Тимчасовий робітничо-селянський уряд України

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тимчасовий робітничо-селянський уряд України
Прапор
Дата створення / заснування 28 листопада 1918
Засновник Антонов-Овсієнко Володимир Олександрович, Сергєєв Федір Андрійович, Затонський Володимир Петрович, Квірінг Еммануїл Йонович і П'ятаков Юрій Леонідович
Країна Україна
Столиця Курськ
Форма правління Радянська республіка
Замінений на Рада народних комісарів Української РСР
Мова комунікації російська і українська
Час/дата припинення існування 29 січня 1919

Тимчасовий робітничо-селянський уряд України — другий уряд радянської України, проголошений[1] 28 листопада 1918 р. в Курську, створений на підвалинах ВЦВРК для політичного завуалювання військової інтервенції РСФРР проти УНР. Маріонетковий уряд очолював російський шовініст Ю. П'ятаков, до складу входили здебільше неукраїнці, а сам він одразу ж переїхав до Суджі. У своєму Маніфесті[2] від 29 листопада оголошено про повалення влади гетьмана і поновлення радянської влади, скасування всіх законів, наказів і договорів як гетьмана та його уряду, так і Центральної Ради, закликав до боротьби проти Директорії.

Створення Української СРР

[ред. | ред. код]

Тимчасовий робітниче-селянський уряд України (ТРСУУ) був утворений за вказівкою ЦК РКП(б) 28 листопада 1918 р. у Курську і того ж дня було вирішено, що місцем його перебування має бути місто Суджа.[3] У протоколі першого засідання були зазначені присутні: Антонов, Артем, Затонський, Квірінг та П'ятаков.[1]

З аналізу протоколів Тимчасового робітничо-селянського уряду України випливає, що Суджа майже місяць була столицею Радянської України29 листопада до 27 грудня 1918 р.). Від 27 грудня 1918 р. до початку січня 1919 року уряд перебував у Білгороді [3].

3 січня 1919 року радянське військо окупувало Харків, де й невдовзі опинився цей уряд. 6 січня 1919 р. Тимчасовий робітничо-селянський уряд відмовився від визначеної Центральною Радою назви — УНР. Нова офіційна назва держави відтоді встановлювалася за аналогією з радянською Росією — Українська Соціалістична Радянська Республіка (УСРР) [4] . Такий порядок слів залишався аж до 1936 р., коли поміняно порядок слів «соціалістична» та «радянська».

З встановленням радянської влади Тимчасовий уряд видав 25 січня 1919 Декларацію, в якій розгорнув програму соціалістичного будівництва і порушив питання про об'єднання УСРР з РСФРР «на засадах радянської федерації». Фактично, пропозиція щодо створення оборонного союзу радянських республік була зроблена наступним складом уряду [5]. 28 січня 1919 р. він втратив свій тимчасовий статус, його робота перейшла на постійну основу, відділи уряду на кшталт російських назвали народними комісаріатами, а сам уряд — Радою народних комісарів УСРР[6] або скорочено РНК УСРР.

Перше засідання радянського уряду в Києві відбулося 23 березня 1919 р. Того дня головував нарком військових справ Микола Подвойський. Х. Раковський долучився до засідань уряду 26 березня. Вищі органи влади радянської України остаточно перебазувалася до головного міста республіки[3].

Боротьба за владу

[ред. | ред. код]

Тільки-но уряд опинився у Харкові, як одразу ж виникла запекла суперечка між групою «лівих» та «правих», тобто — між прихильниками П'ятакова і Артема навколо посади головнокомандуючого Української армії, яку обіймав Антонов-Овсієнко. На засіданні уряду було вирішено замінити його на Рухимовича, з одночасною ротацією членів Реввійськради Затонського і Артема на, відповідно, Ворошилова та Межлаука[7]. Фактично ж виконувати подібне ніхто не збирався, але Затонського було переведено на посаду народного комісара освіти, а Артем, власне, був більш обтяжений внутрішньою боротьбою в уряді, ніж посадовими обов'язками. За відсутності лідерів тимчасово на посаді члена Реввійськради опинився комісар штабу Української армії Микола Вишневецький[8].

16 січня 1919 р. конфлікт спалахнув з новою силою: більшістю голосів уряд звільнив з посади «лівого» П'ятакова і обрав замість нього «правого» Артема. Але П'ятаков заявив, що він може передати посаду Артему лише після рішення ЦК РКП(б). Москва не підтримала жодної з груп, а поставила чільником Тимчасового робітничо-селянського уряду України Християна Раковського[9]. Антонов-Овсієнко зберіг за собою посаду командуючого Українським фронтом[6] в лавах РККА. Посади членів Реввійськради були запропоновані Щаденку та Коцюбинському, котрий позаяк був переобтяжений іншою роботою й до військових справ не втручався.

7 березня (23 лютого) 1919 за рішенням 3-го Всеукраїнського з'їзду рад перейменований на Робітничо-селянський уряд УСРР. 

Склад робітничо-селянського уряду

[ред. | ред. код]

В період з 28 листопада 1918 року по 29 січня 1919 року до складу Тимчасового Робітничо-Селянський Уряду України входили такі особи:


Посадові особи уряду

[ред. | ред. код]

Для технічного забезпечення роботи уряду було затверджено склад посадових осіб, на яких покладались такі обов'язки:

Виноски

[ред. | ред. код]
  1. а б ЦДАВО України. Ф. 2. Оп.1. Спр. 14. Арк. 1—2. Незасвідчена копія. // Урядовий портал :: Уряди Української Радянської Соціалістичної Республіки - Документи. old.kmu.gov.ua. Архів оригіналу за 24 листопада 2021. Процитовано 24 листопада 2021.
  2. Збірник постанов УРСР, 1919, № 1, ст. 1
  3. а б в Геннадій Єфіменко. Міфи та факти про «першу столицю України». www.historians.in.ua. 28 березня 2014. Архів оригіналу за 24 листопада 2021. Процитовано 24 листопада 2021.
  4. Збірник постанов УРСР, 1919, № 2, ст. 15
  5. ЦДАГО України, ф. 5, оп. 5-1, сп. 52, лл. 138—139. Передрук
  6. а б ЦДАВО України, ф. 2, оп. 1, сп. 13, арк. 120—121. Оригінал
  7. Збірник постанов УРСР, 1919, № 8, ст. 33
  8. РДВА/ЦГАСА, ф. 103, оп. 1, сп. 89, арк. 3. Типографський друк
  9. ЦДАВО України, ф. 2, оп 1, сп. 14, арк. 60. Засвідчена копія

Посилання

[ред. | ред. код]

Література

[ред. | ред. код]