SpaceX DM-2

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
SpaceX DM-2
SpaceX DM-2
Космічний корабель «Endeavour» (C206)[1]
Тип космічного корабля Dragon 2
Екіпаж Дуглас Герлі
Роберт Бенкен[2]
Ракета-носій Falcon 9 Block 5
Місце запуску Космічний центр імені Кеннеді, майданчик LC-39a
Дата запуску 30 травня 2020, 19:22 (UTC)
Місце посадки Атлантичний океан
Дата посадки до 28 серпня 2020
Тривалість польоту 1 місяць, 11 днів
Апогей 410 км
Перигей 408 км
Орбітальний період 92,68 хвилини
Нахил орбіти 51,6 градусів
стикування
Стикувальний вузол модуль Гармоні
Дата стикування 31 травня 2020, 14:16 (UTC)
Фотографія екіпажу
Астронавти у скафандрах SpaceX
Астронавти у скафандрах SpaceX
Пов'язані місії
Попередня місія Наступна місія
Boeing Orbital Flight Test USCV-1

SpaceX DM-2 (Demonstration Mission) або Crew Dragon Demo-2, Launch America — другий демонстраційний політ та перший політ із людьми на борту пілотованого космічного корабля (КК) Dragon 2 до Міжнародної космічної станції. Запуск здійснила приватна американська компанія SpaceX ракетою-носієм Falcon 9 Block 5 у рамках контракту з НАСА «Commercial Crew Development» щодо доставки на МКС членів екіпажу та вантажу. Планується, що Dragon 2 пробуде пристикованим до МКС від 30 до 90 днів.

Місія стартувала 30 травня 2020 року і стала для США першою від моменту останнього запуску Спейс Шаттла у 2011 році (STS-135). Номер польоту NSSDC ID — 2020-033A, номер за супутниковим каталогом — 45623.

Назву для свого корабля астронавти обрали на честь останнього шатла Індевор (англ. Endeavour, що означає — «прагнути», «докласти багато зусиль»)[3].

Історія[ред. | ред. код]

У 2014 році SpaceX виграла контракт із НАСA розміром $2,6 млрд на розробку і виготовлення пілотованих КК. Компанії Boeing на їхній корабель CST-100 Starliner тоді виділили $4,2 млрд[4]. На початок січня 2018 року у календарі запусків до МКС перший пілотований політ цих кораблів значився на грудень 2018. Однак невдовзі космічне агентство приголомшило новиною про те, що навряд зможе дозволити пілотований політ (із вимог безпеки) раніше грудня 2019 року.[5] Це була погана новина не лише для SpaceX, а й для НАСА, адже на той момент воно могло відправляти своїх астронавтів на МКС лише на КК Союз ($86 млн за одну особу)[6][7] за контрактом із Роскосмосом, а він закінчувався у середині 2019 року[5]. На Crew Dragon вартість польоту одного астронавта складатиме для НАСА близько $55 млн (із семи можливих місць агенство сертифікує для польоту лише чотири)[8].

Однак, у серпні 2018 року НАСА повідомило, що Dragon 2 полетить з людьми у квітні 2019 та оголосило імена членів екіпажу[2]. Ними стали астронавти Дуглас Герлі та Роберт Бенкен. Обидвоє вже тричі літали до МКС на Спейс Шаттлі.

У жовтні 2018 стався черговий зсув розкладу, і запуск призначили на червень 2019 року[9]. 20 квітня 2019 року під час планового стендового випробування двигунів SuperDraco на капсулі, що відновили після DM-1, стався вибух, і вона зруйнувалася. Люди не постраждали, але розклад запуску екіпажу посунувся[10].

17 квітня 2020 року вперше пролунала конкретна дата запуску — 27 травня 2020 року[11]. Передбачалося, що місія триватиме від місяця до 119 днів. Головним обмеженням є деградація сонячних панелей Crew Dragon. Екіпаж мусить щодня активувати корабель та перевіряти їх стан, а також працездатність інших систем. Ще необхідий певний час, щоб SpaceX змогла виготовити наступний Dragon 2. НАСА прагне, щоб екіпаж пробув у космосі якнайдовше, щоб скоротити розрив між цією місією та USCV-1 (першим не демонстраційним, а робочим польотом до МКС). Це необхідно для збільшення кількості американських астронавтів на станції для проведення запланованих експериментів[12].

