Цвітіння вод

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Цвітіння води у каналі

Цвіті́ння вод — масовий розвиток фітопланктону, який викликає зміну кольору води і погіршує кисневу забезпеченість вод.

Одна із причин цвітіння вод — надходження у водойми мінеральних, особливо фосфоромістких добрив, синтетичних мийних засобів, органічних забруднювальних речовин.

Цвітіння води — це природне явище, що проявляється в зміні забарвлення води внаслідок масового розмноження мікроскопічних водоростей. Про це явище згадував ще в 77 році Пліній Старший. Дуже шкідливим є надмірне цвітіння, яке значно погіршує якість води та умови життєдіяльності організмів у водоймах, порушує гідрохімічний режим, створюючи дефіцит кисню. Шар води, що цвіте, може досягати 10-15см завтовшки. При цьому виникає придуха риби і вона гине.

Створення водосховищ на річках, в результаті чого утворюється значна частина мілководь, які добре прогріваються в літню пору і мають уповільнений водообмін, сприяє цвітінню води. Зокрема, це явище спостерігається на каскаді водосховищ р. Дніпро - Київському, Канівському, Кременчуцькому, Кам'янському, Запорізькому (Дніпровському), Каховському.

Цвітіння води завдає великих збитків рибному господарству. Якщо вживати воду з ознаками цвітіння (зеленуватий колір, неприємний запах) у людини можуть розвинутись отруєння та алергічні реакції.

Найефективніший засіб боротьби з цвітінням води — збирання мікроскопічних організмів спеціальними катерами. Зібрану масу використовують як добриво, на виготовлення паперу, картону, лаків, фарб тощо.

Галерея[ред. | ред. код]

Деякі факти[ред. | ред. код]

  • Яскраво-зелене цвітіння є результатом розмноження синьо-зелених водоростей, які фактично є бактеріями (ціанобактерії). Цвітіння також можуть викликати макроводорості, які не належать до планктону. Його можна впізнати по великих обсягам водоростей, що їх прибиває до берега і які роблять воду темною. Вперше «чорні води» були описані у Флоридській затоці в січні 2002 року.[1][2]
  • Деякі види водоростей виробляють нейротоксини, у великих концентраціях ці отрути можуть викликати серйозні наслідки для живої природи.
  • Цвітіння водоростей іноді відбувається у водних об'єктах, які є джерелами водопостачання питної води. У таких випадках від токсинів можна позбутися за допомогою стандартних процедур очищення води.
  • Цвітіння можна спостерігати в прісноводних акваріумах, коли риб перегодовують та рослини не засвоюють надлишкові поживні речовини. Воно зазвичай безпечно для риби, і ситуація може бути виправлена ​​шляхом заміни води, затемнення акваріума, а потім зменшення кількості їжі.
  • Цвітіння водойм може відбуватися і під товстим льодовим покривом.[3]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Black water status report. Florida Marine Research Institute. 2002, May 4. Архів оригіналу за 2007-04-05. Процитовано 2007-06-09. 
  2. Mysterious Black Water in Florida Bay Astronomy Picture of the Day, NASA, 2002-04-02
  3. Фитопланктон цветет под полутораметровой арктической ледяной толщей Элементы.ру

Література[ред. | ред. код]