Товстолистові

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Товстолистові
Crassula ovata 700.jpg
Товстянка овальна (Crassula ovata)
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Порядок: Ломикаменецвіті (Saxifragales)
Родина: Товстолистові (Crassulaceae)
J.St.-Hil., 1805
Типовий рід
Crassula[1]
Роди

Див. розділ Роди

Commons-logo.svg Вікісховище: Crassulaceae

Товстолистові[2], товстолисті, або товстянкові[3](Crassulaceae), — родина дводольних рослин порядку ломикаменецвітих.

Поширення[ред. | ред. код]

Поширені по всьому світі, проте найбільш різноманітно представлені в Північній півкулі (переважно Середземномор'я та Мексика) і Південній Африці. Переважно в сухих та/або холодних областях, де часто буває нестача вологи.

Морфологічні ознаки[ред. | ред. код]

Представники цієї родини переважно сукуленти, що запасають воду в листках і стеблах. Це чагарники і напівчагарники. Листки розміщені почергово, або супротивно, іноді кільчасто, переважно суцільні, без прилистків. Квітки — у цимозних суцвіттях, двостатеві, дуже рідко одностатеві, актиноморфні, головним чином 5-членні, зрідка 3-, 4-, 6-членні, до 32-членних. Плід багатолистянка, іноді коробочкоподібний.

Товстянковий метаболізм[ред. | ред. код]

Фотосинтез товстолистих проходить за особливим принципом, що дістав назву кислотного метаболізму товстянкових рослин (САМ - англ. Crassulacean Acid Metabolism). Оскільки продихи відкриті вночі, коли втрачається менше води, проте немає світла для фотосинтезу, рослина змушена зберігати вуглекислий газ у формі органічних кислот. Вони розщеплюються вдень для здійснення фотосинтезу.[4]

Використання[ред. | ред. код]

Жоден з видів родини не має великого сільськогосподарського значення, проте багато є популярними декоративними рослинами, оскільки мають привабливий вигляд та здебільшого їх легко доглядати. Найвідоміші з таких видів — товстянка овальна або дерево дружби (Crassula ovata) і каланхое (Kalanchoe blossfeldiana). Деякі види лікарські (Kalanchoe, Crassula, Sedum).

Систематика[ред. | ред. код]

Класифікувати таксони в цій родині дуже важко через те, що багато видів здатні утворювати гібриди як в природі, так і при штучному розведенні. В деяких старіших класифікаціях товстолисті відносять до порядку розоцвітих (Rosales), проте зараз родину відносять до ломикаменецвітих (Saxifragales). Родина включає приблизно 1,5 тис. видів. Кількість родів за різними даними коливається у межах 30—40.

Роди[5][ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Борисова А. Г. Crassulaceae — Толстянковые // Сорные растения СССР. — М., 1969. — Т. З.- С. 113—117.
  • Борисова А. Г. Конспект системы семейства Crassulaceae DC. флоры СССР (добавления и изменения) // Новости систематики высших растений. — М., 1969 (1970).- Т.6. — С . 112—121.

Посилання[ред. | ред. код]