NetBSD

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
NetBSD
Логотип NetBSD
Розробник The NetBSD Project
Родина ОС BSD
Робочий стан Актуальне
Вихідна модель Відкриті
Останній випуск 9.3 / 4 серпня 2022; 15 місяців тому (2022-08-04)
Репозиторій
Тип ядра Монолітне
Ліцензія BSD
netbsd.org

NetBSD — вільна, захищена, UNIX-подібна операційна система, що розвивається відповідно до концепцій відкритого початкового коду. NetBSD — найбільш портована операційна система у світі, працює на широкому спектрі апаратних платформ, від настільних систем і вмонтованих пристроїв до 64-бітних серверів. Простота і інтуїтивна доступність разом із багатими можливостями роблять її незамінною при використанні на виробництві. Систему розповсюджують разом із повним набором вихідних кодів. В колекції пакетів NetBSD можна знайти чимало прикладних програм.

Історія[ред. | ред. код]

Графік поширеності систем родини BSD з дослідження використання BSD 2005 року[1] Кожен опитуваний міг назвати кілька варіантів BSD

Перша версія NetBSD — 0.8 вийшла у світ в 1993 році й базувалась на операційній системі 4.3BSD Lite, версії Unix, що розроблена в Каліфорнійському університеті Берклі і на операційній системі 386BSD, першій BSD-системі, портованій на процесор Intel 386. За наступні роки в систему було імпортовано ряд змін із операційної системи 4.4BSD Lite (останній випуск групи розробників із Берклі). BSD системи спричинили значний вплив на розвиток Unix. Саме вони надали чимало інструментів, що сьогодні стали стандартними для всіх Unix-систем, зокрема, текстовий редактор vi, оболонку csh, швидку файлову систему Берклі (Berkeley FFS), підтримку віртуальної пам'яті, TCP/IP та чимало іншого. Традиція інноваційних розробок жива й до сьогодні в системах BSD (як безплатних, так і комерційних), зокрема, в NetBSD.

Можливості[ред. | ред. код]

NetBSD здатна працювати на великій кількості апаратних платформ і є, можливо, найбільш портованою операційною системою у світі. Для всіх платформ, вільно, доступні початкові коди ядра та користувацьких утиліт.

Основними особливостями NetBSD є:

  • портованість (підтримуються більш ніж 50 платформ);
  • безпека;
  • якість коду та його правильність;
  • відповідність промисловим стандартам;
  • придатність для досліджень та інновацій.

Однією із ключових особливостей NetBSD є вимога правильної реалізації. Деякі системи дотримуються філософії «якщо це працює, значить працює правильно». NetBSD дотримується думки, що «це не запрацює, поки не буде правильне».

Дивись також[ред. | ред. код]

Виноски[ред. | ред. код]

Ресурси тенет[ред. | ред. код]