Haier

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Haier
Тип Відкрите акціонерне товариство
Форма власності Акціонерне товариство
Галузь Побутова техніка
Засновано 1984
Засновник(и) Zhang Ruimin[d]
Штаб-квартира Flag of the People's Republic of China.svg КНР Циндао, (Китайська Народна Республіка)
Ключові особи Чжан Жуйминь (президент корпорації)
Продукція Велика побутова техніка, Дрібна побутова техніка, водонагрівальні системи, системи кондиціонування, електроніка
Дочірні компанії Fisher & Paykel[d]
Сайт haier.com/ru

CMNS: Haier на Вікісховищі

Haier (кит. спр. 海尔, піньїнь: Hǎiěr, Кір.: Хайер) — китайська компанія, що виробляє побутову техніку. Створена в 1984 році. За роки роботи компанія значно розширила асортимент продукції і на сьогоднішній день є найбільшим виробником високотехнологічної техніки, представляючи 96 модельних рядів і 15 000 моделей продукції: LCD-телевізори, плазмові панелі, DVD-плеєри, мобільні телефони, ноутбуки, пральні машини, посудомийні машини, холодильники, мікрохвильові печі, кондиціонери та ін.

Бренд Haier[ред. | ред. код]

Продукція під брендом Haier продається більш ніж в 160 країнах.

У список 100 найвпливовіших брендів світу (Haier — єдина китайська компанія, представлена в цьому рейтингу)[1][неавторитетне джерело].

У 2010 році журнал Business Week поставив компанію на 27-е місце у своєму рейтингу 50-ти провідних інноваційних компаній світу.Шаблон:Facct

Акції Haier розміщені на Шанхайській фондовій біржі.

Haier належить 9738 патентів (з них, наприклад, в 2009 році компанія отримала 943 патенту). Haier бере активну участь у розробці міжнародних стандартів для різних класів техніки — на її рахунку вже 447 міжнародних стандартів якості.

Міжнародна мережа просування продукції компанії Haier включає в себе глобальні підрозділи по проектуванню, виробництву, збуту, продажу та післяпродажного обслуговування. На сьогоднішній день компанія володіє 20 власними проектними інститутами і 10 промисловими комплексами, не тільки в Китаї, але також в Європі і США. Крім того, Haier володіє 29 заводами (в тому числі в Італії), 58 800 торговими представництвами та близько 12 тисяч центрів післяпродажного обслуговування, в яких працюють 50 тис. співробітників по всьому світу[2].

Техніка Haier представлена в найбільших роздрібних мережах в Європі і мережевих магазинах США.

Передісторія[ред. | ред. код]

Історія Haier починається задовго до утворення самої компанії.

У 1920-х для підтримки внутрішнього китайського ринку був побудований «Завод холодильників Циндао». Після 1949 року з встановленням Китайської Народної Республіки завод був націоналізований і став державним підприємством.

Чжан Жуйминь і відновлення корпорації[ред. | ред. код]

До 1980 року завод мав борг, що перевищував 1,4 млн юанів, страждав через зруйновану інфраструктури, слабкого управління і відсутності контролю якості. Обсяг виробництва знижувався і рідко перевищував 80 холодильників в місяць. Завод знаходився на грані банкрутства.

У відчаї Уряд Циндао звернувся до молодого асистентапредставника міської адміністрації, Чжана Жуйминя, відповідальнго за ряд міських підприємств з виробництва техніки. У підсумку, Чжан був призначений керуючим директором заводу в 1984 році.

Чжан був пристрасним шанувальником західних і японських бізнес-практик і технік управління. Ставши керуючим, він швидко усвідомив, що слабкий стан контролю якості ставить під загрозу подальшу конкурентоспроможність і виживання заводу. У 1985 році один з покупців повернув зламаний холодильник на завод і пред'явив його Чжану. Тоді Чжан провів покупця по всьому складського запасу з 400 холодильників у пошуках підходящої заміни. У процесі він виявив, що відсоток браку складає 20 %.

Щоб підкреслити важливість якості продукції, Чжан відібрав 76 зламаних холодильників і вишикував їх в ряд на підлозі заводу. Потім він роздав робочим кувалди і наказав розбити холодильники. Робітники не наважувалися на цей крок — вартість холодильника в той час становила близько двох річних зарплат. Побачивши вагання, Чжан заявив: «Знищіть їх! Якщо ми припустимо 76 холодильників до продажу, ми продовжимо помилятися, і це нівечить нашу компанію». Холодильники рознесли на шматки. Один із молотків досі зберігається у голови корпорації.

Заснування нової компанії[ред. | ред. код]

Haier був заснований як «Холодильна компанія Циндао» (Qingdao Refrigerator Co.) 26 грудня 1984 року. З відкриттям Китаю для світового ринку іноземні корпорації стали шукати китайських партнерів. Однією з таких корпорацій була німецька Liebherr Group. Liebherr утворила спільне підприємство з «Холодильної компанією Циндао», запропонувавши свого китайського партнера технології та обладнання. Холодильники мали випускатися під ім'ям «Циндао-Лібхер» (піньінь: Qingdao-Libohaier).

