STS-130

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
STS-130 (130 політ шатл, 24 політ «Індевор»)
STS-130 (130 політ шатл, 24 політ «Індевор»)
Космічний корабель Індевор OV-105
Тип космічного корабля спейс-шатл
Екіпаж 6
Місце запуску Кеннеді LC-39A
Дата запуску 8 лютого 2010 09:14 UTC
Місце посадки Кеннеді Runway 15
Дата посадки 22 лютого 2010 03:22:10 UTC
Тривалість польоту 9 діб 19 годин 28 хвилин
Кількість обертів 217
Апогей 356 км
Перигей 341 км
Орбітальний період 92,0
Нахил орбіти 51,6 градусів
Пройдено відстань 9 250 000 км
Пов'язані місії
Попередня місія Наступна місія

STS-129

STS-131
Екіпаж STS-130: Зліва направо: Патрік, Віртс, Бенкен, Хайр, Замку, Робінсон

STS-130 — космічний політ «Індевор» за програмою «Космічний човник». Продовження збірки Міжнародної космічної станції. 32-й політ шатла до МКС.

Екіпаж[ред. | ред. код]

Виходи у відкритий космос[ред. | ред. код]

Під час польоту виконано три виходи у відкритий космос.

 • Вихід 1 — «Бенкен і Патрік»
 • Цілі : установка модуля «Транквіліті».
 • Початок : 12 лютого 2010 — 2:17 UTC
 • Закінчення : 12 лютого 2010 — 8:45 UTC
 • Тривалість : 6:00 32 хвилин.

Це 138-й вихід у космос пов'язаний з МКС.

Це 4-й вихід у космос для Бенко і 1-й вихід для Патріка.

 • Вихід 2 — «Бенкен і Патрік»
 • Цілі : підключення ліній системи охолодження до модуля «Транквіліті».
 • Початок: 14 лютого 2010 — 2:20 UTC
 • Закінчення: 14 лютого 2010 — 8:14 UTC
 • Тривалість: 5 годин 54 хвилини.

Це 139-й вихід у космос пов'язаний з МКС.

Це 5-й вихід у космос для Бенко і 2-й вихід для Патріка.

 • Вихід 3 — «Бенкен і Патрік»
 • Цілі : включення другої петлю охолодження модуля «Транквіліті», підготовка модуля «Купол» до відкриття.
 • Початок: 17 лютого 2010 — 2:15 UTC
 • Закінчення: 17 лютого 2010 — 8:03 UTC
 • Тривалість: 5 годин 48 хвилин.

Це 140-й вихід у космос пов'язаний з МКС.

Це 6-й вихід у космос для Бенко і 3-й вихід для Патріка.

Мета[ред. | ред. код]

Модуль «Купол»

Доставка та встановлення на МКС модуля «Транквіліті» («Спокій») і модуля «Купол». Модуль «Транквіліті» — останній американський модуль МКС. У модулі «Транквіліті» розміщуються системи життєзабезпечення екіпажу, туалети і тренажери. Виготовлений у Італії модуль «Купол» пристикований до модуля «Транквіліті».

Модуль «Транквіліті» виготовлений в Італії фірмою «Таліс-Аленія-Спейс» (англ. Thales Alenia Space). Довжина модуля 7,2 метра, діаметр 4,4 метра, внутрішній об'єм 74 м³, вага 15 тонн.

Модуль «Купол» виготовлений італійською фірмою Thales Alenia Space. Вага модуля становить 1,5 тонни. На модулі — сім вікон: шість трапецієподібних вікон, які оточують кругле центральне вікно. Діаметр центрального вікна — 80 см. Зсередини станції кожне вікно обладнано захисною панеллю. Зовні кожне вікно також обладнано кришкою, яка захищає вікно від ударів мікрометеоритів і космічного сміття. Вікна обладнані віконницями, які відкриваються і закриваються вручну зсередини станції.

Підготовка до польоту[ред. | ред. код]

 • 5 грудня 2008 року НАСА призначило екіпаж для місії STS-130: командир Джордж Замку, пілот Террі Віртс, фахівці польоту Роберт Бенке, Ніколас Патрік, Кетрін Хайр, Стівен Робінсон.

В екіпажі «Індевора» — один новачок космічних польотів: Террі Віртс.

