рух, піджанр кіберпанку, що виступає за відкритий доступ до генетичної інформації[1][2]. Біопанки мають (або біохакери) хобі-експерименти та дослідження з ДНК та іншими аспектами генетики[3][4][5].

Відповідно біопанк, існує і як фантастичний жанр літератури та кіно, що фокусується на біотехнології та мутаціях генів[6][7][8].

Біохакінґ[ред. | ред. код]

Біохакер — це біопанк любитель, який експериментує з ДНК та іншими аспектами генетики[3][4][9]. Біохакерство схоже на комп'ютере хакерство, яке створює і модифікує Програмне забезпечення або комп'ютерну техніку як хобі, але не слід плутати з біотерористичною діяльністю, чия єдина мета полягає в навмисному вивільненні вірусів, бактерій, або інших мікроорганізмів, що призводять до хвороби або смерті у людей, тварин, або рослин (так само, комп'ютерного хакера не слід плутати з більш популярним, але помилковим, використання терміна, що описує тих, хто поширює комп'ютерні віруси або що використовує комп'ютерні системи у зловмисних цілях)[10].

Пет Муні, виконавчий директор ETC Group, є критиком біохакінгу, який стверджує, що і використовуючи ноутбук, опубліковану інформацію про ДНК, можна створити синтетичну ДНК тільки тими, хто має потенціал, щоб побудувати гени або цілі геноми з нуля (у тому числі смертельні патогени) в найближчому майбутньому. Він попереджає, що небезпека такого розвитку подій є не тільки біо-терором, але «біо-помилкою»[11][12][13].

Рух[ред. | ред. код]

Рух біопанк — це невеликий інтелектуальний і культурний рух, який охоплює усе більше число вчених, художників, і культурних критиків, які організуються в цілях підвищення інформованості громадськості про те, як геномна інформація, виробляється за допомогою біоінформатики. На підставі передбачуваноїпаралелі між генетичним і обчислювальним кодом, науковий журналіст Аннелі Невіц закликав до відкритого пошуку геномних баз даних і заявив, що треба «Звільнити генетичні дані!» — це є гаслом біопанків[1][2]. Біологічна Інновації для ВАТ — це приклад з відкриття вихідного коду, ініціативи в біотехнологіях з метою застосування відкритої ліцензії для біологічних інновацій[14].

Один «трансгенний художник» Едуардо Кац використовує біотехнології та генетику для створення твору, як і для використання і критики наукових методів. В одній зі своїх робіт, Alba, Каца співпрацював з французькою лабораторії, у якій можна закупити зеленого-флуоресцентний кролика: кролик інтегрований з геном зеленого флуоресцентного білку від виду медуз для того, щоб кролик флуоресцинував зеленим кольором під ультрафіолетовим світлом[1]. Члени Critical Art Ensemble писали книги і влаштували втручання продуктивності мультимедійних ЗМІ навколо цього питання, в тому числі машини плоті (з акцентом на екстракорпоральне запліднення, нагляд за тілом, і ліберальну євгеніку) і Культу Нового переддня (Для того, щоб проаналізувати, як за їх словами «Наука є інститутом влади щодо виробництва знань, і прагне замінити цю певну соціальну функцію звичного християнства на Заході[15]), автори в Biotech Hobbyist Magazine багато писали про це[16].

Біолог, автор спекулятивної фантастики, що себе називає біопанком, Мередіт Л. Паттерсон відома своїми роботами на йогуртових бактеріях в співтоваристві DIYbio, а також є автором книги „Біопанк Манфест“[17][18], який вона представила на UCLA — Центральному симпозіумі для суспільства і генетики, „Поза законом біології? Участь громадськості в епоху Великого Бio“. Цей маніфест за зразком „Біопанк Маніфест“ по Еріку Хьюзу, в якому говориться, про цілі кіферпанк-руху. Вплив Кіферпанку (похідної кіберпанку у біопанк-субкультурі) на співтовариства біопанків не закінчується; Чоловік Паттерсон і давній соратник Лен Сассаман був сучасником кіферпанку Хьюз. Паттерсон і Сассаман працювали разом по ряду біохакнґ-проектах і значною мірою сприяли узаконенню громадської науки, як з моральних і практичних міркуваннях[19][20].

