Гокон I (король Норвегії)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Король Норвегії Гокон I

Гокон I Добрий (норв. Håkon den gode, 920-961) — король Норвегії з 935 до 961 року. Походив з династії Інглінгів.

Життєпис[ред.ред. код]

Був сином Гаральда I, короля Норвегії. Замолоду жив у Англії, згідно з угодою між Гаральдом I та Етельстаном, королем Англії. Тут Гокон отримав освіту та прийняв християнство. Після смерті батька владу у Норвегії захопив зведений брат Гокона - Ейрік «Кривава Сокира». Незабаром останній викликав загальне невдаволення. Тінги (збори) різних частин Норвегії звернулися до Гокона, щоб той зайняв норвезький трон. Тоді Гокон спорядив військо й рушив до Норвегії. Врешті-решт Ейрік був розбити йта втік на Британські острови. Гокон став новим королем Норвегії. Деякий час сини Ейрік намагалися скинути нового короля, втім вони зазнали невдачі.

ля здобуття загальної підтримки Гокон I задовольним різні вимоги тінгів, а також не сильно утискав народ. За це він отримав прізвисько "Добрий". За цього короля зміцнюється правопорядок у країні, регулярно збираються тінги областей. тінги надавали різну допомогу Гокону I, що дозволило йому змінити обороноздатність країни. Водночас він підпорядкував народне рушення своїй владі. Окрім цього Гокон значно збільшив свою військову дружину.

Іншим завданням Гокона було впровадження християнства у Норвегії, але тут він зазнав невдачі. Більшість станів виступили на підтримку поганських богів та звичаїв. Внаслідок цього авторитет короля похитнувся. скориставшись цим Гаральд Сірий Плащ, син Ейріка I, вдерся до Норвегії й у битві при Фіт'ярі завдав рішучої поразки Ґокону I, який під час битви був смертельно поранений.

Джерела[ред.ред. код]

  • Claus Krag: Vikingtid og rikssamling 800–1130. Aschehougs Norges historie Bd. 2. Oslo 1995