«Індевор» підвішують до зовнішнього паливного бака
 • 11 грудня 2009 шаттл «Індевор» був перевезений з ангара в будівлю вертикальної збірки, де він буде з'єднаний із зовнішнім паливним баком і твердопаливними прискорювачами. Перевезення почалося в 17 годин 53 хвилини за Грінвічем (12:00 53 хвилини місцевого часу) і закінчилося в 19 годин 8 хвилин. У будівлі вертикальної збірки «Індевор» залишатиметься до січня 2010 року.
Перевезення «Індевора» на стартовий майданчик
 • 6 січня 2010 шаттл «Індевор» був вивезений з будівлі вертикальної збірки і встановлений на стартовому майданчику 39А. В Флориді незвично холодна погода, температура опускалася нижче 0° C, дув різкий, холодний вітер. Тому були встановлені обігрівачі, які обдували шаттл теплим повітрям. Вивіз розпочався о 9 годині 13 хвилин за Гринвічем (4:00 13 хвилин за часом східного узбережжя США). У 15 годин 37 хвилин «Індевор» був встановлений на стартовому майданчику «39А».
 • 18 січня року ввечері екіпаж шатла «Індевор» прибув до Космічного центру Кеннеді з Х'юстона. Астронавти прилетіли по двоє на літаках Т-38. На мисі Канаверал екіпажу належить провести передпольотне тренування, в тому числі і дії в разі аварійних ситуацій. 21 січня буде проведена імітація передстартового зворотного відліку. Астронавти одягнуть скафандри, займуть свої місця в кабіні «Індевора» і протягом трьох годин будуть повторювати всі передстартові процедури, аж до моменту запуску двигунів шаттла.

Після цього тренування екіпаж повернеться в Х'юстон.

 • 21 січня члени екіпажу «Індевора» провели тригодинне тренування зворотного передстартового відліку. Астронавти також відпрацьовували дії на випадки аварійних ситуацій. Вранці 22 січня астронавти відлетіли в Х'юстон, у Космічний центр Джонсона.
 • 27 січня НАСА офіційно підтвердило, що шатл «Індевор» стартує 7 лютого в 9:00 39 хвилин за Гринвічем (4 години 39 хвилин за часом східного узбережжя США).
Модулі «Транквіліті» і «Купол» у вантажному відсіку «Індевора»
 • 2 лютого о 10 годині вечора місцевого часу (3 лютого в 3:00 за Гринвічем) екіпаж «Індевора» прилетів з Х'юстона на космодром мису Канаверал, для безпосередньої підготовки до старту, призначеного на 7 лютого.
 • 4 лютого о 7 годині за Грінвічем (2 години по часу мису Канаверал) розпочався передстартовий відлік перед запуском шатлу «Індевор». Прогноз погоди в районі космодрому дає 70 % спиятливої ймовірності для старту погоди.
 • 7 лютого. Приблизно за півгодини до призначеного часу старту погодні умови на мисі Канаверал погіршилися до неприйнятних значень. Низька хмарність над космодромом ускладнює, через погану видимість, можливий аварійний повернення шатла і його приземлення на злітно-посадковій смузі космодрому. О 9 годині 29 хвилин (за 10 хвилин до старту) надійшла команда на скасування старту. Причина скасування старту — густа і низька хмарність. Наступна спроба відбудеться через добу — 8 лютого в 9:00 14 хвилин за Гринвічем. Згідно з прогнозом на 8 лютого ймовірність сприятливої для старту погоди становить 60 %.

Опис польоту[ред. | ред. код]

Старт і перший день польоту[ред. | ред. код]

9:14 8 лютого — 15:14 8 лютого

Старт

О 5 годині 40 хвилин екіпаж у автобусі прибув на стартовий майданчик, де встановлений «Індевор». О 5 годині 55 хвилин астронавти почали розміщуватися в кабіні шаттла. Першим командир екіпажу Джордж Замку, потім Роберт Бенке, пілот Террі Віртс, Ніколас Патрік, Кетрін Хайр і Стівен Робінсон. Посадка екіпажу закінчилася о 6 годині 45 хвилин. У цей час над космодромом була все ще неприйнятна старту сильна хмарність. О 7 годині 13 хвилин був закритий люк шатла. О 8 годині 20 хвилин хмари над космодромом розсіюються до прийнятного для старту рівня. Для можливої аварійної посадки шаттла обраний аеродром в іспанській Сарагосі, де в цей час сприятлива погода.

О 9 годині 14 хвилин 7 секунд шаттл «Індевор» стартував. Через 2 хвилини і 10 секунд були відстрілені відпрацьовані твердопаливні прискорювачі. Через три з половиною хвилини «Індевор» був на висоті 80 км, віддалення від точки старту — 160 км. Через 8 хвилин 31 секунду шаттл вийшов на орбіту, двигуни шаттла були вимкнені, шаттл від'єднався від зовнішнього паливного бака. Через 38 хвилин була проведена корекція орбіти шаттла. О 10 годині 47 хвилин був розкритий вантажний відсік шатлу.

Під час старту «Індевора» Міжнародна космічна станція знаходилася над західною Румунією — точкою з координатами 46° північної широти і 20,5° східної довготи.

О 12 годині 14 хвилин була проведена друга корекція орбіти. Параметри орбіти шаттла після коригування: перигей 228 км, апогей 335 км.

Астронавти переводять системи шатлу в режим роботи на орбіті. Розгорнуто антену Ku діапазону. Підготовляють подовжувач маніпулятора для майбутньої наступного дня інспекції теплозахисного покриття шаттла.

