Карл Ґебгардт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 11:26, 9 вересня 2021, створена RarBot (обговорення | внесок) (Додав категорію: Категорія:Уродженці Ландсгута)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Карл Ґебгардт
нім. Karl Gebhardt
Народився 23 листопада 1897(1897-11-23)[1]
Гааг-ін-Обербаєрн, Мюльдорф, Верхня Баварія, Баварія, Німецька імперія
Помер 2 червня 1948(1948-06-02)[1] (50 років)
Ландсберг-ам-Лех
·повішення
Країна  Німеччина
Діяльність хірург, викладач університету, наглядач концентраційного табору, політик, лікар
Галузь медицина[2] і хірургія[2]
Відомий завдяки сульфаміди[3], Статева стерилізація[4], спортивна медицина[5] і Газова гангрена
Alma mater Мюнхенський університет Людвіга-Максиміліана
Знання мов німецька[6][7]
Заклад HU Berlin[6], Hohenlychen Sanatoriumd[8][9], Мюнхенський університет Людвіга-Максиміліана[6], Організація Тодта[6] і German Red Crossd[6]
Учасник Друга світова війна[6] і Перша світова війна[6]
Членство СС[10][6], Corps Bavaria Münchend і Freikorps Oberlandd
Роки активності з 1933
Військове звання Группенфюрер
Партія Націонал-соціалістична робітнича партія Німеччини[6][10]
Нагороди
Лицарський Хрест Воєнних заслуг з мечами
Лицарський Хрест Воєнних заслуг з мечами
Хрест Воєнних заслуг I класу з мечами
Хрест Воєнних заслуг I класу з мечами
Хрест Воєнних заслуг II класу з мечами
Хрест Воєнних заслуг II класу з мечами
Залізний хрест 1-го класу
Залізний хрест 1-го класу
Залізний хрест 2-го класу
Залізний хрест 2-го класу
Почесний хрест ветерана війни (для учасників бойових дій)
Почесний хрест ветерана війни (для учасників бойових дій)
Німецький Олімпійський знак 1-го класу
Німецький Олімпійський знак 1-го класу
Почесний знак Німецького Червоного Хреста
Почесний знак Німецького Червоного Хреста
Медаль «За вислугу років в НСДАП»
Медаль «За вислугу років в НСДАП»
Застібка до Залізного хреста 1-го класу
Застібка до Залізного хреста 1-го класу
Застібка до Залізного хреста 2-го класу
Застібка до Залізного хреста 2-го класу
Нагрудний знак «За поранення» в чорному
Нагрудний знак «За поранення» в чорному
Імперський орден Ярма та Стріл
Імперський орден Ярма та Стріл
Срібний німецький хрест
Срібний німецький хрест
Йольський свічник СС
Йольський свічник СС
Кільце «Мертва голова»
Кільце «Мертва голова»

Карл Франц Гебгардт (нім. Karl Franz Gebhardt; 23 листопада 1897, Гааг-ін-Обербаєрн — 2 червня 1948, Ландсберг-ам-Лех) — особистий лікар і шкільний друг рейхсфюрера СС Генріха Гіммлера, группенфюрер СС і генерал-лейтенант військ СС. Кавалер Лицарського хреста Хреста Воєнних заслуг з мечами.

Один з головних організаторів і учасників медичних експериментів над в'язнями концтаборів під час Другої світової війни.

Біографія

Ще в школі подружився з майбутнім рейхсфюрером СС Гіммлером. Учасник Першоїі світової війни. Після війни був членом фрайкорів "Мюнхен " і «Оберланд». У 1919 році почав вивчати медицину в Мюнхені, в 1937 став професором і отримав ліцензію хірурга. Брав участь в «пивному путчі» 9 листопада 1923 року. 1 травня 1933 року Гебгардт вступив у НСДАП (партійний квиток № 1 723 317), 20 квітня 1935 року — в СС (№ 265 894). До початку Другої світової війни був головним лікарем в клініці Уккермарк, переобладнаної за його наказом з клініки для хворих на туберкульоз в ортопедичний центр. У 1938 році Гебгардт став особистим лікарем Генріха Гіммлера. З початком війни активно займався експериментами над в'язнями Аушвіца і Равенсбрюка, а також займав пост президента Німецького Червоного хреста. З 1943 року — головний клінічний лікар при імперському лікарі СС в складі Особистого штабу рейхсфюрера СС. У 1944 році Ґебхгардту було доручено лікування Альберта Шпеєра. У квітні 1945 року перебував у фюрербункері, намагався вивезти звідти дітей Геббельса по лінії Червоного Хреста, але отримав відмову. Після закінчення війни супроводжував Гіммлера. Був схоплений 21 або 22 травня 1945 року.

У 1946 році Гебгардт постав в якості одного з головних обвинувачених на Нюрнберзькому процесі над лікарями. За злочини проти людяності, воєнні злочини і участь у злочинній організації (СС) був засуджений до смертної кари через повішення. Вирок був приведений у виконання 2 червня 1948 року у Ландсбергсбкій в'язниці.

Злочини

Гебгардт в ув'язненні.

Керував різними експериментами над людьми в концентраційних таборах.

