Горіккер Михайло Львович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Горіккер Михайло Львович
Народився 13 січня 1895(1895-01-13)
Берислав, Херсонський повіт, Херсонська губернія, Російська імперія
Помер 19 жовтня 1955(1955-10-19) (60 років)
Москва, СРСР
Поховання Введенське кладовище
Країна  СРСР
Діяльність офіцер
Alma mater Військова академія бронетанкових військ імені Маршала Радянського Союзу Р. Я. Малиновського
Знання мов російська
Учасник Перша світова війна, Громадянська війна в Росії і німецько-радянська війна
Військове звання генерал-майор
Партія КПРС
Нагороди
орден Леніна орден Червоного Прапора орден Вітчизняної війни I ступеня орден Вітчизняної війни II ступеня орден Червоної Зірки орден «Знак Пошани» медаль «За оборону Ленінграда» медаль «За оборону Москви» медаль «За оборону Сталінграда» Cross of St. George 3rd class Георгієвський хрест IV ступеня медаль «За перемогу над Німеччиною у Великій Вітчизняній війні 1941—1945 рр.» медаль «XX років Робітничо-Селянській Червоній Армії»

Михайло Львович Горіккер (13 січня 1895, Берислав, Херсонська губернія — 19 жовтня 1955, Москва) — радянський військовий діяч, генерал-майор технічних військ (1940). Батько режисера Володимира Горіккера.

Увійшов в історію війн XX століття як винахідник невибухового інженерного загородження протитанковий їжак, відомого також як «рогатка» або «зірочка Горіккера». Дане загородження було прийнято на озброєння 3 липня 1941 року і зіграло помітну роль в обороні Києва, Москви, Ленінграда, Одеси, Севастополя, інших боях Великої Вітчизняної війни.

Історія винаходу

М. Л. Горіккер отримав інженерну освіту і, будучи в числі організаторів танкових військ Червоної армії, створив танкодром на території Московського танко-технічного училища. Тут вперше у Горіккера зародилася думка про абсолютно новий принцип конструкції оборонних споруд, які були б здатні не тільки зупинити танк, але і вивести його з ладу.

У перші дні війни він зумів в найкоротші терміни закінчити всі розрахунки конструкції свого винаходу. Випробування на полігоні пройшли 3 липня 1941 року і нова протитанкова перешкода — «Зірочка Горіккера» — була прийнята Державною Урядовою комісією на озброєння Червоної армії.

Революційність винаходу полягала в рухливості «їжака» на відміну від прийнятого на той час статичної протитанкової перешкоди. Під натиском танка «їжак» перевертався, опинявся під ним, піднімав машину над землею і виводив з ладу ходову частину. Або під власною вагою танк, «сідав» на «їжак», пробивав днище і не міг продовжувати рух.

При виготовленні «їжаків» на місцях були випадки, коли, порушуючи конструкцію, їх розмір збільшували в півтора-два рази, що позбавляло їх задуманого основного призначення. Суть загородження полягала в тому, що їжак повинен бути вище, ніж кліренс танка, але нижче або на рівній висоті від ґрунту до верхнього краю нижнього лобового аркуша танка. Тільки за цієї умови він перевертався, а не відсовувався. Ідея була підкріплена точними розрахунками конструкції: максимальна висота «їжака» — від 0,8 до 1,0 м; вибір матеріалу для виготовлення — нарізані рейки, які забезпечували необхідну міцність; спосіб кріплення — зварювання під певними кутами. Врахована була найбільш раціональна розстановка загороджень: чотири ряди в шаховому порядку. Простота виготовлення дозволила в найкоротші терміни забезпечити Червону Армію новим протитанковими загородженнями, а вага конструкції робила її мобільною і легкою в установці.

Біографія

Горіккер Михайло Львович народився 13 січня 1895 в місті Берислав Херсонської губернії.

У 1908-1915 — учень слюсаря-коваля, потім майстер в ковальському цеху слюсарно-механічної майстерні в місті Каховка.

1915-1916 — рядовий на фронтах Першої світової війни.

У 1917 році в зв'язку з важкими пораненнями проходив лікування в госпіталях.

З 1918 року — в Червоній армії. Учасник Громадянської війни.

У 1919 році — курсант, потім організатор командних курсів. Обіймав посади комісара польових госпіталів Південно-Західного фронту, комісара курсів важкої артилерії, потім комісара піхотних командних курсів.

1923 рік — слухач Військово-педагогічних курсів РККА, після закінчення яких, з 1925 по 1928 рік — головний інспектор Політуправління РККА по військово-навчальним закладам.

У 1929-1933 — слухач Військової академії механізації і моторизації РСЧА ім. Сталіна, закінчив інженерно-командний факультет, спеціалізація — конструктор бойових машин. Після закінчення — військовий інженер мотомехвійськ РККА.

З 1934 року — начальник Московського танко-технічного училища.

У 1938 році училище під його командуванням переведено до Києва з перейменуванням в Київське танко-технічне училище імені С. К. Тимошенко. Горіккер одночасно призначений начальником гарнізону міста Києва.

У 1940 році, при введенні в Червоній армії генеральських звань, отримав звання генерал-майора технічних військ.

У червні-липні 1941 року керував підготовкою Києва до оборони, а також займався евакуацією заводів, фабрик, навчальних закладів, в тому числі очолюваного ним танкового училища.

Потім відряджений до Москви для організації спеціалізованого Управління автомобільними військами Червоної армії.

У 1942-1943 роках — начальник автотранспортного Управління Головного Управління автодорожньої служби Червоної Армії, одночасно начальник оперативної групи Ставки на Сталінградському фронті.

У 1943 році — генерал-інспектор Головного автомобільного Управління Червоної Армії.

У 1944—1945 роках — начальник автомобільного управління Ленінградського фронту.

У 1945 році — начальник інспекції Головного автомобільного Управління Червоної Армії.

У 1946—1950 — начальник Рязанського військово-автомобільного училища.

З 1951 року — у відставці.

М. Л. Горіккер помер 19 жовтня 1955 року, похований в Москві на Введенському кладовищі.

Нагороди

За Першу світову війну:

  • Солдатський Георгіївський Хрест 4 ступеня;
  • Солдатський Георгіївський Хрест 3 ступеня

У передвоєнний період:

За Велику Вітчизняну війну:

Після Вітчизняної війни:

  • Ювілейна медаль «30 років Радянської Армії і Флоту»
  • інші медалі

Цікаві факти

За створення протитанкового їжака генерал-майору Горіккеру був вручений фотоапарат марки ФЕД.

Постійні експозиції в музеях Москви, присвячені винаходу і його творцеві

  • Центральний Музей Збройних сил РФ
  • Центральний Музей Великої Вітчизняної війни
  • Державний музей оборони Москви
  • Музей історії військ Московського військового округу