Другий день польоту[ред. | ред. код]

8 лютого 23:14 — 14:14 9 лютого

Камера, встановлена на зовнішньому паливному баку, зафіксувала відрив відносно довгого шматка ізоляції (6 мм товщини і 30 см довжини) під час старту. Але цей шматок не зачепив днища шаттла. Після попереднього аналізу зображень декількох камер, які знімали шаттл під час старту, керівник польоту «Kwatsi Alibaruho» повідомив, що не зафіксовано ніяких небезпечних зіткнень відірвалися шматків ізоляції зовнішнього паливного бака з теплозахисних покриттям шаттла. Остаточні результати будуть повідомлені пізніше.

Було проведено кілька коригувань орбіти шаттла з метою зближення зі станцією.

Обстеження правого крила

За допомогою лазерного сканера і високоточної камери, встановлених на подовжувачі робота-маніпулятора станції, астронавти проводять обстеження теплозахисного покриття днища і кромок крил шатла. Роботом-маніпулятором шаттла управляли Кетрін Хейр, Ніколас Патрік і Террі Віртс. Обстеження правого крила почалося в 5:00 і тривало близько півтори години. Далі були обстежені ніс і покриття передньої частини шаттла, потім лівого крила. Обстеження було закінчено о 10 годині. Зображення, отримані під час обстеження, передаються в центр управління польотом, де фахівці проаналізують їх. Якщо виявляться підозрілі місця, то під час обстеження в передостанній день польоту, ці місця будуть обстежені більш ретельно.

Астронавти підготовляли обладнання для майбутньої стиковки з МКС.

Третій день польоту[ред. | ред. код]

9 лютого 22:14 — 13:14 10 лютого

В 0 годин 57 хвилин була проведена чергова коригування орбіти. «Індевор» знаходився в 60 км від станції.

О 2 годині 28 хвилин була проведена заключна корекція орбіти. «Індевор» перебував в 14 км від станції. О 3 годині, приблизно за 2:00 перед стикуванням, шаттл знаходився на відстані 8 км від станції. О 3 годині 50 хвилин шаттл знаходився на відстані 300 метрів від станції.

«Індевор» наближається до МКС

В 4 години, коли «Індевор» знаходився на відстані 180 метрів під станцією, командир шаттла Джордж Замку почав маневр розвороту, в ході якого шаттл зробив перекид перед ілюмінаторами станції, через які астронавти МКС Джеффрі Вільямс і Олег Котов знімали теплозахисне покриття днища та крил шатла. Переворот було здійснено за десять хвилин. О 4 годині 20 хвилин шатл вийшов вперед за курсом від станції. Ніс шаттла спрямований у космос, корму на Землю, розкритий вантажний відсік, в якому знаходиться стикувальний вузол, спрямований на станцію. О 4 годині 30 хвилин шатл знаходиться на відстані 90 метрів, швидкість зближення становить 6 см / с. У цей час стався збій в лазерній системі, яка автоматично вимірює відстань між об'єктами. Цей збій не впливає на продовження процесу стикування. У розпорядженні є інші засоби для вимірювання відстані. Астронавти використовують ручний лазерний вимірювач відстані. О 5 годині відстань між шатлом і МКС становило 9 метрів.

Стиковка відбулася о 5 годині 6 хвилин над Атлантичним океаном, на захід Португалії. Загальна вага комплексу (МКС + «Індевор») склав більше 450 тонн.

Після стикування, за допомогою двигунів шаттла, весь комплекс (МКС + «Індевор») був розгорнутий на 180 ° так, що модуль «Зірка» стає переднім в напрямку польоту, а шаттл знаходиться ззаду. Такий розворот робиться завжди, коли до станції пристиковується шаттл, щоб запобігти пошкодження теплозахисного покриття шаттла від можливих зіткнень з мікрометеоритами або космічним сміттям.

Екіпажі «Індевора» і МКС зустрілися на орбіті

Люк між МКС і «Індевором» був відкритий в 7:00 16 хвилин. Екіпаж «Індевора» вітав екіпаж 22-ї експедиції МКС.

О 9 годині 46 хвилин, за допомогою робота-маніпулятора станції (під управлінням Ніколаса Патріка і Тімоті Крімера), з вантажного відсіку шатлу був піднятий подовжувач маніпулятора і переданий роботу-маніпулятору шаттла (під управлінням Тіррени Віртс і Кетрін Хайр). Це зроблено для того, щоб звільнити простір у вантажному відсіку перед майбутнім підйомом модуля «Транквіліті».

З шаттла на станцію були перенесені запасні частини необхідні для ремонту системи регенерації води. Астронавти, що виходять — Патрік і Бенкен — перенесли свої вихідні скафандри з шаттла в шлюзовий модуль станції «Квест».

