Чіма да Конельяно

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

італ. Cima da Conegliano
Іван Хреститель пензля Чіма да Конельяно, фрагмент
При народженні Джованні Баттіста (Чіма да Конельяно)
Народження 1459(1459)
Конельяно, Тревізо, Венето, Італія[1][2]
Смерть 1518(1518)
  Конельяно, Тревізо, Венето, Італія[2]
Національність італієць
Країна Венеційська республіка
Жанр релігійна картина
Діяльність художник
Напрямок Відродження
Вплив Джованні Белліні
Твори релігійний твір
Роботи в колекції Музей Бойманса - ван Бенінгена, Штедель, Міннеаполіський інститут мистецтваd, Музей Прадо, Національна галерея мистецтв, Музей Ґетті, Harvard University Center for Italian Renaissance Studiesd[3], Музей мистецтва Метрополітен[4], Галерея Уффіці, Національна галерея, Морганівська бібліотека і музей, Національні галереї Шотландіїd, Музей Галуста Гюльбенкяна, Palazzo Ducale Mantuad, Museo civico di Gemonad, Contini Bonacossi collectiond, Albino Luciani Diocesan Museumd, Ніваагаардd, Musei Civici di Feltred, Museo Nazionale Atestinod, Державний музей образотворчих мистецтв імені О. С. Пушкіна, Зібрання Воллеса, Страсбурзький музей образотворчого мистецтва, Ермітаж, Галерея Академії (Венеція), Музей мистецтв Філадельфії, Детройтський інститут мистецтв, Національний музей у Варшаві, Galleria Estensed, Державні художні зібрання Дрездена, Пінакотека Амброзіана, Національна галерея, Берлінська картинна галерея, Державний музей мистецтв, Рейксмузей, Клівлендський музей мистецтв, Художній музей Фогга[d], Баварські державні колекції картинd, Національна пінакотека Болоньї, Витончено-мистецькі музеї Сан-Франциско, Художній музей Північної Кароліни[5], Музей мистецтв округу Лос-Анжелес, Musée du Petit Palaisd, Museum Walesd, Музей Польді-Пеццолі, Брера, Гарвардський художній музей, Музей образотворчих мистецтв, Музей Фіцвільяма, Харвуд Хаус, Musée des Beaux-Arts de Caend, Holburne Museumd, Художній музей Брукс, Музей Венеції 18 століття, Мистецька галерея Йоркаd, Palazzo Chiericati Art Galleryd, Музей витончених мистецтв Парижаd, Художній музей Волтерс, Barber Institute of Fine Artsd, Музей Ізабелли Стюарт Гарднер, Художня галерея Єльського університету, Musée des Beaux-Arts de Toursd, Музей фюрера, Museumslandschaft Hessen Kasseld, Музей Жакмар-Андре, Національний музей Кардіффа, Montacute Housed, Northampton Museum and Art Galleryd і Courtauld Galleryd

CMNS: Чіма да Конельяно у Вікісховищі

Чіма да Конельяно (італ. Cima da Conegliano; тобто прізвисько Джованні Баттіста Чіма, 1459, Конельяно — 1518, Конельяно) — венеційський художник кінця XV початку XVI століття.

Канва біографії

[ред. | ред. код]
«Христос серед богословів в храмі», Нац. Галерея, Варшава.

Як і про більшість венеційських художників відомостей про Чіма да Конельяно збережено дуже мало. Народився в провінційному Конельяно чи то в 1459, чи то в 1460 році. Прізвисько Чіма ведуть від італійського слова «cimatore» — стригаль, той, хто стриг вівці. Чіма стало чимось схожим на родинне прізвище.

Відомості про якісь події в його житті видобуті з податкових відомостей. Адже з венеційців у XV столітті починали брати податки з чотирнадцяти років. Йому виповнилося 14 в 1473 році. Від цієї дати відраховують і рік його народження.

Перша серед точно датованих і збережених робіт майстра датована 1483 роком, коли він виконав декілька релігійних композицій. Жив і працював переважно в Венеції. В проміжок між 1500 та 1518 роками він в Венеції, але перебирався на заробітки в інші міста — в Парму, Реджо Емілію, в Болонью.

Чіма да Конельяно був двічі одруженим. Перша дружина, Корона, народила йому двох синів. Його старший син стане священиком в місті Падуя. По смерти першої дружини він узяв шлюб вдруге з Джованною, що народила ще трьох синів і трьох доньок. Можливо, Чіма да Конельяно в ранні роки контактував (вивчав твори ?) художника і архітектора Бартоломео Монтанья (бл. 1450—1523), стиль якого, ясний і холоднувато-неемоційний, близький до ранніх творів Чіма. Можливо, він навчався у Бартоломео Монтанья, бо точних відомостей про навчання художника та його вчителів ми не маємо. Схоже на те, що він навчався все життя. Про це свідчить довга, повільна еволюція його творчої манери від провінційності і застиглості до поетичних зразків, таких близьких найкращим творам щедро обдарованих Джованні Белліні і раннього Джорджоне.

Більшість його композицій — спокійні, позбавлені могутніх рухів. Драматичні композиції і пристрасні особи — не його амплуа навіть коли він брався за сцени убивства («Тезей убиває Мінотавра»). Чіма да Конельяно охоче брався до розробок пейзажного тла власних композицій, що вносило додатковий спокій в картини біблійної тематики («Благовіщення», «Свята Єлена», «Оплакування Христа»). Обличчя персонажів на ранніх картинах Чіма — прозаїчні, навіть брутальні, включаючи Богородицю і самого Христа. Лише з часом зросте його майстерність і «портретність» біблійних персонажів. Як художник, Чіма да Конельяно серед тих майстрів, що підготували розквіт венеційської школи живопису в 16 столітті.

Вибрані твори

[ред. | ред. код]
«Мадонна із апельсиновим деревом», 1496/1498. Галерея Академії, Венеція
«Введення Марії у Храм», бл. 1500. Галерея старих майстрів, Дрезден

Джерела

[ред. | ред. код]
Поліптих Івана Хрестителя
  • Giulio Carlo Argan, Bruno Contardi, Storia dell'Arte Classica e Italiana, volume III, Sansoni Editore, Firenze 1981
  • P. Humfrey, Cima da Conegliano, Cambridge University Press, Cambridge 1983
  • L. Menegazzi, Cima da Conegliano, Canova edizioni, Treviso 1981
  • E. Ortis, Presenze di Cima da Conegliano a Portogruaro e nel Veneto Orientale, in Tra Livenza e Tagliamento, Arte e cultura a Portogruaro e nel territorio concordiese tra XV e XVI secolo, Atti della giornata di studio Portogruaro, 28 novembre 2008, a cura di A.M. Spiazzi e Luca Majoli
  • Giovanni C.F. Villa, Cima da Conegliano, poeta del paesaggio [Архівовано 26 травня 2010 у Wayback Machine.], Marsilio Editori, Venezia 2010
  • Ugo Carmeni, «Madonna dell'arancio, un'analisi alla rovescia», consultazione online [Архівовано 12 липня 2014 у Wayback Machine.], Venezia 2010

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]