Шагінян Мірель Яківна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Шагінян Мірель Яківна
При народженні Шагінян Мірель Яківна
Народження 17 травня 1918(1918-05-17)
Нахічевань-на-Дону, Ростовський округ, Область Війська Донського, Донська радянська республіка, РСФРР
Смерть 24 лютого 2012(2012-02-24) (93 роки)
  Коктебель, Феодосійська міська рада, Автономна Республіка Крим, Україна
Поховання Коктебельський цвинтар
Країна СССР
Жанр живопис, графіка
Навчання Московський державний академічний художній інститут імені В. І. Сурикова (1948)
Діяльність художниця
Член СХ СРСР
Батько Хачатрянц Яків Самсоновичd
Мати Шагінян Марієтта Сергіївна
У шлюбі з Цигаль Віктор Юхимович
Діти Цигаль Сергій Вікторовичd

Шагінян Мірель Яківна (17 травня 1918, Нахічевань-на-Дону, з 1928 частина м. Ростова-на-Дону — 24 лютого 2012, Коктебель) — живописець, член Спілки художників СРСР.

Життєпис[ред. | ред. код]

Шагінян Мірель Яківна народилася 17 травня 1918 року, в родині Якова Самсоновича Хачатрянця (який викладав у Нахічеванській духовній семінарії) і Марієтти Шагінян (відома російська письменниця-фантаст). Мірель була першою і єдиною дочкою Якова і Марієтти. Проживала сім'я в місті Нахічевань-на-Дону, яке знаходилось в передмісті Ростова-на-Дону і мало свою невелику вірменську діаспору.

Свої дитячі роки вона провела у Вірменії, де й пішла до російської школи. Роками пізніше переїхала з батьками до Росії, в Кисловодськ, який знаходиться у Ставропольському краї. Саме там Мірель і продовжила своє навчання[1].

Влітку, 1928 року відомий російський поет і маляр та за сумісництвом давній друг Марієтти, Максиміліан Волошин, запросив Шагінян з дочкою Мірель навідатись до нього в гості, в Коктебель. Марієтта не відмовилась від запрошення і приїхала до Криму. Оскільки, в домі Волошина було дуже багато приїжджих гостей — кімнату для ночівлі вони зняли недалеко, у родини Павлових, але решту часу вони перебували в маєтку Максиміліана[2], де Мірель навчалась німецької мови у Анни Олександрівни Врубель:

Мама не бажала переривати мої заняття, тому в Коктебелі за мене взялася якась Юнге, але, на жаль, зараз вже не згадаю її імені, - з посмішкою розповідала художниця. - Вона так хвацько викладала, що я незабаром досить вільно могла висловлюватися, читала детективи Агати Крісті німецькою мовою і навіть писала диктанти готичним шрифтом. Ці знання знадобилися мені потім у Німеччині та Бельгії. У мами була теорія, що я повинна вивчити спочатку німецьку, потім англійську, а потім французьку мови. Однак я володіла англійською абияк, а ось до французької справа так і не дійшла[3]

.

Мірель дуже запам'яталась ця поїздка до Криму. Ось як вона пізніше згадувала про Коктебель і гостювання у Волошина:

У будинку Волошиних одночасно відпочивало від 15 до 17 дітей, а стежила за нами позашлюбна дочка Максима - Любочка Назаревська. Ми жили на горищі, спали на матрацах і подушках, а ліжко Люби завжди було біля вікна, так як вона курила. Цікава публіка збиралася в цьому будинку, але для мене вони були просто друзями мами. З дітлахами і Марусею було здорово і весело, тому я завжди прагнула в Коктебель [4].

У 1931 році сім'я Шагінян переїхала до столиці Російської Федерації  — Москви, а у 1936 — Мірель закінчила шкільний курс навчання і, не роздумуючись над вибором професії, досить скоро поступила в Московський художній інститут імені Сурикова, адже ще з дитинства знала, що буде художницею[5]..

Згодом, вона вийшла заміж на Віктора Цигаля[6], який разом з нею проходив практику в Криму, де Мірель застала війна. Під час німецько-радянської війни художницю з мамою Марієттою евакуювали на Урал, у Свердловськ, а батько, Яків Самсонович, вирішив зостатися в Москві. По приїзду свого чоловіка Віктора у Свердловськ, Мірель народила дочку Олену.

