Морганівська бібліотека і музей

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Морганівська бібліотека і музей
Morgan Library & Museum
Jpmorganlibrary.jpg

Вхід до Морганівської бібліотеки
Тип наукова
Адреса Нью-Йорк, Flag of the United States.svg США 225 Madison Avenue at 36th Street, Manhattan, New York City
Засновано 1906, відкрита для публіки з 1924
Веб-сайт [1]

Морганівська бібліотека і музей англ. Morgan Library & Museum (офіційна назва з 2005 року, раніше: Пірпонтська Морганівська бібліотека англ. Pierpont Morgan Library, також Морганівська бібліотека англ. Morgan Library або просто Морган англ. The Morgan) — наукова бібліотека, розташована у Нью-Йорку, що відома насамперед своєю колекцією рукописів, папірусів, інкунабул, ранніх друків, рідкісних ілюстрованих книг, оригінальних партитур та графічних робіт. Основу бібліотеки склала приватна збірка американського банкіра Джона Пірпонта Моргана. З 1966 року приміщення бібліотеки перебуває під захистом як пам'ятка архітектури й історії.[1]

Історія[ред.ред. код]

Морганівська бібліотека, 1908

Джон Морган, що студіював у Європі, і зокрема у Геттінгенському університеті, повернувшись до США, зумів розбудувати велетенську приватну корпорацію. З 1890 року він почав систематично збирати цінні рукописи та книги, переважно з часів Середньовіччя та Ренесансу, а також особливоо цінні ілюстровані книги, графічні роботи, автографи тощо. Поряд зі своїм домом на Мангеттені він розпорядився спорудити приміщення для бібліотеки у стилі італійського ренесансу. 1906 року спорудження бібліотеки було завершене. 1924 року син Джона Моргана Джон Морган молодший відкрив бібліотеку для широкого загалу. Сьогодні це важливий центр наукових досліджень, унікальна бібліотека й музей.

Директори бібліотеки[ред.ред. код]

  1. Бель Коста (Грін Belle da Costa Greene) до 1948
  2. Фредерік Болдуїн Адамс молодший (Frederick Baldwin Adams, Jr.) 1948 – 1969
  3. Чарльз Рискапм (Charles Ryskamp), 1969 – 1987
  4. Чарльз Пірс молодший (Charles E. Pierce, Jr.) 1987 –

Архітектура[ред.ред. код]

Будівля бібліотеки, так званий McKim Building архітектора Чарльза Мак-Кіма, розташована за адресою 33 East 36th Street, поряд з колишнім будинком Моргана на Медісон авеню 219. Будинок Мак-Кіма своїми обрисами нагадує римський німфеум.[2]

1928 року житловий будинок було знесено й за його рахунок споруджено додаткові музейні зали та читальний зал також за проектом Мак-Кіна. Бібліотека була перебудована у 2000-і роки за планами архітектора Ренцо П'яно. Нове відкриття відбулося 29 квітня 2006 року.

Колекція папірусів[ред.ред. код]

Морганівська бібліотека, 1963

1912 року Морган придбав колекцію папірусів Папіруси Емгерста, що складалася з єгипетських, гоптських та грецьких папірусів.З 1937 року в бібліотеці зберігається колекція папірусів Кольтського археологічного інституту. Бібліотека придбала колекції Джеймса Туві, Теодора Ірвіна, Річарда Беннета та Річарда Морріса. Деякі збірки бібліотека одерджала як дар: рукописи Вільяма Глезьєра, Денні Гайнеман, Курта Бюлера, Кларка Стільмана та Джулії Паркер Вайтмен.[3]

Скарби бібліотеки[ред.ред. код]

Ставелотський вівтар, бл. 1150, роботи Годфруа де Уї та невідомого майстра
Драбина Якова, ілюстрація з Біблії Мацієвського, бл. 1250

У 1968 році бібліотека придбала партитуру концертної арії Моцарта Misero! o sogno / Aura, che intorno spiri (KV 425b/431), Impromptus D. 935 Шуберта і «Запрошення до танцю» (Aufforderung zum Tanz) Карла Марії Вебера.

Живопис[ред.ред. код]

У колекції живопису представлені роботи Леонардо да Вінчі, Мікеланджело, Рафаеля, Рембрандта, Рубенса, Генсборо, Дюрера, Альтдорфера, Корреджо, Перуджино, Хогарт, Ватто, Делакруа, Ван Гога, Гогена, Матісса, Пікассо. Тут зберігається найбільша у США колекція робіт Мемлінга.

Примітки[ред.ред. код]

  1. „The Pierpont Morgan Library“, July 18, 1975, by Richard Greenwood. National Register of Historic Places Inventory - Nomination. National Park Service. 18. Juli 1975. Процитовано 2011-01-13. 
  2. Dolkart, Andrew S. & Postal, Matthew A.; Guide to New York City Landmarks, 3rd Edition; New York City Landmarks Preservation Commission; John Wiley & Sons, Inc. 2004. ISBN 0-471-36900-4; p 98.
  3. Researchers' Guides to the Collections themorgan.org

Посилання[ред.ред. код]