Вивчення сульфаніламіду

Після замаху 27 травня 1942 року на керівника протекторату Богемії та Моравії Рейнгарда Гейдріха Гебгардт вилетів до Праги для його лікування. У Гейдріха було діагностовано пошкодження селезінки і діафрагми. Гейдріху була проведена операція, проте смерть наступила через 8 днів від розвитку ранової інфекції.

Особистий лікар Гітлера Теодор Морелль висловив припущення про те, що Гейдріха можна було б врятувати, застосувавши сульфаніламід. В результаті під керівництвом Гебгардт в концтаборах була проведена серія експериментів з вивчення ефективності сульфаніламіду. Піддослідним наносилися рани, в які імплантували різні сторонні предмети: скло, земля, тирса, бруд тощо. Після цього їх лікували із застосуванням різних препаратів, в тому числі і сульфаніламіду.

Лікування Шпеєра

Займаючись лікуванням рейхсміністра озброєнь і військової промисловості Альберта Шпеєра, за свідченнями останнього, описаних в його «Спогадах», намагався його вбити:

«Професор Гебгардт, группенфюрер СС і найвідоміший в європейському спортивному світі фахівець з хвороб колінного суглоба, очолював лікарню Червоного Хреста в Гоенліхені, приблизно в ста кілометрах на північ від Берліна, що розташувалася прямо в лісі на березі озера. (…) 20 днів я із загіпсованою ногою лежав нерухомо на спині. (…) Коли мені вперше було дозволено встати, через кілька годин у мене почалися сильні болі в спині і грудній клітці, а криваві відхаркування вказували на емболію легенів. Професор Ґербгардт, однак, поставив діагноз ревматизм м'язів, призначив мені розтирання грудей бджолиною отрутою і прописав для прийому всередину сульфаніламіди, хінін і болезаспокійливі. Ще через два дні у мене був другий, дуже гострий приступ. Стан мій ставав небезпечним, але Гебгардт наполягав на діагнозі ревматизм м'язів. (…) Брандт, особистий лікар Гітлера і „уповноважений з питань охорони здоров'я та санітарії“, поклав на Коха повну відповідальність за моє лікування і заборонив професору Гебгардту приймати будь-які медичні рішення. (…) Уже коли я видужував, мій друг Роберт Франк переказав мені одну нічну, дуже довірливу розмову з професором Кохом. Розказане ним було авантюрним: на піку загрозливого мого стану Ґербгардт зажадав від нього проведення якоїсь процедури, яка, на думку терапевта, могла б коштувати мені життя. Він, професор Кох, спочатку просто не зрозумів, чого від нього хочуть, а потім рішуче чинив опір цій процедурі. Тоді Гебгардт дав задній хід і заявив, що він просто хотів його перевірити. Франк заклинав мене нічого не робити, тому що професор Кох не без підстав побоюється опинитися в концентраційному таборі, та й у нього самого напевно виникнуть серйозні проблеми з гестапо. (…) Уже тільки під час ув'язнення в Шпандау Функ докладно розповів мені про один випадок, про який в 1944 році він наважився тільки легенько натякнути. Приблизно восени 1943 року в штабі армії СС Зеппа Дітріха йшла сильна пиятика (…) І ось в цьому колі керівництва СС Гебгардт заявив, що, на думку Гіммлера, Шпеєр є небезпечним і йому потрібно зникнути. (…) 19 лютого я зробив найбільш термінові кроки, щоб підшукати собі новий притулок. Гебгардт чинив опір, привівши ряд медичних аргументів. (…) І тільки днів через десять, коли під час нальоту американського 8-го повітряного флоту сильно постраждала головна будівля лікарні, він зауважив, що бомбардування, ймовірно, призначалися мені. За ніч його думка про мою транспортабельність повністю змінилася. (…) Уже під самий кінець війни я питав Коха, що ж тоді сталося. Але і на цей раз він обмежився лише підтвердженням того, що через моє лікування у нього була важка розмова з Гебгардтом і що той тоді дав йому зрозуміти, що він, Кох, не просто лікар, а „політичний лікар“. І додав, що Гебгардт намагався затримати мене якомога довше в своїй клініці.»

Сім'я

Був одружений, мав двох синів.

Звання

Нагороди

Перша світова війна

Перша світова війна

Друга світова війна

Примітки

Література

  • Freya Klier: Die Kaninchen von Ravensbrück. Droemer-Knaur, München 1995, ISBN 3-426-77162-4.
  • Alexander Mitscherlich, u.a. (Hrsg.): Medizin ohne Menschlichkeit. Fischer, Frankfurt/M. 1997, ISBN 3-596-22003-3 (kommentierte Dokumente des Nürnberger Ärzteprozesses).
  • Peter Witte, u.a.: Der Dienstkalender Heinrich Himmlers 1941/42. Hans Christians Verlag, Hamburg 1999 ISBN 3-7672-1329-X.
  • Judith Hahn: Grawitz / Genzken / Gebhardt. Drei Karrieren im Sanitätsdienst der SS. Münster 2008 Rezension
  • Stanislav Zámečník: (Hrsg. Comité International de Dachau): Das war Dachau. Luxemburg, 2002, ISBN 2-87996-948-4.

Посилання