Чотири Благородні Істини

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
У перекладі на:
Палі:चत्तारि अरियसच्चानि
cattāri ariyasaccāni
Санскрит:चत्वारि आर्यसत्यानि
catvāri āryasatyāni
Китайську: 四圣谛
sìshèngdì, сі-шен-ді
Японську: 四谛
сіта
В'єтнамську: Tứ Diệu Đế
Портал Буддизм

Чотири шляхетні істини (чатварі ар'ясатьяні — чотири благородні істини, чотири істини Святого) — одне з базових вчень буддизму, якого дотримуються всі його школи. Чотири шляхетні істини сформулював сам Будда Шак'ямуні. Вони представляють зміст перших настанов, які він давав після Пробудження. Ці повчання давалися його товаришам-аскетам, з якими він раніше разом практикував аскезу.

Перша Істина[ред. | ред. код]

Дукха — Істина про страждання (дукха або дуккха, санскр. दुःख — хвороба і страждання). Шляхетна істина про страждання:

Світ повний страждань. Народження — страждання, хвороба — страждання, смерть — страждання. З'єднання з неприємним — страждання, розлучення з приємним — страждання. Навіть нейтральні емоційні стани не вільні від впливу причин і обставин, які людина не може контролювати. Людина залучена в процес, який передбачає страждання.

Друга Істина[ред. | ред. код]

Самуд — Істина про походження і причини страждання (карма або cамуд (санскр. समुदाय) — джерело дукхи). Шляхетна істина про причини страждань: «Моя огида та погана карма є причинами мого страждання і умовами страждання інших».

Причина страждання полягає в жадобі (пристрасті) (ТАНГу), що призводить до круговороту народження і смерті (сансари). Джерело страждання — прихильність і ненависть. Решта згубних емоцій, як правило, породжені ними. Їхні наслідки призводять до страждання. Корінь прихильності й ненависті — в невіданні, незнанні істинної природи всіх істот і неживих предметів. Це не просто наслідок недостатнього знання, але хибний світогляд, вигадування повної протилежності істини, помилкове розуміння реальності.

Третя Істина[ред. | ред. код]

Ніродха — Істина про справжнє припинення страждання та усунення його джерел (істина про нірвану або ніродха (санскр. निरोध, nirodha IAST, букв. «придушення») — припинення дукхи). Шляхетна істина про припинення страждань: «Моє щастя — результат мого доброго мислення і моєї доброї карми».

Стан, в якому немає страждань, досяжний. Усунення забруднень розуму (прихильності, ненависті, заздрості й нетерпимості) — це і є істина про стан за межами страждання і причин.

Четверта Істина[ред. | ред. код]

Марга — Істина про шлях до припинення страждання (санскр. मार्ग, mārga IAST, букв. «Шлях»). Шляхетна істина про шлях: «Моє благе мислення є причиною мого щастя і умовою щастя інших».

Запропоновано так званий серединний або Вісімковий Шлях досягнення нірвани. Цей шлях напряму пов'язаний з трьома різновидами плекання чеснот: моральністю, зосередженням і мудрістю. Духовна практика проходження цими шляхами призводить до істинного припинення страждання і знаходить свою найвищу точку в нірвані.

Література[ред. | ред. код]

Наукова література
Буддійська література