Ян Гендрик Оорт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ян Гендрик Оорт
нід. Jan Hendrik Oort
JanOort.jpg
Народився 28 квітня 1900(1900-04-28)
Франекер
Помер 5 листопада 1992(1992-11-05) (92 роки)
Лейден
Громадянство Нідерланди Нідерланди
Діяльність астроном, науковець, професор
Alma mater Гронінгенський університет
Галузь Астрономія
Заклад Лейденський університет
Вчене звання професор
Науковий керівник Якобус Корнеліус Каптейн
Член Лондонське королівське товариство, Академія наук СРСР, Шведська королівська академія наук, Нідерландська королівська академія наук, Папська академія наук[1], Американська академія мистецтв і наук, Російська академія наук, Леопольдина і Міжнародний астрономічний союз[2]
Нагороди

Ян Гендрик Оорт у Вікісховищі?

Ян Гендрик О́орт (нід. Jan Hendrik Oort) (28 квітня 1900, Франекер — 5 листопада 1992, Лейден) — нідерландський астроном, член Нідерландської АН.

Біографія[ред. | ред. код]

Закінчив Гронінгенський університет, де навчався разом з Якобусом Каптейном, у 19211922 рр. працював в тому ж університеті, у 19221924 рр. — у Єльській обсерваторії (США). Протягом 19241970 рр. працював у Лейденській обсерваторії, з 1945 р. — її директор; у 19261970 рр. викладав у Лейденському університеті, з 1945 року — професор.

Основні наукові роботи присвячені дослідженню будови і динаміки Галактики та питанням космогонії. 1927 р. на основі статистичного вивчення променевих швидкостей і власних рухів зірок чітко обґрунтував гіпотезу Бертіла Ліндблада про обертання галактики навколо її центру. Довів, що Галактика обертається не як тверде тіло — внутрішні її частини обертаються швидше, швидкість зменшується зі зростанням відстані від центру; визначив величину ефекту диференціального обертання (Постійна Оорта), швидкість галактичного обертання (220 км/с в околиці Сонця) і період обертання (220 млн років в околиці Сонця). Роботи Оорта поклали початок вивченню динаміки галактики.

Детально розглянув роль дифузної речовини в кінематичній і динамічній картині Галактики. 1932 р. вперше оцінив щільність дифузної міжзоряної речовини за допомогою z-компоненти швидкості зірок (перпендикулярній площині Галактики) і знайшов її межу — 3×10−24 г/см3. 1938 р. довів, що більша частина поглинаючої речовини в Галактиці зосереджена в шарі завтовшки по 200 парсеків з обох боків галактичної площини; довів також, що зоряна щільність зростає у напрямку до галактичного центру і що Сонце розташоване в області зі зниженою зоряною щільністю.

З появою радіоастрономії продовжував вивчення Галактики радіоастрономічними методами — брав участь у встановленні великомасштабної структури, у дослідженнях хмар міжзоряного газу.

Оорт — автор теорії сферичної кометної хмари, яке є джерелом спостережуваних комет. Ця хмара простягається до відстані 150 000 а.о. від Сонця, комети більшу частину часу перебувають далеко від Сонця і тому невидимі. Під впливом найближчих зірок швидкості окремих комет можуть змінюватися настільки, що останні потрапляють в околиці Сонця і стають видимими; тут вони під дією гравітації планет змінюють свої орбіти і можуть ставати періодичними.

Спільно з Лайменом Спітцером запропонував механізм утворення протозірок у міжзоряних хмарах (стиснення газу під дією тиску випромінювання гарячих зірок, що утворилися раніше). Спільно з Гендріком Крістофелем ван де Гулстом розробив теорію утворення міжзоряних пилових частинок шляхом акреції міжзоряного газу. Виявив, що випромінювання Крабоподібної туманності поляризоване і має синхротронну природу.

Оорт багато в чому сприяв розвитку радіоастрономії на європейському континенті, зокрема, спорудженню радіотелескопу у Вестерборкі, а також у Південній Європейській обсерваторії. У 19581961 рр.— президент Міжнародного астрономічного союзу.

Нагороди[ред. | ред. код]

На честь його названо

Література[ред. | ред. код]

  • http://www.pas.va/content/accademia/en/academicians/deceased/oort.html
  • NNDB — 2002.