Домініон Цейлон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Цейлон)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Домініон Цейлон
англ. Dominion of Ceylon
30px
1948 – 1972 Flag of Sri Lanka.svg
Прапор Герб
Прапор Герб
Sri Lanka (orthographic projection).svg


Столиця Коломбо
Мова(и) англійська, сингальська, тамільська
Релігія християнство, індуїзм, буддизм, іслам
Форма правління конституційна монархія
Династія Віндзорська
Монарх
 - 1948-1952 Георг VI
Монарх
 - Єлизавета II 1952-1972

Цейлон — домініон Британської імперії, що існував з 1948 по 1972 роки.

У роки Другої світової війни Британський Цейлон придбав стратегічне значення, і в 1942 році Цейлонський національний конгрес прийняв рішення домогтися від британських колоніальних властей обіцянки розглянути питання про надання Цейлону самоврядування після закінчення війни. Відповідно до досягнутих домовленостей в 1944 році на Цейлоні почала роботу Комісія Соулбері для вироблення основ майбутнього державного устрою країни. У жовтні 1945 року на базі пропозицій Комісії Соулбері була підготовлена «Біла книга» з текстом нової цейлонської конституції, яка, однак, не передбачала повної незалежності для острова, а зберігала його в сфері британської юрисдикції. Пост генерал-губернатора передавався представникам цейлонського суспільства, тим не менш глава законодавчої влади призначався британським урядом. 4 лютого 1948 року був офіційно створений домініон Цейлон. Спроба вступу Цейлону в тому ж році в ООН була заблокована СРСР, який вважав , що Цейлон є незалежною державою лише номінально.

У 1956 році до влади на Цейлоні прийшли сингальські націоналісти. Офіційною мовою Цейлону замість англійської стала сингальська, що призвело до хвилювань серед тамілів і вбивства прем'єр-міністра. У 1957 році з острова були прибрані британські бази, і Цейлон офіційно став «неприєднаною державою».

У 1972 році була прийнята нова конституція, відповідно до якої країна стала республікою, а її назва змінилася з «Цейлон» на «Шрі-Ланка».

Див. також[ред. | ред. код]