Адміністратор НАСА Джим Брайденстайн закликав бажаючих спостерігати за польотом онлайн, замість того, щоб приїжджати до Центру Кеннеді. Це пов'язано із пандемією коронавірусної хвороби. Також, щоб втішити випускників навчальних закладів усіх рівнів, які через карантинні обмеження не зможуть взяти участь у випускних заходах, усім бажаючим було запропоновано відправити їхні фото у цей історичний політ[13]. Із отриманих 90 тис. світлин зробили мозаїчне зображення Землі[14][15]. А ще SpaceX створила симулятор підльоту до космічної станції. Завдяки йому можна уявити себе пілотом Crew Dragon і спробувати пристикуватися до МКС (хоча насправді таке уміння може стати у нагоді лише, якщо функція автостикування вийде із ладу)[16].

Президент США Дональд Трамп і віце-президент Майк Пенс були присутні як під час першої, так і під час другої (успішної) спроби запуску «американських астронавтів із американської землі»[17], що відбулася вперше за останні дев'ять років, та ще й приватною компанією[18][19]. Високопосадовці подякували НАСА та команді SpaceX (а особливо її очільнику) за вдало виконану роботу. Ілон Маск же у своїй промові зазначив, що «Батут працює!»[20][21]. Це посилання на 2014 рік, коли Дмітрій Рогозін порадив американцям запускати своїх астронавтів на МКС за допомогою батута замість кораблів «Союз». Так нинішній директор Роскосмоса відреагував на санкції США через розпочату Росією збройну агресію проти України[22]. Тепер через втрату монополії Роскосмос недоотримає близько $400 млн. у рік[23][24].

27 травня близько 150 тис. чоловік зібралися на узбережжі біля космодрому, щоб на власні очі побачити історичний запуск[25]. Он-лайн переглядів на різноманітних платформах НАСА нарахувало принаймні 10,3 млн[26].

Дозвіл НАСА[ред. | ред. код]

Щоб здійснити цю місію, SpaceX мала отримати від НАСА дозвіл на польоти Dragon 2 із астронавтами на борту. Для цього здійснювалися відповідні перевірки корабля, але головним критерієм був так званий «коефіцієнт втрати екіпажу». Наразі він не повинен перевищувати 1 до 276 (під час польотів на Спейс Шаттлах він складав 1 до 90). Це означає, що ймовірність загибелі астронавта чи отримання ним тяжкого ушкодження протягом запуску, перебування на борту МКС (210 діб) та повернення на Землю не повинна перевищувати 1 випадок із 276[27].

Значна увага приділялася захисту від метеороїдів та космічного сміття, а також термостійкому покриттю КК та парашутам (здійснено близько ста їх різноманітних перевірок)[28]. Важливим елементом захисту астронавтів є скафандри, що також виготовила SpaceX. Належачи до аварійно-рятувальних, вони відповідають за терморегуляцію організму, а у разі розгерметизації корабля їх треба під'єднати до роз'єму у сидінні, після чого розпочнеться подача в них кисню та підтримка необхідного рівня тиску[29]. Їх розробляв голівудський дизайнер костюмів Хосе Фернандес (Бетмен проти Супермена, Залізна людина 2)[30].

Серйозними випробуваннями для отримання дозволу НАСА стали успішно пройдені місії SpaceX DM-1 (відбулася 2 березня 2019 року) та «In-flight abort test» (укр. Перевірка із перериванням польоту) (19 січня 2020 року). А бездоганно проведений даний запуск став останнім кроком сертифікації SpaceX для виконання пілотованих польотів, тобто офіційного визнання її здатності перевозити людей кораблем Crew Dragon і ракетою Falcon 9 Block 5, використовуючи заявлену наземну інфраструктуру та методику і засоби для рятування астронавтів після приводнення[31][32]. Більше того, компанії дозволили користуватися вже літавшими першими ступенями ракети та космічними капсулами[33].

Склад екіпажу[ред. | ред. код]

Посада Командир корабля Командир спільних операцій
Основна команда[34] США НАСА
Дуглас Герлі,
третій політ
США НАСА
Роберт Бенкен,
третій політ
Запасний астронавт США НАСА К'єл Ліндгрен[en], другий політ

Герлі контролюватиме процеси запуску, приземлення, а також дії під час рятувальної операції. Бенкен відповідальний за зближення із МКС, стикування, розстикування та загалом за активність на кораблі, коли він під'єднаний до космічної станції[35].

Перебіг місії[ред. | ред. код]

Підготовка[ред. | ред. код]

За два тижні до старту для Бенкена і Герлі розпочався карантин[36]. 20 травня вони прибули на космодром для проведення підготовчих робіт. Наступного дня на стартовий майданчик викотили ракету із приєднаним космічним кораблем. 22 травня відбулося її успішне статичне вогневе випробування[37].

