Терауті Масатаке

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Терауті Масатаке

Терауті Масатаке (яп. 寺内正毅; нар. 5 лютого 1852(18520205), Хаґі — 3 листопада 1919, Токіо) — видатний японський політик, граф, фельдмаршал, 18-й прем'єр-міністр Японії, 1-й генерал-губернатор Кореї.

Юність[ред.ред. код]

Терауті Масатаке народився в князівстві Тьосю в сім'ї самурая з клану Хаґі.

У війні Босін Терауті воював на боці імператора як солдата і після цього отримав звання молодшого лейтенанта. У ході повстання Сайго Такаморі в Сацуми Терауті втратив праву руку. Однак це каліцтво не завадило Масатаке зробити військову і політичну кар'єру.

Військова кар'єра[ред.ред. код]

У 1882 році Терауті Масатаке став військовим аташе у Франції. Після цього, в 1898 році, він був призначений першим головним інспектором бойової підготовки. У 1901 році він став міністром армії в першому кабінеті Кацури Таро. Він залишався на посаді протягом російсько-японської війни, яка принесла Японії перемогу. Після війни йому було присвоєно титул барона, а в 1911 році — графа.

Генерал-резидент Кореї[ред.ред. код]

Терауті став генерал-резидентом Кореї 30 травня 1910, змінивши на цій посаді Соне Арасуке. Його призначення багато в чому стало наслідком вбивства Іто Хіробумі Ан Чунгином на Харбінському вокзалі. Терауті Масатаке завершив процес приєднання Кореї, підписавши Договір про приєднання Кореї до Японії. З корейської сторони підпис поставив прем'єр-міністр Лі Ванен, уповноважений імператором Кореї Сунджоном. Після оприлюднення договору 29 серпня 1910 Терауті став першим генерал-губернатором Кореї.

Генерал-губернатор Кореї[ред.ред. код]

Договір про приєднання Кореї до Японії був негативно прийнятий значною частиною корейців. Для придушення опору Терауті вдався до військових заходів.

Терауті Масатаке вважав, що у корейців і японців спільні корені, тому за його наказом в Кореї було відкрито кілька тисяч шкіл, де вивчалася японську мову і японська література.

Терауті провів земельну реформу в Кореї: було створено земельний кадастр, однак складався він виключно на основі письмових документів, між тим як земельні відносини в Кореї часто регулювалися за допомогою звичайного права. Це призвело до втрати землі значною частиною корейських селян.

Прем'єр-міністр Японії[ред.ред. код]

У 1916 році Терауті став прем'єр-міністром Японії. У тому ж році він отримав титул маршала. У своєму кабінеті Терауті поєднував пости прем'єр-міністра, міністра фінансів і міністра закордонних справ.

Терауті Масатаке проводив агресивну зовнішню політику. Він спонсорував протиборчі групи в уряді Китаю, сподіваючись використати їх розбіжності як привід для Японського втручання. Він підписав угоду з США, які визнавали «особливі інтереси Японії в Китаї». За наказом Терауті японські війська захопили німецьку колонію Циндао, виконуючи союзницькі зобов'язання перед Антантою. Після Жовтневої революції в Росії Японія брала участь в інтервенції в Сибір і підтримувала Білий рух.

29 вересня 1918 Терауті вийшов у відставку через «рисових бунтів», що спалахнули в Японії через післявоєнної інфляції. 3 листопада 1919 Терауті Масатаке помер.

Цікаві факти[ред.ред. код]

  • Терауті був нагороджений орденом Вранішнього сонця 1-го ступеня та орденом Золотого шуліки 1-го ступеня.
  • Син Масатаке, Терауті Хісаіті, теж був маршалом і командував Південною групою армій у Другій світовій війні.

Посилання[ред.ред. код]


Японію Це незавершена стаття про Японію.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Вінстон Черчіль Це незавершена стаття про політичного діяча.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.