Четвертий день польоту[ред. | ред. код]

10 лютого 21:14 — 13:14 11 лютого

Джордж Замку, Кетрін Хайр і Стівен Робінсон зайняті перенесенням доставленого на станцію обладнання та матеріалів. Астронавти Бенкен і Патрік готують свої скафандри та інструменти до першого виходу у відкритий космос.

Командир екіпажу МКС Джеффрі Уїльямс займався ремонтом системи регенерації води, яка вийшла з ладу кілька тижнів тому. Він встановив у системі нові центрифугу, насос і фільтри, які були привезені на станцію на «Індеворі».

У результаті вивчення знімків шаттла, отриманих із станції, були виявлені два підозрілі місця.

 • Керамічна вставка на рамі одного з вікон «Індевора», яка змістилася вгору зі свого нормального стану. Імовірно, під час повернення шатла на Землю (вхід в атмосферу і приземлення) під дією вібрації ця вставка може остаточно вилетіти з свого місця та вдаритися в обшивку шаттла на хвостовому оперенні або в гондоли двигунів системи орієнтації.
 • Тріщина на обшивці зовнішньої поверхні кабіни шаттла.

Члени екіпажу розмовляли з кореспондентами американських телевізійних і радіостанцій.

У другій половині дня у астронавтів заплановано час для відпочинку.

Роберт Бенке і Ніколас Патрік відправляються спати при зниженому тиску в модуль «Квест», готуючись до завтрашнього виходу в космос, який призначений на 2 години 9 хвилин.

П'ятий день польоту[ред. | ред. код]

11 лютого 21:14 — 13:44 12 лютого

День першого виходу у відкритий космос.

Роберт Бенке і Ніколас Патрік у відкритому космосі

Астронавти Бенкен і Патрік знімають транспортні кріплення з модуля «Транквіліті». За допомогою робота-маніпулятора станції астронавти піднімають модуль «Транквіліті» з вантажного відсіку шатлу і встановлюють його на лівому стикувальному порту модуля «Юніті». Астронавти Бенкен і Патрік підключають силові та інформаційні кабелі до модуля «Транквіліті».

Вихід почався о 2 годині 17 хвилин (12 лютого). Координатором виходу всередині станції був Стівен Робінсон. Вийшовши з модуля «Квест», астронавти прямують у вантажний відсік шатлу. Роберт Бенке переміщається в задню частину відсіку, знімає транспортні кріплення з модуля «Транквіліті» і готує його стикувальний вузол приєднувати до модуля «Юніті». Ніколас Патлік переміщається до передньої частини «Транквіліті» і від'єднує від нього силові кабелі.

Террі Віртс і Кетрін Хайр знаходяться в модулі «Дестіні» і керують роботом-маніпулятором станції, за допомогою якого п'ятнадцятитонний «Транквіліті» піднімають (початок підйому в 4:00 5 хвилин) з вантажного відсіку шатлу і переміщають до лівого порту модуля «Юніті». О 5 годині 56 хвилин «Транквіліті» був підведений до місця встановлення на модулі «Юніті».

Установка модуля «Транквіліті»

О 6 годині 20 хвилин спрацювали автоматичні захвати, і «Транквіліті» був щільно притягнутий до лівого стикувального вузла модуля «Юніті», модуль «Транквіліті» став частиною МКС. У цей час станція знаходилася над Індійським океаном, на захід Сінгапур.

У цей час Бенкен і Патрік дістають з вантажного відсіку дві упаковки, в яких знаходяться шланги та ізоляція для підключення модуля «Транквіліті» до системи охолодження МКС. Ці шланги будуть включені в систему під час другого виходу у відкритий космос.

Потім Бенкен і Патрік переміщуються до робота Декстр, щоб забрати комплект інструментів і перенести його на ліву сторону фермової конструкції станції.

Після того як «Транквіліті» був пристикований, Бкнкен і Патрік перемістилися до нього та почали підключення силових й інформаційних кабелів. Ця робота була завершена у 8 годин 5 хвилин.

О 8 годині 34 хвилин Бенкен і Патрік повернулися в шлюзовий модуль «Квест». О 8 годині 45 хвилин був закритий люк модуля «Квест».

Вихід закінчився о 8 годині 49 хвилин. Тривалість виходу склала 6 годин 32 хвилини.

Це був 138 вихід у відкритий космос пов'язаний з МКС.

З центру управління повідомили, що активація підключення «Транквіліті» і перевірка герметичності стику пройшли успішно.

Відкриття люка в «Транквіліті» з боку станції намічений на 2 години 14 хвилин (13 лютого).

Шостий день польоту[ред. | ред. код]

12 лютого 21:14 — 13:14 13 лютого

Після вивчення зображень і свідчень сенсорів, керівники польоту оголосили, що теплозахисне покриття днища й крил шатла не має пошкоджень, тому шаттл «Індевор» може безпечно повертатися на Землю.

