Fennek

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Fennek20070115.jpg

Fennek на службі в Королівській армії Нідерландів

Fennek
Загальні дані
класифікація розвідувально-дозорний бронеавтомобіль
Виробництво та застосування
країна-виробник НідерландиНідерланди
НімеччинаНімеччина
компанія-виробник НідерландиSP Aerospace
НідерландиVehicle Systems BV
НімеччинаKrauss-Maffei Wegmann
роки виробництва з 2001
кількість виробів, од. 622 (станом 2009 рік)
роки експлуатації з 2003
основні країни-оператори Нідерланди Нідерланди 420 од.
НімеччинаНімеччина 212 од.
війни Війна в Афганістані
Основні параметри
бойова маса, т 9.7 т (до 10.4 т)
екіпаж, осіб 3 особи
довжина, мм 5710 мм
ширина, мм 2490 мм
висота, мм 1790 мм, з надбудовами 2180 мм
Броня
тип броні сталева катана (захист від 7,62-мм бронебійних куль)
Озброєння
основне озброєння автоматичний кулемет 40-мм HK GMG
кути ВН, ° −10…+40
боєкомплект гармати 32
Силова установка, маневреність та мобільність
тип, марка двигуна Дизельний двигун Deutz
потужність двигуна, к.с. (кВт) 239 к.с. (179 кВт.)
пальне дизель
трансмісія монопривід (з можливістю підключення повного приводу)
колісна формула 2 x 4 (4 х 4)
швидкість по шосе, км/год. 115 км/год
запас ходу по шосе, км 860 км
запас ходу по перетятій місцевості, км 400 км
питома потужність, к.с./т 24 к.с./т. (18,5 кВт./т)
допустимий нахил 30°
подоланний підйом, ° 70 %, заднім ходом 60 %
подоланний брід, м 1 м

Fennek (вимова (нід.)) — бойова розвідувальна машина спільної розробки підприємств Німеччини та Нідерландів. До 2015 повинна замінити у Бундесвері БРМ SpPz 2 Luchs.

Історія[ред. | ред. код]

Машина розроблена німецькою фірмою Krauss-Maffei Wegmann та нідерландськими SP Aerospace та Vehicle Systems BV. Розрахована на екіпаж з 3-х осіб. Перший прототип бронеатомобіля представили в 2000 році. Серійне виробництво розпочалося з 2001 року.

Дозорно-розвідувальне обладнання[ред. | ред. код]

На додаток до системи обробки даних (нім. Datenverarbeitungsanlage; DV-Anlage) дозорно-розвідувальні засоби складаються з таких систем.

Прилади розвідки та спостереження[ред. | ред. код]

Модуль з оптоелектронними приладами

До особливостей розвідувально-дозорної машини Фенек належить створений підприємством Rheinmetall Defence Electronics комплекс оптоелектронних сенсорів (C⁴ISR)[1][2]. Він складається з таких трьох основних модулів:

Три датчики зібрані в єдиний модуль, встановлений у поворотну платформу на висувній щоглі заввишки до 1,5 м (разом з машиною: 3.29 м) виробництва фірми GEROH. Спеціально спроектована телескопічна щогла забезпечує стійкість до коливань, що необхідно для стабільної роботи датчиків. Датчики можуть працювати і при повністю складеній щоглі. Як датчиками, так і платформою, на яку вони встановлені, можливо керувати з місця командира екіпажу та спостерігача. Ціль типу «гелікоптер» може бути виявлена на відстані до 10 км, а ідентифікована — до 2 км. Платформа, на яку встановлений модуль з датчиками, може обертатись в горизонтальній площині, так і змінювати кут підйому. Передане зображення з тепловізора або камери спостереження надходить на монітор, який спеціально налаштований, аби зменшити втому спостерігача від тривалого перегляду.

Також щогла з датчиками може бути встановлена на спеціальному штативі на відстані до 40 метрів від машини. Це розширює можливості з приховування щогли з давачами за різними перешкодами. Наприклад, в умовах щільної забудови, коли можливості для пересування машини можуть бути сильно обмежені.

Сенсор реєстрації та ідентифікації коливань землі[ред. | ред. код]

До складу розвідувальних систем входить також комплект наземних сенсорів BOSA. В нього входять магнітний, акустичний, оптичний сенори та датчик коливань (вібрацій) землі, які приховано встановлюють неподалік ділянок, за якими слід здійснювати спостереження. Дальність виявлення об'єктів становить 1 - 10 м.

Ці сенсори використовують для спостереженнями за дорогами, стежками, або важливими ділянками місцевості. Вони виявляють транспортні засоби та повідомляють їхню кількість, швидкість та напрям руху. Також вони здатні ідентифікувати основні типи бойових і допоміжних машин. Отримана інформація може бути передана по радіоканалу на відстань до 10 км. Час автономної роботи комплекту до 9 діб з видачею до 2000 звітів про виявлені об'єкти.

Вага комплекту BOSA сягає 15 кг. Його розгортання здійснюється двома солдатами за 15 хв.

Міні-БПЛА Аладін[ред. | ред. код]

Крім того, екіпаж машини має у розпорядженні малий БПЛА Аладін для розвідки з повітря[3]. Літальний апарат запускає оператор з руки. Дальність польоту апарату — до 6000 метрів. Аладін здійснює політ та приземлення автономно за наперед визначеним маршрутом за допомогою встановлених на борт приладів GPS.

Оператори[ред. | ред. код]

Бронеавтомобіль «Fennek» перебуває на озброєнні двох армій — Королівської нідерландської армії в кількості 410 одиниць та німецькій, котра замовила 202 одиниці. В тому числі на озброєнні вищезгаданих армій є варіанти озброєні протитанковими керованими ракетами.

Постачання першого замовлення було завершено в 2008 році. У 2007 році Німеччина замовила додаткову партію із 10 машин.

«Fennek» виконує роль одного з основних броньованих розвідувальних засобів в німецькій армії і основного — в нідерландській. Ці країни також використовували бронеавтомобілі даного типу в бойових діях в Афганістані.

Галерея[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Слюсар В.И. Электроника в борьбе с терроризмом: защита гаваней. Часть 1. //Электроника: наука, технология, бизнес. – 2009. - № 5. - C. 68 - 73. [1]
  2. www.rheinmetall-defence.de Beobachtungs- und Aufklärungsausstattung. переглянуто 5 травня 2014
  3. Слюсар В.И. Электроника в борьбе с терроризмом: защита гаваней. Часть 2. //Электроника: наука, технология, бизнес. – 2009. - № 6. - C. 90 - 95. [2]

Посилання[ред. | ред. код]