Рух біопанків і політичний дисидентський рух схожі в тій мірі, що можуть підпасти під арешт і судове переслідування деяких членів за їх роботу з нешкідливими мікробами, такими як „Artivist“ Стіва Курц, що було засуджено критиками як політичні репресії, що стверджують, що уряд США використовувало оголошений-9 державами/11 антитерористичних сил, щоб залякати творчих працівників та інших, що використовують своє мистецтво, для критикувати суспільства[21].

Наукова фантастика[ред. | ред. код]

Біопанк фантастика — це піджанр з кіберпанк фантастики, який фокусується на ближньому майбутньому та ненавмисних наслідках в біотехнологічній революції після відкриття рекомбінантної ДНК. Біопанк-історії вивчають боротьбу окремих осіб або груп, які часто є продуктом людського експериментування, на тлі тоталітарного уряду і мегакорпорацій, що зловживають біотехнологіями, як засобами громадського контролю і спекуляції. На відміну від кіберпанку, жанр побудований не на інформаційних технологіях, але на синтетичній біології. Як і в посткіберпанковій фантастиці, люди, як правило, змінені і сильніші через кібервійну, івідбуваються генетичні маніпуляції[6]. Загальною рисою біопанк-фантастики — це „чорний клініка“, що явдяє собою лабораторію, поліклініку, чи лікарню, яка виконує незаконні, нерегульовані, або етично-сумнівні біологічні модифікації і генно-інженерні процедури[22]. Багато рис біопанк-фантастики мають своє походження від Вільяма Гібсона „Нейромант“, одного з перших романів у жанрі кіберпанк[23].

Один з видатних письменників у цій галузі — це Пол ді Філіппо, хоча він назвав свою колекціяю таких історій рібофанк, суміш рибосоми» і «фанку»[24]. У RIBOFUNK: Маніфест[25], Ді Філіппо написав:

Чому Рібо? Кібернетика була мертвою наукою, коли кіберпанк народився, куль-де-мішок без живих практикуючих. Крім того, префікс «кібер» був непоправно приниженим через зловживання, в транспортних засобах, починаючи від коміксів до поганих фільмів. Тег тепер нічого не вартий у суспільній свідомості, але не комп'ютерний злом і химерні кіборги, такі як Робокоп. І фактичні тексти Вінера не забезпечують досить плідних метафор для побудови систематичного світогляду. Чому Фанк? Панк був мертвою музикою, коли кіберпанк народився, куль-де-мішок, хоча і з живих практикуючих, які просто не отримали відомості. Нігілістичний, хіліастичний світогляд музики заершився у вже її єдино можливому кінці: самознищенні. Чим буде Рібофанк потім? Рібофанк носить спекулятивний вимисел, який визнає, розповсюджує та ілюструє принцип, що наступна революція — єдина, яка дійсно має значення — буде в області біології. Перефразовуючи, рібофанк вважає, що: «Належне вивчення людства — це життя.» Забудьте фізику і хімію; вони є лише інструментами для дослідження живої матерії. Комп'ютери? Просто тренажери і модельєри для життя.[25]

Ді Філіппо стверджує, що попередниками фантастики рібофанку включають в себе: H. Г. Уеллс Острів доктора Моро; Джуліан Хакслі Tissue Culture King; деякі з твори Келлера, Найта Деймона Природній Стан та інші оповідання; Фредерік Пол і Кирило М. Корнблуч Gravy Planet; Романи Т. Д. Басса і Джона Варлі; Грега Біра Кровна Музика і Брюса Стерлінга Schismatrix[25].