Керамічна вставка, яка змістилася вгору зі свого нормального стану, за оцінками фахівців, не становить небезпеки для шаттла. Тріщина на обшивці кабіни шатлу також не становить небезпеки.

Російські космонавти Максим Шуру і Олег Котов в кабіні «Індевора»

Астронавти готували до активації новий модуль «Транквіліті». До модуля були підключені інформаційні та силові кабелі.

О 2 годині 17 хвилин командир екіпажу МКС Джеффрі Уїльямс відкрив люк в модуль. Астронавти почали переносити обладнання з станції в «Транквіліті».

О 4 годині 32 хвилини астронавти відкрили люк модуля «Купол», який пристикований до переднього порту модуля «Транквіліті». Однак вікна модуля «Купол» залишаються закритими, вони будуть відкриті тільки після перестиковки модуля на постійне місце — на нижній порт модуля «Транквіліті». Перед відстиковкою модуль «Купол» повинен бути розгерметизовано, а порт, до якого він пристикований, повинен бути закритий зсередини модуля «Транквіліті». Астронавти повинні були встановити кришки не передній порт зсередини модуля «Транквіліті», але їм не вдалося щільно встановити кришку. Кілька гвинтів заважають засунути кришку на місце. Проблемні місця були сфотографовані, а фотографії відправлені на Землю для аналізу фахівцями.

Астронавти Роберт Бенкен і Ніколас Патрік готувалися до другого виходу у відкритий космос, який відбудеться наступного дня. Під час першого виходу виявилися проблеми з внутрішньою вентиляцією в скафандрі Патріка. Тому до другого виходу готується інший скафандр.

О 7 годині 30 хвилин Роберт Бенке і Ніколас Патрік відповідали на запитання користувачів твіттера.

О 10 годині 30 хвилин Террі Віртс і Кетрін Хайр відповідали на запитання кореспондентів Ассошіейтед Прес, CBS News і Рейтер.

Сьомий день польоту[ред. | ред. код]

13 лютого 21:15 — 13:14 14 лютого

День другого виходу у відкритий космос.

Керівництво польотом продовжило перебування «Індевора» в космосі на одну добу, щоб астронавти встигли перенести якомога більше обладнання в модуль «Транквіліті». У тому числі, в модуль «Транквіліті» повинна бути перенесена система регенерації води, яку астронавти МКС відремонтували за допомогою запасних частин, доставлених на «Індеворі». Відстиковка від станції перенесена з 19 лютого (0 годин 35 хвилин) на 20 лютого (0 годин 54 хвилини), а повернення на Землю з 21 лютого (3 години 01 хвилина) — на 3 години 16 хвилини 22 лютого.

Роберт Бенке. Другий вихід у космос.

Астронавти Бенкен і Патрік повинні були розпакувати й розгорнути шланги системи охолодження, під'єднати їх до модуля «Транквіліті» і підключити їх до двох петель (А і В) загальної системи охолодження станції. Система охолодження необхідна для відводу тепла, яке продукується електроприладами, розташованими в модулі «Транквіліті». У кожній петлі (А і В) системи охолодження встановлюються по два сполучних шланга.

О 2 годині 20 хвилин розпочався другий вихід у відкритий космос. Астронавти Роберт Бенкен і Ніколас Патрік почали розгортати багатошарове ізолююче полотно, в яке будуть загорнуті шланги системи охолодження. Потім Патрік перебрався на модуль «Дестіні» і почав приєднувати шланги до відповідних відводів. В цей же час Бенкен почав з'єднувати шланги з відводами на модулі «Транквіліті». О 4 годині 11 хвилин перша пара шлангів була встановлена. Астронавти розпочали встановлення другого комплекту ліній системи охолодження.

Ніколас Патрік. Другий вихід у космос.

Ніколас Патрік повідомив про кілька пластівців аміаку, які вилетіли з відводів системи охолодження. О 5 годині Роберт Беркен перемістився до Патріка, аби оглянути його скафандр, але не виявив будь-якого забруднення.

О 5 годині 25 хвилин астронавти з'єднали всі шланги і почали завертати їх в ізолююче полотно. О 5 годині 55 хвилин Патрік відкрив вентиль першої петлі системи охолодження, через який аміак по знову підключених шлангах потік до модуля «Транквіліті». Друга петля системи охолодження буде активована під час третього виходу у відкритий космос.

О 6 годині Роберт Бенке перемістився до нижнього порту модуля «Транквіліті», щоб підготувати його до прийому модуля «Купол».

Ніколас Патрік перемістився до модуля «Купол», щоб підготувати його до відстиковки.

О 6 годині 43 хвилини з центру управління польотом повідомили, що включена петля охолодження функціонує нормально.

Астронавти Роберт Бенкен і Ніколас Патрік почали встановлювати додаткові поручні на модулі «Транквіліті».

