Чотири Благородні Істини

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
У перекладі на:
Портал Буддизм
-

Чотири Благородні Істини (Чатварі арьясатьяні),чотири істини Святого - одне з базових вчень буддизму, якого дотримуються всі його школи. Чотири Благородні Істини сформулював сам Будда Шак'ямуні. Вони представляють зміст перших настанов, які давав Будда після Пробудження. Ці повчання давалися його товаришам-аскетам, з якими він раніше разом практикував аскезу.

Перша Істина[ред.ред. код]

Дукха - Істина про страждання (дукха або дуккха, санскр. दुःख - хвороба і страждання). Шляхетна істина про страждання:

Світ повний страждань. Народження - страждання, хвороба - страждання, смерть - страждання. З'єднання з неприємним - страждання, розлучення з приємним - страждання. Навіть нейтральні емоційні стани не вільні від впливу причин і обставин, які людина не може контролювати. Людина залучена в процес, який передбачає страждання.

Друга Істина[ред.ред. код]

Самуд - Істина про походження і причини страждання ( карма або Самуд(санскр. समुदाय) - джерело дуккхі). Шляхетна істина про причини страждань:

«Моя огида та погана карма є причинами мого страждання і умовами страждання інших».

Причина страждання полягає в жадобі (ТАНГу), що призводить до круговороту народження і смерті ( сансаре). Джерело страждання - прихильність і ненависть. Решта згубних емоцій, як правило, породжені ними. Їх наслідки призводять до страждання. Корінь же прихильності і ненависті - в невіданні, незнанні істинної природи всіх істот і неживих предметів. Це не просто наслідок недостатнього знання, але помилковий світогляд, вигад повної протилежності істини, помилкове розуміння реальності.

Третя Істина[ред.ред. код]

Ніродхі - Істина про справжнє припинення страждання та усунення його джерел (істина про нірвануабоніродха(санскр. निरोध, nirodha IAST, букв. «придушення») - припинення дуккхі). Шляхетна істина про припинення страждань:

«Моє щастя є результат мого доброго мислення і моєї доброї карми».

Стан в якому немає страждань є досяжним. Усунення забруднень розуму (прихильності, ненависті, заздрості і нетерпимості) - це і є істина про стан за межами страждання і причин.

Четверта Істина[ред.ред. код]

Марга - Істина про шляхи до припинення страждання (санскр. मार्ग, mārga IAST, букв. «Шлях»). Шляхетна істина про шлях:

«Моє благе мислення є причина мого щастя і умова щастя інших».

Запропоновано так званий серединний або Восьмирічний Шлях досягнення нірвани. Цей шлях напряму пов'язаний з трьома різновидами плекання чеснот: моральністю, зосередженням і мудрістю. Духовна практика проходження по цих шляхах призводить до істинного припинення страждання і знаходить свою найвищу точку в нірвані.