Адам Єронім Сенявський (староста)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 08:07, 31 серпня 2020, створена Kminfo (обговорення | внесок) (Видалено помилкову інформацію, яка суперечить історичному факту. Меджибіж належав Сенявським на спадковому праві, був отриманий Адамом Єронімом у спадок від батька, тому ніяк не міг бути отриманий у посаг за дружиною.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Адам Єронім Сенявський (пол. Adam Hieronim Sieniawski; 1576 — 4 червня 1616 / 3 червня 1619, Бережани[1]) — польський шляхтич, військовий та державний діяч Речі Посполитої. Підчаший коронний, староста яворівський. Представник спольщеного українського шляхетського роду Сенявських гербу Леліва. Предок Миколи Василя Потоцького.

Біографія

Син руського воєводи Єроніма (Яроша, Ярослава) Сенявського та Ядвига з Тарлів.

Був одружений з Катажиною Косткою (15761648). В придане їй було віддано Сатанів, також Зіньків із навколишніми селами (так званий «Зіньківський ключ»). 1600 року воював у молдавській кампанії Яна Замойського в полку кам'янецького старости Яна Потоцького. Фундатор фарного костелу Різдва Пречистої Діви Марії в Бережанах, костелу в Меджибожі.

Перед смертю видержавив підстарості Філіпу Риковському Яворівське староство із замком, містом Яворовом, 15-ма селами з Рудою Крехівською за 13200 злотих на 4 роки (війтівство у Яворові той вже мав викуплене). Був похований у своїй головній резиденції Бережанах 21 жовтня 1619 р. у замковій каплиці, промову мав кармеліт босий, замковий капелан Станіслав а Єзу.[1] За даними Шимона Старовольського, існував його надгробок з епітафією.[2]

Мав трьох синів: 

Катажина Сенявська пережила чоловіка та усіх синів. Усі четверо були поховані в замковій каплиці в Бережанах, коштом К. Сенявської всім їм було встановлено пам'ятники. 1920 року саркофаги Адама Єроніма Сенявського та трьох його синів Миколая, Прокопа й Александра вивезено до Вавельського замку, там вони перебувають понині.

За час його дідицтва було надане магдебурзьке право королем Сиґізмундом III Вазою Меджибожу в 1593 р.

Примітки

  1. а б Nagielski M. Sieniawski Adam Hieronim (1576–1619)… — S. 102.
  2. Simon Starovolscius. Monumenta Sarmatarum. — Cracoviae : in Officina Viduae et Haeredum Francisci Caesarij, 1655. — S. 480—481. (лат.)
  3. Simon Starovolscius. Monumenta Sarmatarum. — Cracoviae : in Officina Viduae et Haeredum Francisci Caesarij, 1655. — S. 481—482. (лат.)

Джерела

Посилання