О 7 годині 40 хвилин Бенкен і Патрік повернулися до шлюзового модулю «Квест». У 8 годин 5 хвилин — астронавти всередині модуля «Квест». Астронавти повернулися раніше, щоб мати більше часу для зовнішнього огляду скафандрів, через можливе забруднення аміаком.

Вихід закінчився о 8 годині 14 хвилин. Тривалість виходу склала 5:00 54 хвилини.

Це був 139 вихід у відкритий космос пов'язаний з МКС.

Восьмий день польоту[ред. | ред. код]

14 лютого 21:14 — 13:14 15 лютого

У цей день Модуль «Купол» був встановлений на призначене для нього місце, на нижньому, направленому на Землю, порту модуля «Транквіліті».

В 1:00 почалася розгерметизація модуля «Купол». О 3 годині 23 хвилини модуль «Купол» був захоплений роботом-маніпулятором станції, яким управляли Кетрін Хайр і Террі Віртс.

Установка модуля «Купол»

О 5 годині 20 хвилин модуль «Купол» був від'єднаний від переднього стикувального вузла модуля «Транквіліті». За допомогою маніпулятора «Купол» переноситься до нижнього стикувального вузла модуля «Транквіліті». О 6 годині 31 хвилин модуль «Купол» був пристикований до нижнього порту модуля «Транквіліті».

Астронавти планують увійти до «Купол» наступного дня. Кришки, якими зовні закриті вікна «Купола», будуть зняті під час третього виходу у відкритий космос.

Після того як «Купол» був встановлений, робот-маніпулятор був переведений до стикувального адаптера № 3, який тимчасово розміщений на верхньому порту модуля «Гармонія». Наступного дня цей адаптер буде перестикуватися на звільнений передній порт модуля «Транквіліті».

Дев'ятий день польоту[ред. | ред. код]

15 лютого 21:14 — 13:14 16 лютого

Перестановка стикувального адаптера № 3

У цей день стикувальний адаптер № 3 був переустановлений на призначене для нього місце на передньому порту модуля «Транквіліті».

В 0 годин 52 хвилини адаптер № 3 був відключений від модуля «Гармонія». О 2 годині адаптер, за допомогою робота-маніпулятора, яким управляли Роберт Бенке і Ніколас Патрік, був переміщений до переднього порту модуля «Транквіліті».

Стикувальний адаптер № 3 був приєднаний до модуля «Транквіліті» о 2 годині 28 хвилин.

Астронавти працюють в модулі «Транквіліті»

Астронавти відкрили модуль «Купол» зсередини станції. Продовжувалося обладнання нового модуля «Транквіліті».

У другій половині дня астронавти мали час для відпочинку.

Роберт Бенке і Ніколас Патрік готувалися до свого третього (останнього) виходу у відкритий космос.

Десятий день польоту[ред. | ред. код]

16 лютого 21:14 — 13:14 17 лютого

День третього виходу у відкритий космос.

Роберт Бенке і Ніколас Патрік повинні включити другу петлю охолодження на модулі «Транквіліті», прибрати ізоляцію і зняти транспортні запори з алюмінієвих захисних кришок семи вікон модуля «Купол».

Роберт Бенкне і Ніколас Патрік працюють на модулі «Купол»

О 2 годині 15 хвилин розпочався третій вихід у відкритий космос. Астронавти Роберт Бенкен попрямував до модуля «Транквіліті», щоб включити другу петлю охолодження, а Ніколас Патрік попрямував до адаптера № 3, щоб підключити до нього кабелі. О 3 годині 45 хвилин астронавти попрямували до модуля «Купол». Астронавти від'єднали і згорнули два ізоляційних покриття з вікон «Купола». Ця робота була закінчена о 4 годині 39 хвилин. Потім астронавти зняли транспортні кріплення з кришок вікон. О 5 годині 15 хвилин віконниці всі кріплення зі віконниць були зняті.

О 5 годині 26 хвилин Террі Віртс і Кетрін Хайр відкрили віконниці центрального круглого вікна модуля «Купол». Потім послідовно були відкриті інші вікна.

Вид через вікна «Купола»

Роберт Бенке почав встановлювати поручні на модулі «Транквіліті». Астронавти протягнули волоконно-оптичний кабель від сегмента S0 до російського модуля «Зоря». За допомогою цього кабелю надалі буде підключений пункт управління робота-маніпулятора станції, який передбачається встановити в модулі «Зоря».

О 7 годині 37 хвилин Бенкен повернувся в шлюзовий модуль. О 7 годині 50 хвилин до нього приєднався Патрік.

Вихід закінчився о 8 годині 3 хвилини. Тривалість виходу склала 5 годин 48 хвилин.

Це був 140 вихід у відкритий космос пов'язаний з МКС.

Сім вікон модуля «Купол» забезпечують панорамний огляд Землі. «Купол» буде також використовуватися як кабіна, з якої астронавти будуть керувати роботом-маніпулятором станції, і, при цьому, астронавти зможуть безпосередньо спостерігати за пересуванням маніпулятора. Досі спостереження за пересуванням маніпулятора було можливе тільки на моніторах. Передбачається керувати маніпулятором з «Купола» у майбутньому для захоплення прибуваючих на станцію вантажних кораблів.

