Терауті Масатаке

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Терауті Масатаке
яп. 寺内正毅
Народився5 лютого 1852(1852-02-05)
Тьосю-хан
Помер3 листопада 1919(1919-11-03)[1] (67 років)
Токіо, Японія[2]
Країна Японія
Діяльністьполітик, військовослужбовець
Alma materRikugun Toyama Gakkōd
Знання мовяпонська
УчасникВійна Босін, Південно-західна війна, Японсько-цінська війна і Боксерське повстання
Роки активностіз 1871
Суспільний станКадзоку
Титулерл і граф[d]
Посадагенерал-губернатор Кореї, Генерал-резидент Кореї і прем'єр-міністр Японії
Військове званняМаршал[d]
РодичіSadao Hasegawad і Hideo Kodamad
У шлюбі зTaki Terauchid
ДітиХісаїті Терауті
Автограф
Нагороди
лицар Великого Хреста ордена Лазні Order of the Rising Sun with Paulownia Flowers, 1st class Grand Cordon of the Supreme Order of the Chrysanthemum орден Золотого шуліки 1 ступеня

Терауті Масатаке (яп. 寺内正毅; нар. 5 лютого 1852(18520205), Хаґі — пом. 3 листопада 1919, Токіо) — видатний японський політик, граф, фельдмаршал, 18-й прем'єр-міністр Японії, 1-й генерал-губернатор Кореї.

Юність

Народився в князівстві Тьосю в сім'ї самурая з клану Хаґі.

У війні Босін воював на боці імператора як солдат і після цього отримав звання молодшого лейтенанта. У ході повстання Сайґо Такаморі в Сацумі Терауті втратив праву руку. Однак це каліцтво не завадило зробити військову та політичну кар'єру.

Військова кар'єра

У 1882 став військовим аташе у Франції. Після цього, в 1898, призначений першим головним інспектором бойової підготовки. У 1901 став міністром армії в першому кабінеті Кацури Таро. Він залишався на посаді протягом російсько-японської війни, яка принесла Японії перемогу. Після війни йому було присвоєно титул барона, а в 1911 — графа.

Генерал-резидент Кореї

Терауті став генерал-резидентом Кореї 30 травня 1910, змінивши на цій посаді Соне Арасуке. Його призначення багато в чому стало наслідком вбивства Іто Хіробумі Ан Чунгином на Харбінському вокзалі. Терауті Масатаке завершив процес приєднання Кореї, підписавши Договір про приєднання Кореї до Японії. З корейської сторони підпис поставив прем'єр-міністр Лі Ваньон, уповноважений імператором Кореї Сунджоном. Після оприлюднення договору 29 серпня 1910 Терауті став першим генерал-губернатором Кореї.

Генерал-губернатор Кореї

Договір про приєднання Кореї до Японії був негативно прийнятий значною частиною корейців. Для придушення опору Терауті вдався до військових заходів.

Вважав, що у корейців і японців спільні корені, тому за його наказом в Кореї було відкрито кілька тисяч шкіл, де вивчалася японська мова й література.

Провів земельну реформу в Кореї: створено земельний кадастр, однак складався він виключно на основі письмових документів, між тим як земельні відносини в Кореї часто регулювалися за допомогою звичайного права. Це призвело до втрати землі значною частиною корейських селян.

Прем'єр-міністр Японії

У 1916 став прем'єр-міністром Японії. У тому ж році він отримав титул маршала. У своєму кабінеті Терауті поєднував пости прем'єр-міністра, міністра фінансів і міністра закордонних справ.

Проводив агресивну зовнішню політику. Він спонсорував протиборчі групи в уряді Китаю, сподіваючись використати їх розбіжності як привід для японського втручання. Він підписав угоду з США, які визнавали «особливі інтереси Японії в Китаї». За наказом Терауті японські війська захопили німецьку колонію Циндао, виконуючи союзницькі зобов'язання перед Антантою.

Після Жовтневої революції в Росії Японія брала участь в інтервенції в Сибір і підтримувала Білий рух.

29 вересня 1918 вийшов у відставку через «рисові бунти», що спалахнули в Японії через післявоєнну інфляцію.

Помер 3 листопада 1919 в Токіо.

Цікаві факти

  • Нагороджений орденом Вранішнього сонця 1-го ступеня та орденом Золотого шуліки 1-го ступеня.
  • Син Масатаке, Терауті Хісаіті, теж був маршалом і командував Південною групою армій у Другій світовій війні.

Примітки

  1. а б SNAC — 2010.
  2. Deutsche Nationalbibliothek Record #1049355342 // Gemeinsame Normdatei — 2012—2016.

Посилання