Харчування

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Харчування (фізіологічний акт) — підтримка життя і здоров'я живого організму за допомогою їжі — процес поглинання їжі живими організмами для підтримки нормального перебігу фізіологічних процесів життєдіяльності, зокрема, для поповнення запасу енергії та реалізації процесів зростання і розвитку. Тварини та інші гетеротрофні організми повинні їсти, щоб вижити; їх раціон і процес поглинання поживних речовин залежить від біологічного класу, до якого вони належать. І для людини і для тварин харчування є звичайним видом повсякденної діяльності.

Харчування тварин[ред. | ред. код]

Всі тварини є гетеротрофними організмами.

Олені, що поїдають листя

Багато тварин харчуються тільки рослинною їжею, їх називають рослиноїдними.

Хижаки використовують в їжу інших тварин.

Тварини, які харчуються як рослинами, так і тваринами, називаються всеїдними.

Тварини, які вживають в їжу трупи тварин, називаються падальниками.

Тварин, що мешкають усередині або на поверхні тіла рослини або іншої тварини і харчуються за його рахунок, називають паразитами [1].

Харчування людини[ред. | ред. код]

Докладніше: Харчування людини

Харчування людини — сукупність процесів, які забезпечують потрапляння до організму їжі з речовинами, що необхідні для нормальної життєдіяльності.[2]

Андреа Соларіо. Мадонна із зеленою подушкою (близько 1507 року, Лувр).
Обід у кафе

Нормальний перебіг процесів життєдіяльності в організмі багато в чому залежить від того, як організовано харчування людини з перших днів життя. Їжа повинна містити білки, жири, вуглеводи, вітаміни та мінеральні речовини, а також воду в необхідних кількостях. При цьому потреба в загальній кількості і балансі окремих компонентів харчування в першу чергу залежить від віку, виду трудової діяльності та умов життя. Під фізіологічним (раціональним) харчуванням зазвичай розуміють норми, повністю покривають всі енерговитрати організму, а для дітей ще й забезпечують процеси зростання і розвитку [3]. Кількість енергії, що виділяється при засвоєнні організмом того чи іншого речовини називається калорійністю цього продукту. Засвоюваність поживних речовин різна. З змішаної їжі білки засвоюються на 92%, жири — 95%, вуглеводи — 98%.

Як відзначають ОЕСР і ФАО (2014 року), зернові як і раніше є головним продуктом в раціоні харчування населення світу, проте в багатьох регіонах в результаті зростання доходів населення і темпів урбанізації в раціоні харчування зростає частка білкової їжі, жирів та цукру [4].

Громадське (колективне) харчування[ред. | ред. код]

Їдальня

Громадське харчування — галузь народного господарства, сукупність підприємств, що займаються виробництвом, реалізацією та організацією споживання кулінарної продукції [5].

Раціональне харчування[ред. | ред. код]

Альберт Анкер, Натюрморт (1896)

Раціональне харчування (лат. rationalis — розумний) — різноманітне і збалансоване за всіма компонентами фізіологічно повноцінне харчування здорових людей. Раціональне харчування є одним з головних компонентів здорового способу життя — один з чинників продовження активного періоду життєдіяльності людини [6].

Лікувальне харчування[ред. | ред. код]

Докладніше: Дієтотерапія

Прийом дієтичної їжі, лікувальне харчування , дієтотерапія (грец. δίαιτα — спосіб життя, режим харчування + грец. θεραπεία — терапія, лікування, оздоровлення, ліки), лікувальний метод, що полягає в терапії різних захворювань, наприклад цукрового діабету, спеціальною дієтою.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  1. Харчування тварин. ebiology.ru (рос.). Архів оригіналу за 17 січня 2019. Процитовано 12 січня 2019. 
  2. Соболь, Валерій (2016). Біологія 8 клас (Українська). "Абетка". с. 28. ISBN 978-966-682-378-9. 
  3. Книга про смачну і здорову їжу / Под ред . акад. Опарін А. І. - [[{{{1}}} (станція метро)|{{{1}}}]]: Харчова промисловість, 1970. - С. 11.
  4. ФАО і ОЕСР прогнозують низькі ціни на фермерську продукцію і зростання в секторі тваринництва - ІА «Фінмаркет». www.finmarket.ru (рос.). Архів оригіналу за 12 січня 2019. Процитовано 12 січня 2019. 
  5. ГОСТ Р 50647-94 (дата введення 1 липня 1994 року). Громадське харчування. терміни та визначення. Затверджено Постановою Держстандарту РФ від 21 лютого 1994 року №35. Архів оригіналу за 29 вересня 2012. Процитовано 1 лютого 2019. 
  6. Основи раціонального харчування. dietolog.com.ua (рос.). Архів .com.ua/diet/racional.php оригіналу за 15 серпня 2013. Процитовано 12 січня 2019.  Вказано більш, ніж один |deadlink= та |deadurl= (довідка)