Установка обладнання Liebherr і введення німецьких технологій супроводжувалися серйозними зобов'язаннями, що стосуються якості. У компанії почалися позитивні зміни. До 1986 році компанія знову стала приносити прибуток, а продажі зростали в середньому на 83 % в рік. З продажу в 3,5 мільйонів китайських юанів в 1984 році піднялися до 40,5 мільйонів в 2000 — зростання за 16 років близько 1157 %.

Дивлячись на успіхи «Холодильної компанії Циндао», міське правління попросило керівництво компанії очолити міських виробників побутової техніки, що перебувають в занедбаному стані. У 1988 компанія взяла під управління Циндаоську гальваностегічну компанію (виробника мікрохвильових печей) і в 1991 році — Циндаоський завод з виробництва кондиціонерів та холодильних установок.

Експансія на зовнішній ринок[ред. | ред. код]

Зайнявши стійкі позиції на внутрішньому ринку, Haier початку етап розширення з метою побудувати світовий бренд. Компанія відкрила виробництво в Індонезії в 1996 році, у Філіппінах і Малайзії в 1997 році.

Також з 1990-х років Haier дуже обережно виходить на ринок США. Компанія фокусується на двох нішевих ринках: компактні холодильники і винні холодильники.

Натхненна успіхом, Haier, шукає способи входу на американський ринок повнорозмірних холодильників, де панували General Electric, Whirlpool, Frigidaire, і Maytag. Дотримуючись своєї стратегії, в 2000 році Haier розміщує виробництво в Кемдені, Південна Кароліна.

До 2002 року дохід Haier в США досяг $200 мільйонів (при загальному доході корпорації в $7 мільярдів). Haier ставить перед собою амбітні цілі досягти показника в 1 мільярд і отримати частку в 10 % від американського холодильного ринку.

Haier Building на Манхеттені

Також в 2002 році Haier придбала для себе будівлю в центрі Манхеттена. Раніше її займав Greenwich Savings Bank. Будівля загальною площею 4800 м2 була побудована в 1924 році в неокласичному стилі.

У 2000-х Haier продовжує експансію на національні ринки. У 2002 році виробництво розміщене в Пакистані, в 2003 — в Йорданії.

Haier має заводи в п'яти африканських країнах: Туніс, Нігерія, Єгипет, Алжир і ПАР.

Компанія також придбала завод в Італії. Має дистрибуцію в більшості провідних європейських роздрібних мереж як під власним брендом так і під брендом іноземних партнерів.

На 2008 рік Haier — другий після Whirlpool за величиною в світі виробник холодильників і найбільший на китайському ринку бренд техніки (згідно Euromonitor). Частка Haier у 2015 році на світовому ринку досягла 9,8 % (джерело — Euromonitor International Limited).

22 квітня 2016 року Haier запустив завод з виробництва холодильників в місті Набережні Челни[3][4].

Маркетингова політика в спорті[ред. | ред. код]

З 2000-х років компанія розвиває партнерські відносини зі спортивними асоціаціями — з 2006 року Haier є стратегічним партнером Національної баскетбольної асоціації і гонок серії NASCAR.

Haier China був офіційним спонсором Олімпійських Ігор-2008, які пройшли в Пекіні.


У 2015 компанія стала офіційним партнером КХЛ сезону 8 2015/2016.

Фінансові показники[ред. | ред. код]

На кінець 2008 р.:[5]

  • 17,6 % склала частка компанії в загальногалузевому товарообігу в Китаї, що відповідає $17,38 млрд
  • 7,37 % від загальної суми галузевої прибутку в Китаї, або $205,9 млн, заробила Haier
  • $4,5 млрд — оборот компанії за кордоном
  • 1-2 % закордонного товарообігу припало на Росію

Інші факти[ред. | ред. код]

  • У перекладі з китайського Haier означає «море».
  • На логотипі Haier часів спільного підприємства з Liebherr зображені азіатський і європейський хлопчики.
  • Коли робітникам потрібно було зруйнувати холодильники, Чжан виголосив промову за змістом схожу з булгаковським «Свіжість буває тільки одна — перша, вона ж і остання». Чжан сказав: «Не існує A, B, C або D якості. Є тільки якість прийнятнa або неприйнятнa»[6].
  • Книга про шлях становлення бренду називається «The Haier Way: The Making of a Chinese Business Leader and a Global Brand» (автор — Jeannie Jinsheng)[7].
  • У 2010 році Haier представила на виставці CES 2010 перший в світі повністю бездротовий LCD телевізор, заснований на дослідженнях професора Марина Солячича по бездротовій передачі енергії і бездротовому домашньому цифровому інтерфейсі (WHDI).[8]

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]