Falcon 1

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Falcon 1
П'ятий запуск ракети Falcon 1. Острів Омелек.
П'ятий запуск ракети Falcon 1. Острів Омелек.
Призначення ракета-носій
Виробник SpaceX
Країна США
Розміри
Висота 21,3 м
Діаметр 1,7 м
Маса 38 555 кг
Ступенів 2
Вантаж
Вантаж на
НОО
670 кг
Вантаж на
ССО
430 кг
Споріднені ракети
Родина Falcon
Історія запусків
Статус програма завершена
Космодроми Випробувальний полігон імені Рейгана
Всього запусків 5
Успішних 2
Невдалих 3
Перший запуск 24 березня 2006
Останній запуск 14 липня 2009
Перший ступінь
Двигуни Merlin 1C (в перших 2 запусках використовувався Merlin 1A)
Тяга 454 кН
Тривалість горіння 169 с
Паливо гас та рідкий кисень
Другий ступінь
Двигуни Kestrel
Тяга 31 кН
Тривалість горіння 378 с
Паливо гас та рідкий кисень

Falcon 1 — ракета-носій, розроблена компанією SpaceX. Перші три запуски закінчилися аваріями, але четвертий і п'ятий були повністю успішними. Планувалася як частково багаторазова, але її перший ступінь жодного разу не був врятований.

Надалі програма була згорнута і почалося використання ракети-носія більшої вантажності Falcon 9.

Запуски[ред. | ред. код]

Перший запуск[ред. | ред. код]

Перший запуск 24 березня 2006 закінчився невдачею на етапі роботи двигуна першого ступеня. Практично одразу після старту почалася пожежа, викликана течею гасу через корозію накидної гайки датчика тиску палива. Після перегорання комунікацій ракета втратила керування та автоматично був зупинений двигун першого ступеня. Ракета впала у воду недалеко від місця старту.

Другий запуск[ред. | ред. код]

Другий запуск 21 березня 2007 закінчився невдачею на етапі роботи другого ступеня: через нерозраховані умови при розділенні ступенів другий ступінь увійшов у режим автоколивань, які досягли такого рівня, що паливо перестало надходити до двигуна.

Третій запуск[ред. | ред. код]

Третій запуск 3 серпня 2008 закінчився невдачею. Ракета несла один військовий американський супутник, два малайзійські мікросупутники та вантаж праху для поховання в космосі. На третій хвилині польоту зв'язок із ракетою було втрачено. Згідно з офіційною заявою компанії, до розділення ступенів політ тривав нормально, однак через більший імпульс післядії двигуна Мерлін-1С перший ступінь після розділення наздогнав другий і вдарив по ньому. Удар припав на момент запуску двигуна другого ступеня, унаслідок чого другий ступінь вийшов із ладу.

Четвертий запуск[ред. | ред. код]

28 вересня 2008 на борту ракети був макет вантажу масою 165 кілограмів. Запуск успішний, макет вантажу був виведений на розрахункову орбіту.

Первісні орбітальні дані апарату

П'ятий запуск[ред. | ред. код]

Увечері 13 липня (14 липня о 08:36 за київським часом) 2009 двоступенева ракета Falcon 1 успішно стартувала в космос із малайзійським супутником RazakSAT на борту. Супутник виготовлено малайзійською компанією Astronautic Technology (M) Sdn Bhd (ATSB). Апарат важить 180 кг, а його діаметр і довжина становлять 1,2 м[1].

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]