У 1948 році вона закінчила інститут, а в тому ж році, коли Марієтта навідалась в Коктебель, вона вирішила подарувати дочці будинок, який придбала за мізерну ціну — 500 рублів. Саме в Коктебелі син Мірель і Віктора — Сергій, пішов до школи, але провчився там недовго (декілька місяців). Пізніше сім'я переїхала до Москви, де Сергій продовжив своє навчання в столичній школі.

Померла Мірель Яківна Шагінян 24 лютого 2012 року в Коктебелі. За заповітом похована на Коктебельському селищному цвинтарі.

Сім'я[ред. | ред. код]

Творчість[ред. | ред. код]

Найчисельніша і найвідоміша серія картин у Мірель Шагігян — про Африку. Саме в Африці вона побувала аж 16 разів, а згадки та спогади від цих подорожей написала у «Подорожніх нотатках» по Африці[7]. Також велика кількість картин у художниці — про Коктебель.

Роботи Мірель Яківни знаходяться в:

Примітки[ред. | ред. код]

  1. У перший клас пішла в російську школу у Вірменії, потім продовжила вчитися в Кисловодську.. /voloshin.crimea.ua. Архів оригіналу за 4 лютого 2016. Процитовано 23. 08. 2015. (рос.)
  2. Вперше в Коктебель Марієтта Шагінян і її 11-річна дочка Мірель приїхали на запрошення М. А. Волошина в серпні 1929 р. . Мірель швидко перейнялася атмосферою будинку поета і освоїлася серед його мешканців. У той час садиба Волошина була переповнена гостями, тому Шагінян зняли кімнату для ночівлі неподалік у родини Павлових. Однак весь час вони проводили в будинку Волошиних.. /voloshin.crimea.ua. Архів оригіналу за 4 лютого 2016. Процитовано 23. 08. 2015. (рос.)
  3. Згадки Шагінян Мірель Яківни про навчання німецької мови. koktebel.net. Архів оригіналу за 4 лютого 2016. Процитовано 23. 08. 2015. (рос.)
  4. Розповідь Шагінян Мірель Яківни про Коктебель і будинок Максиміліана Волошина. koktebel.net. Архів оригіналу за 4 лютого 2016. Процитовано 23. 08. 2015. (рос.)
  5. У 1936 р. М. Я. Шагігян закінчила школу і вступила на підготовче відділення Московського художнього інституту (згодом ім. Сурикова).. koktebel.net. Архів оригіналу за 4 лютого 2016. Процитовано 23. 08. 2015. (рос.)
  6. Перед німецько-радянською війною Мірель вийшла заміж за графіка Віктора Цигаля, з яким прожила щасливих 64 роки. Сім'я Цигаль-Шагінян влаштувалася в Коктебелі.. ru.hayazg.info. Архів оригіналу за 4 березня 2016. Процитовано 23. 08. 2015. (рос.)
  7. З кінця 50-х років, з першої поїздки в Ефіопію, почалося знайомство художниці з Африкою, яке пробудило у Мірель інтерес до цього континенту, його екзотичну природу і життя його людей. Найзнаменитіша серія її картин присвячена Африці, в якій художниця побувала 16 разів.. ru.hayazg.info. Архів оригіналу за 4 березня 2016. Процитовано 23. 08. 2015. (рос.)
  8. Будинок-музей М. А. Волошина пропонує вашій увазі виставку, присвячену 125-річчю від дня народження радянської письменниці та журналіста Марієтти Сергіївни Шагінян (21 березня (2 квітня) 1888 р. ) і 95-річчю від дня народження її дочки - художниці-живописця Мірель Яківни (17 травня 1918 р. ). Виставка познайомить вас із творчістю Марієтти і Мірель, розкриє взаємини матері і дочки з сім'єю Волошиних, відобразить роль Коктебеля в їхньому житті.. /voloshin.crimea.ua. Архів оригіналу за 4 лютого 2016. Процитовано 23. 08. 2015. (рос.)