Одинадцятий день польоту[ред. | ред. код]

17 лютого 21:14 — 12:14 18 лютого

Президент Обама розмовляє з екіпажем «Індевора»

О 22 годині 15 хвилин Президент США Барак Обама викликав екіпаж «Індевора» на телефонну розмову. У розмові брали участь сенатори від штату Меріленд демократ Барбара Мікульські і республіканець Датч Рупперсбергер, а також учні середніх шкіл.

Цей день присвячений перенесенню обладнання в модуль «Транквіліті». У «Транквіліті» були встановлені: дві стійки з обладнанням для регенерації води, стійка генератора кисню і туалет. Раніше в «Транквіліті» був встановлений тренажер. Тренажер з біжучою доріжкою «Коберт» (англ. COLBERT) буде перенесений в «Транквіліті» пізніше, після відбуття «Індевора».

Кетрін Хайр працює в модулі «Транквіліті»

О 7 годині 32 хвилини, за допомогою двигунів шаттла була піднята орбіта станції. Параметри орбіти станції після коригування: апогей 350 км, перигей 335 км.

У модуль «Квест» було розміщено 24 фунтів кисню. Астронавти переносили з шаттла в станцію доставлені обладнання та матеріали. У зворотному напрямку астронавти переносили результати проведених на станції експериментів.

Дванадцятий день польоту[ред. | ред. код]

18 лютого 20:14 — 12:14 19 лютого

Астронавти закінчували переноску обладнання та матеріалів з шаттла в станцію і у зворотному напрямку.

Командир екіпажу МКС Джеффрі Уїльямс і командир екіпажу «Індевора» Джордж Замку розрізали символічну червону стрічку і оголосили, що модуль «Купол» переданий в експлуатацію. У модулі «Купол» був встановлений контейнер, в якому знаходиться місячний камінь. Цей камінь був привезений на Землю з Місяця екіпажем «Аполлона 11» в 1969 році.

О 2 годині 40 відбулася прес-конференція, під час якої астронавти спілкувалися з репортерами, які перебували в центрі управління польотом НАСА і у космічному центрі Японії.

Екіпажі шаттла і МКС прощаються в модулі «Гармонія»

О 7 годині 45 хвилин екіпажі шаттла і МКС попрощалися один з одним в модулі «Гармонія». Астронавти шаттла повернулися в «Індевор». О 8 годині 9 хвилин був закритий люк між станцією і «Індевор». Люк між станцією і «Індевором» був відкритий протягом дев'яти діб і 52 хвилин.

Вага станції, в порівнянні з вагою до прильоту «Індевора», збільшився на 15,75 тонн, 13,5 тонн — вага «Транквіліті», 1,6 тонни — вага «Купола», 0,6 тонн — вага доставлених матеріалів. Тепер загальна вага станції складає 363 тонни.

Тринадцятий день польоту[ред. | ред. код]

19 лютого 20:14 — 12:14 20 лютого

В 0 годин 54 хвилини шаттл «Індевор» відстикувався від МКС. Спільний політ «Індевора» і МКС тривав протягом 9 діб 19 годин і 48 хвилин. Шаттл відходить від станції зі швидкістю 0,1 м / с. В 1 година 6 хвилин «Індевор» відійшов на відстань 52 метри.

О 1 годині 16 хвилин «Індевор» знаходиться на відстані 153 метри і починає традиційний обліт станції.

О 1 годині 30 хвилин «Індевор» знаходиться на відстані 200 метрів від станції. О 2 годині «Індевор» закінчив обліт станції.

Короткочасне включення двигуна шаттла збільшує швидкість видалення шаттла до 0,5 м/с.

«Індевор» віддаляється від МКС

О 2 годині 30 хвилин включення двигунів шаттла «Індевор» остаточно йде від станції.

О 6 годині астронавти почали інспекцію теплозахисного покриття носа і кромок крил шатла. Роботом-маніпулятором по черзі керують Кетрін Хайр, Стівен Робінсон і Ніколас Патрік, потім Джордж Замку, Террі Віртс та Кетрін Хайр.

До 6 години 12 хвилин «Індевор» віддалився від станції на відстань 30 км, і продовжує віддалятися приблизно на 16 км за кожний виток навколо Землі.

Інспекція теплозахисного покриття була закінчена о 9 годині 30 хвилин. О 11 годині подовжувач робота-маніпулятора був покладений у вантажному відсіку шаттла.

Чотирнадцятий день польоту[ред. | ред. код]

20:14 20.02 — 12:14 21.02

Астронавти пакують обладнання і інструменти, тестують системи шатлу, які будуть задіяні при приземленні та готують свої скафандри.

