Товста могила

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Товста Могила)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Товста могила
Фрагменты Пекторали.jpg
Товста могила. Карта розташування: Дніпропетровська область
Товста могила
Товста могила
Розташування
Координати 47°40′46″ пн. ш. 34°08′14″ сх. д. / 47.67944° пн. ш. 34.13722° сх. д. / 47.67944; 34.13722
Країна Україна Україна
Регіон Дніпропетровська область
Найближче місто Покров
Історія
Культура Скіфи
Період IV ст. до н.е.
Археологи Борис Мозолевський
Дата дослідження 1971

Товста́ моги́ла — скіфський курган IV століття до н. е. біля міста Покров Дніпропетровської обл.; досліджений 1971 р. Борисом Мозолевським.

Під насипом (висота 8,6 м, діаметр 70 м) виявлено два поховання (одне пограбоване) скіфських вельмож зі слугами, кіньми й зброєю, металевий і глиняний посуд і понад 600 золотих прикрас. Особливо цінні — меч у золотом окутих піхвах, золота пектораль, оздоблена майстерними скульптурними зображеннями сцен з життя скіфів та анімалістичними сценами. Товста могила — важливе джерело з історії скіфського суспільства. Знахідки зберігаються в Музеї історичних коштовностей України (Київ).

Поховання[ред. | ред. код]

Центральне, пограбоване поховання займає площу 4 м² і сягає 1,3 м заввишки. Залишки кісток належали дорослому чоловіку. Тут знайдено залишки золотих бляшок, уламки лусок металевого панцира, бойовий бронзовий пояс, золота нагайка, два ножі, двозуба вилка, частина булави і уламки двох залізних наконечників дротиків, чотири сагайдаки зі стрілами, бронзові казани та глиняна амфора з трьома ручками. У короткому коридорі, що з'єднував поховальну яму із вхідною, виявили золоту пектораль та залізний меч у золотих піхвах [1]. Похованя супроводжувалося жертвами 6-ти коней у багато оздобленій золотом та сріблом збруї, та конюхами, старший з яких мав на шиї золоту гривну.

До бічного поховання, яке було зроблене пізніше за основне, вели два коридори-дромоси. У ньому знайдено 5 кістяків. Основний належав особі жіночої статі. Другий за значенням кістяк — малолітній дитині. Обоє були покриті великою кількістю золотих прикрас. Три інші скелети, очевидно, належать слугам (інтерпретуються як куховарка, воїн та візник), які були насильно вбиті. Визначення приналежності слуг до певної професії базується на предметах, що були знайдені коло кістяків: бронзовий посуд коло куховарки; лук і сагайдак зі стрілами поряд з воїном; уламки ритуального візка коло візника. Тіло дитини (2-3 роки за віком) було покладене у дерев'яному прикрашеному алебастром саркофазі. Саркофаг містив золотий браслет і золотий перстень, масивну золоту гривну, золоті сережки. Одяг був повністю обшитий золотими бляшками. В головах дитини знаходилися святі для скіфів посудини із срібла: ритон у вигляді рогу, напівсферична чаша і невеличкий глечик з округлим дном за формою близький до знаменитих ваз з курганів Куль-Оба і Часті.

Прикраси[ред. | ред. код]

Висока конічна шапка, оздоблена золотими бляшками, прикрашала знатну жінку. Одяг її з розширеними на кінцях рукавами також був оздоблений двома рядами золотих бляшок. Взуття — вишите золотом. На додаток тут було знайдено масивні золоті сережки із зображенням богині, що сидить на троні і простягає руки догори; золота гривна з 7-ма фігурками левів, що переслідують коня, 3 золотих браслети і 11 золотих перснів, намисто. Предмети туалету — бронзове дзеркало і 3 дорогі посудини (в тому числі й чорна лакова грецька чаша).

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]