Книги[ред. | ред. код]

Кіно і телебачення[ред. | ред. код]

Комікси і манга[ред. | ред. код]

Відеоігри[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б в г Newitz, Annalee (2001). Biopunk. Архів оригіналу за 2002-12-20. Процитовано 2007-01-26. 
 2. а б Newitz, Annalee (2002). Genome Liberation. Процитовано 2007-01-26. 
 3. а б Katz, J.S.: «Roses are Black, Violets are Green», New Scientist, 6 January 1990
 4. а б Katz, J.S.: «That which is not Forbidden is Mandatory», BioTech Educ, 4(1), 1990
 5. «Огляд Жанра Біопанк. Шлях у майбутнє»
 6. а б в Quinion, Michael (1997). World Wide Words: Biopunk. Процитовано 2007-01-26. 
 7. «Таймпанк: біопанк»
 8. «Біопанк — Полиці книжкового хробака»
 9. Baker, Pam (2011-05-05). Playing God in Your Basement. Genome Alberta. Процитовано 2012-01-20. 
 10. Schrage, Michael (1988-01-31). Playing God in Your Basement. Washington Post. Процитовано 2007-02-04. 
 11. ETC Group (January 2007). Extreme Genetic Engineering: An Introduction to Synthetic Biology (PDF). Процитовано 2012-09-28. 
 12. «Біохакінг та саморобне лабораторне обладнання»
 13. «Гаражна генетика: як біохакери зламують життя»
 14. BiOS. 
 15. Архівована копія. Архів оригіналу за 13 листопад 2015. Процитовано 23 вересень 2014. 
 16. Biotech Hobbyist Magazine. 
 17. A Biopunk Manifesto, 2009
 18. http://www.biopunk.org/maradydd-s-biopunk-manifesto-t336.html
 19. Tyson Anderson. Darning Genes: Biology for the Homebody. h+. 
 20. Rise of the Garage Genome Hackers — New Scientist
 21. Архівована копія. Архів оригіналу за 10 лютий 2009. Процитовано 23 вересень 2014. 
 22. Pulver, David L. (1998). GURPS Bio-Tech. Steve Jackson Games. ISBN 1-55634-336-1. 
 23. Paul Taylor. Fleshing Out the Maelstrom: Biopunk and the Violence of Information. Journal of Media and Culture. 
 24. Fisher, Jeffrey (1996). Ribofunk. Процитовано 2007-01-26. 
 25. а б в Di Filippo, Paul. RIBOFUNK: The Manifesto. — 1998. Процитовано 2011-01-05.
 26. This Just In...News from The Agony Column. Trashotron.com. Процитовано 2008-11-28. 
 27. Locus Online: Review by Claude Lalumière. Locusmag.com. Процитовано 2008-11-28. 
 28. Science Fiction Book Reviews. Scifi.com. Архів оригіналу за 2008-12-09. Процитовано 2008-11-28. 
 29. Lalumiere BestOf2004.html[недоступне посилання з березень 2019]
 30. White Devils by Paul McAuley - an infinity plus review. Infinityplus.co.uk. Процитовано 2008-11-28. 
 31. Grossman, Lev (8 December 2009). The Windup Girl by Paulo Bacigalupi. Time. Процитовано 29 October 2010. 
 32. NEUROETHICS | The Narrative Perspectives. Neuroethics.upenn.edu. Архів оригіналу за 2008-05-31. Процитовано 2008-11-28. 
 33. Science Fiction News of the Week. Scifi.com. Архів оригіналу за 2008-03-06. Процитовано 2008-11-28. 
 34. Warren Ellis: Modify Your Body But Also Worry About the Planet. Io9.com. Архів оригіналу за 2012-08-17. Процитовано 2008-11-28. 
 35. Genome Alberta Interview. Genome Alberta. Архів оригіналу за 2012-08-17. Процитовано 2008-08-18. 

Посилання[ред. | ред. код]

 • Біопанку, повний каталог biopunk-ресурсів.
 • Biopunk.org, — співтовариство для біо-хакерів.
 • DIYbio.org, співтовариство для біологічних інженерів.
 • Hackteria.org, співтовариство для біо-художників.
 • OpenWetWare, ресурс з відкритим вихідним кодом для дослідників синтетичної біології.
 • OpenPCR, дизайн з відкритим вихідним кодом для будівлі термоциклери.