Ян Вільденс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 09:39, 24 квітня 2021, створена Mcoffsky (обговорення | внесок) (Відкинуто редагування 46.160.64.189 (обговорення) до зробленого Halyna13)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ян Вільденс
нід. Jan Wildens
Портрет Яна Вільденва (майстерня П.П. Рубенса ?)
При народженнінід. Jan Wildens
Народження1586(1586)
Антверпен
Смерть1653(1653)
 Антверпен, Бельгія
Національністьнідерландець
КраїнаГабсбурзькі Нідерланди
Жанрпейзаж
Навчанняу Антверпені
Діяльністьхудожник, рисувальник
Напрямокбароко
Роки творчості1600-1652
Впливнідерландські пейзажисти 16 ст. і Пітер Пауль Рубенс
Відомі учніHendrick van Balen the Youngerd
ЧленАнтверпенська гільдія святого Луки[d]
Творирелігійний живопис, сцени з мисливцями, пейзажі, ескізи до килимів
У шлюбі зMaria Stappaertd
Роботи в колекціїШтедель, Музей Прадо, Національний музей Швеції, Королівський музей витончених мистецтв[1], Музей Маєра ван дер Берга, Стара пінакотека, Баварські державні колекції картин, Ермітаж, Рейксмузей, Biblioteca Museu Víctor Balaguerd, Національний музей у Варшаві, Державні художні зібрання Дрездена, Музей історії мистецтв, Єкатеринбурзький музей образотворчих мистецтв, Музей образотворчих мистецтв, Королівські музеї витончених мистецтв[2], Бостонський музей образотворчих мистецтв, Музей фюрера, Берлінська картинна галерея, Ватиканська пінакотека, Electoral Gallery Dusseldorfd, Staatliches Museum Schwerind, Нью-Йоркське історичне товариствоd, Лувр, Мауріцгейс, Musée des Augustins d'Hazebrouckd, Musée des Arts Décoratifsd, Будинок Рубенса, Музей мистецтв округу Лос-Анжелес, Музей Бойманса - ван Бенінгена[3] і Реннський музей образотворчого мистецтва

CMNS: Ян Вільденс у Вікісховищі

Ян Вільденс (нід. Jan Wildens 1586 - 1653) — відомий фламандський художник-пейзажист першої половини XVII ст.

Життєпис

Ян Вільденс народився у місті Антверпен. У хлопця були художні здібності і його у віці близько 11 років віддали у навчання до Пітера Верхюльста (1565 -бл.1628). Ще з 1596 року він був зареєстрований як учень Пітера Верхюльста у гільдії св. Луки в місті Антверпен.

Родина була пов'язана із художниками. Батько помер рано і з матір'ю узяв шлюб Коренеліс Кок. Пізніше донька Коренеліса Кока стане дружиною художника-портретиста Корнеліса де Воса, тобто підліток з малих років мав художнє оточення.

1604 року Ян Вільденс прийнятий у гільдію св. Луки майстром. Відомо, що 1610 року він узяв в учні юнака Абрахама Лерсе. 1610 роком датують серію малюнків Вільденса «Місяці», котрі перевели у гравюри і оприлюднили.

Італійський період

Не всі сторінки життя художника добре відомі. За припущеннями період у 1613-1616 рр. він перебував у Італії. Від цього періоду збереглася серія гравюр «Дванадцять місяців» (датована 1614 роком), оприлюднена Гендріком Гондіусом, Якобом Матамом та Андрісом Стоком. Були створені картини, що перейшли до збірок Палаццо Бьянко у місті Генуя. Перші місяці серії мають помітний відбиток впливів пейзажних творів майстрів пізнього нідерландського маньєризму (серед них Ганс Боль, Йоос де Момпер, Ян Брейгель молодший, Адріан ван Сталбемт). В картинах серії, дещо змінених щодо гравюр, переважають подробиці, характерні для пейзажних творі доби маньєризму. Мали місце і впливи творів Пауля Бріля, авторитетного нідерландського пейзажиста, що оселився і працював у папському Римі. В картинах серії « Дванадцять місяців» були звичні для подібної серії сцени відповідних порі сільськогосподарських робіт та куртуазні сцени багатіїв і їх дозвілля у природному оточенні.

З 1616 року Ян Вільденс повернувся до Антверпена і почав співпрацювати у майстерні Рубенса.

Відомо, що матеріальний стан митця покращився і він почав купувати картини інших художників. Його будинок, котрий він успадкував від своєї матері в Антверпені, прикрашала його колекція, де нараховували близько семи сотень (700) картин.

Шлюб

1619 року художник узяв шлюб із пані Марією Стапперт. Свідком на весіллі був Пітер Пауль Рубенс, в майстерні котрого роками працював Вільденс. Серед сумісних творів — праця над картонами для килимів «Історія Деція Муса». Марія Стапперт померла 1624 року. В родині було два сини Ян Баптист (1620-37) і Єремія Вільденс (1621-53), котрі померли молодими.

Обрані твори

Ян Вільденс. «Пейзаж з млином і мисливцями», малюнок, приватна збірка.
  • «Пейзаж з Йосипом, брати котрого продають того у рабство»
  • «Пейзаж з річкою у долині»
  • «Пейзаж з церквою Сен Ламберт та замком Аренберг»
  • «Мадонна з немовлям і св. Анною та Іваном Хрестителем у пейзажі »
  • «Зимовий пейзаж з мисливцем » , 1624 р., Дрезденська картинна галерея, варіант — Ермітаж, Санкт-Петербург

Галерея

Ян Вільденс. « Панорамний пейзаж з Антверпеном », перше десятиліття 17 ст., приватна збірка.

Див. також

Посилання

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Ян Вільденс

Джерела

  • Государственный Эрмитаж, каталог № 2, Ленинград, «Аврора», 1981
  • Дрезденская картинная галерея. Старые мастера, Дрезден, 1979, 16-е русское издание.
  • Харальд Маркс. Обзор Дрезденской картинной галереи старых мастеров, Фейкерфрондшафт, Дрезден, 1986
  • Adler, W., Jan Wildens, Der Landschaftsmitarbeiter des Rubens, Graf Klenau Verlags GmbH, Fridingen, 1980
  1. http://kmska.be/collection/work/data/1zchjt
  2. https://www.fine-arts-museum.be/nl/de-collectie/artist/wildens-jan-1
  3. колекція Бойманса онлайн — 2010.