«Індевор» має дві можливості для приземлення в космічному центрі Кеннеді в ніч на 22 лютого. У ніч на 23 лютого є чотири можливості, дві в центрі Кеннеді і дві на військово-повітряній базі Едвардс у Каліфорнії.

У разі несприятливої погоди приземлення може бути перенесено на добу. Ресурсів «Індевора» досить для продовження польоту до вівторка, 23 лютого.

Цього дня погода у Флориді несприятлива для приземлення. Прогноз на наступну добу також несприятливий. Більш сприятливий прогноз для приземлення в Каліфорнії.

Ймовірність сприятливої для приземлення погоди на мисі Канаверал в ніч на 22 лютого складає 40—60 %.

В кінці дня астронавти давали інтерв'ю кореспондентам CNN, CNN і Español Univision. Частково інтерв'ю велося іспанською мовою; мати Джорджа Замку походить з Колумбії.

П'ятнадцятий день польоту[ред. | ред. код]

19:14 21 лютого — 22 лютого 3:20

У ніч на 22 лютого «Індевор» мав дві можливості для приземлення в космічному центрі Кеннеді:

 • 217 виток, гальмування в 2:00 14 хвилин приземлення в 3 години 20 хвилин
 • 218 виток, гальмування о 3 годині 50 хвилини приземлення о 4 годині 55 хвилин

Погода у Флориді залишається несприятливою, тому злітно-посадкова смуга на військово-повітряній базі Едвардс у Каліфорнії також готується до приземлення «Індевора».

22 лютого були також дві можливості для приземлення «Індевора» на військово-повітряній базі Едвардс:

 • 219 виток, гальмування в 5 годині 20 хвилина приземлення о 6 годині 25 хвилин
 • 220 виток, гальмування в 6:00 56 хвилин приземлення у 8 годин 0 хвилина

У день приземлення погода у Флориді залишалася мінливою, на межі допустимої, тим не менш, екіпаж проводить усі заходи передбачені перед приземленням. У небі в районі космодрому літає розвідник погоди: астронавт Кріс Фергюсон на літаку Т-38. Фергюсон повідомляє, що є привід для оптимізму, оскільки хмари рухаються убік від космодрому. Постійно на зв'язку з екіпажем «Індевора» знаходиться Фредерік Стеркоу.

У 23 години 48 хвилин був закритий вантажний відсік шатлу.

В 0 годин 50 хвилин астронавти «Індевора» надягають свої скафандри. О 1 годині 55 хвилин керівник польоту Норм Кнайт передає на шаттл дозвіл на приземлення.

О 2 годині 14 хвилин були включені двигуни шаттла на гальмування. Двигуни відпрацювали 2 хвилини 34 секунди, «Індевор» сходить з орбіти. У цей час шаттл знаходився над Індійським океаном, на захід від Малайзії. О 2 годині 50 хвилин «Індевор» входить у верхні шари атмосфери. Швидкість «Індевора» 25М, він знаходиться на висоті 122 км, він рухається від південного району Тихого океану в напрямку центральної Америки. О 3 годині «Індевор» знаходиться на висоті 66 км, на відстані 2100 км від посадкової смуги, його швидкість 21000 км / год. О 3 годині 12 хвилин «Індевор» знаходиться на висоті 36 км, на відстані 250 км від посадкової смуги, його швидкість 5500 км / год. О 3 годині 16 хвилин «Індевор» пролітає над Космічним центром Кеннеді і робить розворот для заходу на посадку.

У ніч на 22 лютого шаттл «Індевор» успішно приземлився в Космічному центрі Кеннеді на злітно-посадковій смузі № 15. Приземлення відбулося в 3 години 20 хвилин 31 секунду за Гринвічем (21 лютого 22 години 20 хвилин за часом космодрому Канаверал).

Тривалість польоту склала 13 діб 18 годин 6 хвилин 24 секунди. За час польоту «Індевор» подолав 9,2 млн км та здійснив 217 витків навколо Землі. Це було 73-е приземлення шатла на мисі Канаверал.

Після приземлення астронавти оглянули зовні свій корабель, їх супроводжували директор НАСА Чарльз Френк Болден і директор Космічного центру Роберт Кабана, обидва колишні астронавти.

Підсумки[ред. | ред. код]

Усі основні завдання, поставлені перед екіпажем «Індевора», були виконані. Доставлені та змонтовані на МКС останній американський модуль «Транквіліті» і оглядовий модуль «Купол». Доставлені запасні компоненти, за допомогою яких була відремонтована система регенерації води станції. Проведено три успішні виходи у відкритий космос. Політ «Індевора» був продовжений на одну добу, протягом яких астронавти шаттла допомогли перенести і змонтувати прилади та обладнання в новому модулі «Транквіліті».

Це був 130-й політ шаттла і 24-й (передостанній) політ «Індевора». Останній, 25-й політ (STS-134), «Індевора» запланований на 29 липня.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]