У день запуску (27 травня) прогноз погоди передбачав 50 % ймовірності сприятливих умов для польоту на стартовому майданчику. Також враховували погоду у місці можливого приводнення капсули корабля у разі виникнення небезпечної ситуації, і спрацювання САП[38]. За 16 хвилин і 53 секунди до старту через тропічний шторм «Берта» запуск було перенесено на 30 травня[39]. На стартовий майданчик астронавти прибули на білих Tesla Model X. Піднявшись на стартову вежу і пройшовши по містку, вони розмістилися у сидіннях корабля. За 45 хвилин до старту місток було відведено вбік, астронавти активували систему аварійного порятунку, і розпочалася заправка паливних елементів у ракету (САП активується раніше, бо саме із заливкою палива з'являється можливість вибуху).

Коротка хронологія подій[ред. | ред. код]

 • T+00:00 (19:22:45 UTC) — старт[40];
 • T+01:01 — досягнення ракетою максимального динамічного тиску[41];
 • T+02:38 — вимкнення двигунів першого ступеня;
 • T+02:40 — відокремлення ступенів ракети;
 • T+07:19 — перший ступінь вмикає три двигуни для гальмування під час входження в атмосферу;
 • T+08:50 — вимкнення двигуна другого ступеня;
 • T+08:58 — перший ступінь здійснює посадкове гальмування, націлюючись на платформу «Of Course I Still Love You» в Атлантичному океані;
 • T+09:31 — посадка прискорювача, що має номер B1058 (для нього — перша, але для SpaceX загалом — 52-га вдала)[42];
 • T+12:08 — Crew Dragon відокремився від другого ступеня і ліг на курс до МКС;
 • T+? — перша фаза із увімкненням двигунів Crew Dragon;
 • T+? — друга фаза роботи шістнадцяти Draco;
 • T+18:54:40 — стикування із космічною станцією;
 • T+21:39:00 — відкриття люків;
 • T+24:??:?? — астронавти зійшли на борт МКС.

Переліт до МКС[ред. | ред. код]

Запуск відбувся із КЦ ім. Кеннеді, майданчик LC-39a ракетою Falcon 9. Старт здійснено 30 травня 2020 року, 19:22 (UTC). Ракета-носій із пасажирами розігналася до швидкості ~7,6 км/с[1]. Після відокремлення від другого ступеня ракети для Crew Dragon розпочалася 19-годинна перевірка його роботи як у автоматичному, так і у ручному (два рази) режимі керування. Випробовували 16 малопотужних двигунів Draco, за допомогою яких збільшували висоту орбіти з 200 км до 420 км та здійснювали маневрування. Також була протестована система життєзабезпечення та три сенсорні екрани, що необхідні пілотам для мануального управління. Під час польоту астронавти мали змогу зняти свої скафандри, а також поспати[43]. Розбудили їх із наземного центру керування польотами піснею «Planet Caravan» гурту Black Sabbath[44]. Щоб зафіксувати момент виникнення невагомості, астронавти беруть із собою у політ м'яку іграшку. Цього разу нею став дракончик Трімер[45][46].

Зближенння з МКС на заключному етапі здійснювалось з використанням трьох реперних пунктів (англ. waypoints): 400 метрів від МКС, 200 метрів і 20 метрів від стикувального вузла. При цьому на дистанції між другим і третім реперними пунктами була виконана перевірка можливості ручного управління кораблем[47].

Стикування Dragon 2 із МКС, а саме — із модулем Гармоні, — відбувалося кораблем у автоматичному режимі, але під візуальним контролем членів екіпажу. Це сталося 31 травня о 14:16 (UTC)[48][49]. Підготовка переходу екіпажу до МКС по стикувальному перехіднику зайняла кілька годин. Однією із причин затримки стала проблема сполучення системи бортового зв'зку Dragon 2 із МКС, при цьому голосовий зв'язок із станцією деякий час здійснювався через наземний центр управління. Проблема була вирішена після остаточного переведення корабля в режим стикування із МКС. Після відкриття люків із обох сторін Роберт Бенкен та Дуглас Герлі о 18:22 (UTC)[50] перемістилися до космічної станції, приєднавшись до складу 63-ї експедиції, яка вже налічувала одного американського астронавта Крістофера Кессіді[en] та двох російських — Івана Вагнера і Анатолія Іванішина[51][52].

