Тютюн справжній

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Тютюн справжній
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Айстериди (Asterids)
Порядок: Пасльоноцвіті (Solanales)
Родина: Пасльонові (Solanaceae)
Рід: Тютюн (Nicotiana)
Вид:
Тютюн справжній (N. tabacum)
Біноміальна назва
Nicotiana tabacum

Тютюн справжній (Nicotiana tabacum)[1] — вид рослин роду тютюн (Nicotiana). Рослина культивується, саме з нього роблять тютюнові вироби.

Ботанічний опис

[ред. | ред. код]

Однорічна рослина заввишки до 3 м.

Стебло тверде, гіллясте.

Прикореневі листки овально-еліптичні, стеблові — лопатеподібні або подовжені. Поверхня листка ворсиста, смолиста.

Суцвіття вузьке. Квітки трубчасті або лійкоподібні, правильні, з п'ятьма лопатями, рожево-білі. Віночок завдовжки 5-8 см.

Плід — подовгаста коробочка.

Поширення

[ред. | ред. код]

Батьківщиною тютюну вважаються Болівія та Перу, у Європу його завезли експедиції Христофора Колумба.

Основні райони культурного обробітку — Північна Америка, Китай, Індія, Мала Азія. В Україні вирощують переважно у південних та західних областях.

Практичне використання

[ред. | ред. код]

Тютюн вирощується для отримання сировини, що використовується у тютюнових виробах. Тютюн — рослина теплолюбна, оптимальна температура для нього близько 30 °C. Для нього підходять сильно зволожені, легкі, сипучі піщані ґрунти зі злегка кислою реакцією. Розмножують насінням, вирощуючи з них розсаду, яку потім висаджують у ґрунт.

Основний елемент тютюну — нікотин — названий на честь Жана Ніко — французького посла у Португалії, у 1560 році надіслав насіння тютюну в Париж.

Нікотин міститься у всіх частинах рослини, крім зрілих насінин, але найбільша концентрація — у листі, яке і є сировиною для лікарських препаратів. Сам нікотин сучасна медицина з лікувальною метою не використовує, зате широко застосовує нікотинову кислоту, одержувану при окисленні нікотину хромовою кислотою. Нікотинова кислота входить у комплекс вітаміну B. Вона використовується для лікування діареї, дерматиту та інших захворювань шкіри, лікування серця, травних органів, глоситу, стоматиту. Окрім того, нікотинова кислота застосовується при ускладненнях, що зустрічаються при лікуванні сульфамідними препаратами. У східній медицині тютюн застосовують як глистогінний засіб. Прихильники гомеопатії припускають, що тютюн допомагає від морської хвороби, різних болів та при епілепсії.

Нікотин є надзвичайно токсичним[2]. Деякі з речовин, що містяться у тютюні, канцерогени[3]. Тому куріння тютюну є небезпечним для здоров'я.

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Тютюн справжній на сайті Довідник назв рослин України (НТШ)
  2. IPCS INCHEM. Архів оригіналу за 15 листопада 2019. Процитовано 13 липня 2015.
  3. Sasco AJ, Secretan MB, Straif K. (2004). «Tobacco smoking and cancer: a brief review of recent epidemiological evidence.». Lung Cancer 45 (Suppl 2): S3-9. PMID 15552776

Джерела

[ред. | ред. код]