990-ті

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
X століття: 991—1000 роки

990 · 991 · 992 · 993 · 994 · 995 · 996 · 997 · 998 · 999

Раннє Середньовіччя • Епоха вікінгів • Золота доба ісламу • Реконкіста

Події[ред. | ред. код]

Східна Європа і Візантія[ред. | ред. код]

Політична мапа Європи на 998 рік.

У Київській Русі впродовж десятиліття правив князь Володимир Святославич, розділивши підвладні землі між своїми синами. На початку десятиліття Володимир приєднав до своїх володінь території білих хорватів. Продовжувало утверджуватися християнство. У 990996 роках на замовлення князя Володимига була споруджена перша кам'яна в Києві — собор Богородиці (Десятинна церква).

У Візантії тривало правління Василія II Болгаробійці. Візантія вела війну як з болгарами на Балканському півострові, так і з Фатімідами у Малій Азії.

Під правлінням Стефана I Угорщина була проголошена королівством. Мадярські племена не без опору прийняли християнство. Польщу очолював Болеслав I Хоробрий. Він відвоював Сілезію, Моравію та Краковію у Богемії. Східна частина Болгарії продовжувала залишатися під контролем Візантії. Західне Болгарське царство очолював цар Самуїл. Після смерті Степана Држислава у Хорватії розпочалася війна між його трьома синами. При підтримці болгар 1000 року Крешимір III та Гойслав скинули з трону старшого брата Светослава Суронью.

Західна Європа[ред. | ред. код]

Оттон III, імператор Священної Римської імперії, досяг повноліття і розпочав правити самостійно. 996 року його офіційно коронував римським імператором папа Григорій V. Цей папа був германцем, родичем Оттона, і його обрали під тиском німецького імператора. Коли Оттон покинув Рим, там спалахнув бунт, і римляни обрали антипапу Івана XVI. 998 року Оттон повернувся і скинув антипапу.

Вікінги відновили напади на Королівство Англія. В Королівстві Англія запроваджено податок, що отримав назву данські гроші. Ісландія прийняла християнство. Ймовірно, впродовж цього десятиліття вікінги вперше висадилися у Північній Америці. Наприкінці десятиріччя відбулася оспівана в сагах битва під Сволдером, у якій загинув норвезький король Олаф Трюггвасон.

На Піренейському півострові Кордовським халіфатом фактично правив Аль-Мансур. Халіфат був могутньою силою й часто здійснював походи на північні християнські королівства Леон, Наварру та Барселону.

Азія та Північна Африка[ред. | ред. код]

Багдад утримували у своїх руках роздроблені Буїди. Фатіміди контролювали Єгипет і Близький Схід, ведучи війни з Візантією. Завершилося правління Саманідів у Центральній Азії. Бухару захопили Караханіди, а у Хорасані почалося становлення держави Газневідів.

Династія Сун правила південною частиною Китаю, на півночі кидані мали свою державу Ляо. В Японії тривав період Хей'ан. Значно розширила свої володіння в Індостані держава Чола, захопивши, зокрема, острів Цейлон.

Народились[ред. | ред. код]

Померли[ред. | ред. код]