Повернення на Землю[ред. | ред. код]

Повертаючись до Землі, капсула на парашутах здійснить приводнення в Атлантичному океані, де її очікуватиме рятувальне судно «Go Navigator».

Змагання за прапор[ред. | ред. код]

Як і для багатьох інших країн, для Америки розміщення прапору США у космосі є важливим символом їхніх здобутків. Під час першого польоту Шаттла до МКС було доставлено не менше 1 тис. прапорів, і лише один із них залишився там до 2011 року, коли Космічний Човник здійснив свій останній політ. Тоді астронавти почепили його у лабораторії, підкреслюючи, що забрати його зможе лише американська команда, яка прилетить на першому комерційному космічному кораблі. Всі ці роки змагання відбувалося між SpaceX та Boeing, однак після невдачі, що сталася протягом безпілотного польоту Starliner, прапор (а разом із ним і перемогу у цьому символічному змаганні) здобуває екіпаж Crew Dragon[53].

Галерея[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б НАСА (2020). NASA, SpaceX to Launch First Astronauts to Space Station from U.S. Since 2011 (en). nasa.gov. 
 2. а б Chris Gebhardt (3 серпня 2018). Commercial Crew assignments; NASA nears goal of human space transport innovation. spaceflight101.com (en). 
 3. Thomas Burghard (30 травня 2020). Tradition, Tragedy, Tribute: The Story of Doug Hurley, Bob Behnken, Columbia, and Endeavour (en). nasaspaceflight.com. 
 4. Bolden, Charles (16 вересня 2014). American Companies Selected to Return Astronaut Launches to American Soil. blogs.nasa.gov (en). 
 5. а б Foust, Jeff (17 січня 2018). GAO warns of further delays in certifying commercial crew vehicles. spacenews.com (en). 
 6. Daniel Oberhaus (8 квітня 2020). The US Hitches Its Final Ride to Space From Russia—for Now (en). wired.com. 
 7. SpaceX Ілона Маска вперше відправив астронавтів у космос (uk). bbc.com. 30 травня 2020. 
 8. SpaceX вперше відправить в космос астронавтів: 10 запитань про історичну місію (uk). bbc.com. 26 травня 2020. 
 9. Launch Dates to be Updated More Regularly as Commercial Crew Flights Draw Nearer. nasa.gov (en). 4 жовтня 2018. 
 10. Michael Baylor (20 квітня 2019). SpaceX’s Crew Dragon spacecraft suffers an anomaly during static fire testing at Cape Canaveral (en). nasaspaceflight.com. 
 11. Brian Duran. NASA, SpaceX to Launch First Astronauts to Space Station from U.S. Since 2011 (en). nasa.gov. Процитовано 18 квітня 2020. 
 12. Jeff Foust (1 травня 2020). NASA, SpaceX enter home stretch for commercial crew test flight (en). spacenews.com. 
 13. Chelsea Gohd (16 травня 2020). Hey, Class of 2020! SpaceX and NASA want to launch your photo on historic Dragon flight (en). space.com. 
 14. SpaceX (27 травня 2020). On board Dragon will be a mosaic of graduates’ images – congratulations, class of 2020! (en). twitter.com. 
 15. НАСА (1 червня 2020). When @AstroBehnken & @Astro_Doug launched to @Space_Station on the @SpaceX Dragon Endeavour 🛰️, they brought a mosaic of Earth with 90,000 pictures of recent graduates (en). twitter.com. 
 16. ISS Docking Simulator (en). iss-sim.spacex.com. Процитовано 30 травня 2020. 
 17. Stephen Clark (22 травня 2020). Trump to visit Kennedy Space Center for crew launch (en). spaceflightnow.com. 
 18. Jason Hoffman (30 травня 2020). Trump calls launch of the NASA/SpaceX rocket a 'beautiful sight' (en). edition.cnn.com. 
 19. США: пілотований рейс космічного корабля компанії SpaceX успішно стартував (uk). radiosvoboda.org. 30 травня 2020. 
 20. Eric Berger (31 травня 2020). “The trampoline is working”—SpaceX returns human spaceflight to America (en). arstechnica.com. 
 21. Батут працює: Маск після успіху Crew Dragon пригадав принизливий жарт голови "Роскосмосу" (відео) (uk). unian.ua. 31 травня 2020. 
 22. Trampoline to Space? Russian Official Tells NASA to Take a Flying Leap (en). nbcnews.com. 29 квітня 2014. 
