Цвітіння вод

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Цвітіння води у каналі

Цвіті́ння вод — масовий розвиток фітопланктону, який викликає зміну кольору води і погіршує кисневу забезпеченість вод.

Одна із причин цвітіння вод — надходження у водойми мінеральних, особливо фосфоромістких добрив, синтетичних миючих засобів, органічних забруднювачів.

Цвітіння води — це природне явище, що проявляється в зміні забарвлення води внаслідок масового розмноження мікроскопічних водоростей. Про це явище згадував ще в 77 році Пліній Старший. Дуже шкідливим є надмірне цвітіння, яке значно погіршує умови життя у водоймах. Шар води, що цвіте, може досягати 10-15см завтовшки. При цьому виникає задуха риби і вона гине. Цвітіння води завдає великих збитків рибному господарству. Якщо вживати воду з ознаками цвітіння( зеленуватий колір, неприємний запах) у людини можуть розвинутись отруєння та алергічні реакції. Найефективніший засіб боротьби з цвітінням води — збирання мікроскопічних організмів спеціальними катерами. Зібрану масу використовують як добриво, на виготовлення паперу, картону, лаків, фарб.

Деякі факти[ред.ред. код]

  • Яскраво-зелене цвітіння є результатом розмноження синьо-зелених водоростей, які фактично є бактеріями (ціанобактерії). Цвітіння також може викликати макроводорості, які не належать до планктону. Його можна впізнати по великих обсягам водоростей, що їх прибиває до берега і які роблять воду темною. Вперше «чорні води» були описані у Флоридській затоці в січні 2002 року.[1][2]
  • Деякі види водоростей виробляють нейротоксини, у великих концентраціях ці отрути можуть викликати серйозні наслідки для живої природи.
  • Цвітіння водоростей іноді відбувається в питній воді. У таких випадках від токсинів можна позбутися за допомогою стандартних процедур очищення води.
  • Цвітіння можна спостерігати в прісноводних акваріумах, коли риб перегодовують та рослини не засвоюють надлишкові поживні речовини. Воно зазвичай безпечно для риби, і ситуація може бути виправлена ​​шляхом заміни води, затемнення акваріума, а потім зменшення кількості їжі.
  • Цвітіння водойм може відбуватися і під товстим льодовим покривом[3]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Black water status report. Florida Marine Research Institute. 2002, May 4. Процитовано 2007-06-09. 
  2. Mysterious Black Water in Florida Bay Astronomy Picture of the Day, NASA, 2002-04-02
  3. Фитопланктон цветет под полутораметровой арктической ледяной толщей Элементы.ру


Метелик Це незавершена стаття з біології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.