Тріада (організація)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Символ тріад

Тріада (кит. 三合會) — форма таємних злочинних організацій у Китаї і китайській діаспорі.

Всім тріадам були властиві спільні переконання і обряди, як, наприклад, віра в містичне значення цифри 3, звідки і пішла їх назва. У мирний час більшість подібних товариств діяли як братства взаємодопомоги, але багато з них були пов'язані зі злочинною діяльністю.

Історія[ред.ред. код]

За схемою тріад були організовані спочатку таємні партизанські загони проти маньчжурського імператора з Династії Цін. Вважається, що тріади зародилися на острові Тайвань, куди втекли з материкового Китаю розбиті маньчжурами залишки прихильників колишньої китайської династії Мін.

Тріади посилилися в період Тайпінського повстання 18501864 рр.

Боксерське повстання стало спробою таємного товариства позбавити Китай від західного і християнського впливу. У наступні роки інші таємні товариства надавали підтримку китайському державному діячеві Сунь Ятсену в його прагненні покінчити зі старим імперським правлінням і заснувати республіку.

Прийшовши в 1949 р. до влади, комуністи незабаром поставили завданням ліквідацію таємних товариств, членство в яких в материковому Китаї досі карається стратою. Що стосується інших країн, то тріади стали неодмінними супутниками китайської імміграції. Діяльність тріад носить глобальний характер, хоча найбільш активні вони в Азії. Переважна більшість учасників цих злочинних угруповань - етнічні китайці.

В даний час тріади відомі в основному як злочинні організації мафіозного спрямування, поширені на Тайвані, в США та інших центрах китайської імміграції, що спеціалізуються на торгівлі наркотиками та іншої злочинної діяльності.

Див також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]