 23. “Батут працює”: Ілон Маск уїдливо відповів росіянам, які втратили монополію в космосі (uk). novynarnia.com. 31 травня 2020. 
 24. Цієї ночі відбулась космічна революція. NASA більше не залежить від Роскосмосу. Все завдяки Ілону Маску (uk). faino.v.ua. 31 травня 2020. 
 25. Chelsea Gohd (28 травня 2020). SpaceX's historic astronaut launch try draws huge crowds despite NASA warnings (en). space.com. 
 26. Mike Wall (3 червня 2020). SpaceX's 1st astronaut launch was NASA's most-watched online event ever (en). space.com. 
 27. Stephen Clark (20 травня 2020). Live coverage: All systems go for launch after final Crew Dragon readiness review (en). spaceflightnow.com. 
 28. Foust, Jeff (4 грудня 2017). NASA expects commercial crew providers to achieve safety requirements. spacenews.com (en). 
 29. Nasa SpaceX launch: Evolution of the spacesuit (en). bbc.co.uk. 28 травня 2020. 
 30. Guy Martin (29 травня 2020). The Man Behind America’s New Spacesuit: How Elon Musk Took Hollywood Costume Designer Jose Fernandez From Batman To NASA (en). forbes.com. 
 31. Coverage of Landmark NASA SpaceX Commercial Crew Test Flight (en). nasa.gov. 26 травня 2020. 
 32. Darrell Etherington (1 травня 2020). SpaceX and NASA break down what their historic first astronaut mission will look like (en). techcrunch.com. 
 33. Eric Ralph (9 червня 2020). SpaceX wins NASA approval to launch astronauts on reused rockets and spacecraft (en). teslarati.com. 
 34. Marie Lewis (3 серпня 2018). Meet the Astronauts Flying SpaceX’s Demo-2 (en). blogs.nasa.gov. 
 35. Jeff Foust (17 квітня 2020). NASA sets May 27 launch date for SpaceX commercial crew test flight (en). spacenews.com. 
 36. Chelsea Gohd (13 травня 2020). Astronauts enter a routine quarantine for historic SpaceX Crew Dragon launch (en). space.com. 
 37. Ian Atkinson (22 травня 2020). SpaceX, Falcon 9 for Demo-2 mission conducts critical static fire test (en). nasaspaceflight.com. 
 38. SpaceX та NASA здійснили запуск пілотованого корабля з космодрому у Флориді (uk). ukrinform.ua. 30 травня 2020. 
 39. Jacob Bogage (28 травня 2020). SpaceX’s Falcon 9 rocket launch is scrubbed due to weather (en). washingtonpost.com. 
 40. O'Callaghan, Jonathan (30 May 2020). SpaceX Makes History With First-Ever Human Rocket Launch For NASA. forbes.com (en). 
 41. НАСА (30 травня 2020). Making History: NASA and SpaceX Launch Astronauts to Space! #LaunchAmerica (en). youtube.com. 
 42. Eric Ralph (3 червня 2020). SpaceX’s first astronaut-proven rocket returns to dry land (en). teslarati.com. 
 43. Як виглядає корабель Crew Dragon зсередини: екіпаж провів екскурсію в космосі (uk). glavcom.ua. 31 травня 2020. 
 44. Thomas Burghardt (31 травня 2020). Dragon Endeavour Docks to the ISS, Bob and Doug Capture the Flag (en). nasaspaceflight.com. 
 45. Mary Beth Griggs (30 травня 2020). A cute stuffed dinosaur hitched a ride on SpaceX’s historic launch (en). theverge.com. 
 46. Запуск Crew Dragon: астронавти вирушили у космос із іграшковим динозавром (укр). hromadske.radio. 30 травня 2020. 
 47. Корабель Crew Dragon вже на орбіті та прямує до МКС (uk). ukrinform.ua. 31 травня 2020. 
 48. Loren Grush (31 травня 2020). SpaceX’s Crew Dragon successfully docks with the space station (en). theverge.com. 
 49. Є контакт: Crew Dragon зістикувався з МКС (uk). epravda.com.ua. 31 травня 2020. 
 50. Jackie Wattles (31 травня 2020). US astronauts disembark SpaceX's Crew Dragon and board the International Space Station (en). edition.cnn.com. 
 51. “Х’юстон, у нас немає проблем”: астронавти космічного корабля SpaceX прибули на МКС (uk). novynarnia.com. 31 травня 2020. 
 52. У NASA розповіли, чим займався екіпаж Crew Dragon у перший тиждень на МКС (uk). pravda.com.ua. 5 червня 2020. 
 53. Before SpaceX can 'capture the flag,' an astronaut had to find it (en). collectspace.com. Процитовано 22 травня 2020. 

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]