Supreme Commander

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Supreme Commander

Supreme Commander cover

Розробник Gas Powered Games
Видавець THQ
Бука
Наступна гра серії Supreme Commander 2
Дата випуску США 20 Лютого 2007

Європейський Союз 16 Лютого 2007
СНД 5 Квітня 2007

Версія 3280 (14 січня 2008)
Жанр(и) стратегія в реальному часі
Вікові
рейтинги
ESRB: E10+
Платформа Xbox 360 і Microsoft Windows
Режим гри багатокористувацька гра і одиночна гра
Носій DVD-R DL[d]
Сайт gaspowered.com

Supreme Commander (укр. Верховний Головнокомандувач) — відеогра жанру стратегії в реальному часі, розроблена творцем гри Total Annihilation (1997) Крісом Тейлором і його компанією Gas Powered Games. Гра є духовним послідовником Total Annihilation, хоча історія в Supreme Commander зовсім інша.

Supreme Commander має доповнення Supreme Commander: Forged Alliance та продовження Supreme Commander 2. Видавецем і локалізатором на території країн СНД є компанія «Бука».

Події гри відбуваються в далекому майбутньому (3844 рік), коли людство розділилося на три фракції: Об'єднана Федерація Землі, Кібрани та Еон, між якими вже тисячу років триває війна, що наближається до завершення. Особливістю Supreme Commander є масштабні бої з застосування різних родів військ і Броньований Командний Юніт (англ. Armored Command Unit) — основа баз кожної фракції, яка є двоногим мехом, здатним будувати споруди і самостійно воювати, що є втіленням гравця на полі бою[1].

Ігровий процес[ред.ред. код]

Гравець виступає в ролі командира військової бази та армії. Битви відбувається на місцевостях, розміри яких можуть досягати 81 км на 81 км. Втіленням гравця є Броньований Командний Юніт (БКЮ), що рухомим аналогом командного пункту, генерує ресурси та зводить споруди. При знищенні БКЮ спричиняє ядерний вибух, а сам факт знищення БКЮ означає поразку. Армії налічують різноманітні види військ, які можна оглядати як зблизька, так і у великому масштабі на всій карті. В такому разі моделі військ і споруд замінюєтьяс піктограмами.

Головних ресурсів два: Матерія та Енергія. Причому прибуток на секунду важливіший за загальну кількість. Можливе також перетворення Енергії в Матерію. У випадку недостачі сховищ цих ресурсів, їх виробництво працюватиме «в холосту».

Війська[ред.ред. код]

Кожна з ігрових фракцій має свій набір військ і споруд. Всі бойові одиниці після знищення певного числа ворогів набирають досвід, який посилює броню, а також (у продовженні «Forged Alliance») дає можливість до саморемонту або прискорює його. В грі присутні такі роди військ:

 • Сухопутні: від робопіхоти, легких і важких танків до рухливих генераторів щитів, розвідників, мобільних артилерійських установок;
 • Повітряні: літаки-шпигуни, ударні вертольоти, винищувачі, транспортники, бомбардувальники;
 • Водні і амфібії: тактичні і стратегічні підводні човни, есмінці, крейсери, кораблі розвідки / контррозвідки, лінкори й авіаносці;
 • Стаціонарна техніка та будівлі, зокрема обороні бойові установки, далекобійна артилерія та шахти з тактичними і стратегічними ракетами, що часто дозволяють знищити ворожу базу, при цьому не покидаючи власної.

Розвиток технологій[ред.ред. код]

Техніка та споруди поділені на чотири технічні класи. Кожен наступний технологічно розвиненіший за попередній. Досягнення кожного здійснюється модифікацією фабрик, БКЮ та виробництва інженерів вищих рівнів на відповідно модифікованих фабриках (БКЮ не може сконструювати інженерів, як рухомі одниниці, хоча експериментальні юніти будуються як будівлі, хоч практично всі не є ними). При цьому попередні рівні залишаються доступними.

 • Tech 1: Початковий технічний рівень. Найдешевші одиниці та споруди, швидке будівництво і мала вартість. Проте вогнева міць дуже слабка.
 • Tech 2: Середній тех. рівень. Вартість одиниць та споруд вища, як і їх ефективність. Часу на спорудження затрачається теж більше.
 • Tech 3: Найдосконаліший з основних трьох рівнів. Ефективний, але дорогий. Ще довше будівництво.
 • Експериментальні: Представлені лише 3-ма юнітами в кожній фракції. Найпотужніше озброєння та найбільший запас міцності (НР), але найдорожчі в будівництві, що, в додачу, займає досить довгий час.

Деякі споруди можуть бути вдосконалені з нижчих тех. рівнів на вищі. Зокрема фабрики всіх трьох типів (авіазаводи, сухопутні та морські) можуть буди побудовані лише на першому рівні, а лише потім вдосконалюватися. Генератор захисного поля ж має дещо більше модифікацій.

Напівавтоматичне перекидання військ[ред.ред. код]

Гра має систему транспортників: кожному транспорту можна задати дві точки: 1 — взяти війська, 2 — висадити війська. При цьому юнитам можна призначити для руху 1 точку та транспортник перенесе їх всіх, виконуючи потрібну кількість рейсів, заповнюючись до максимуму.

GPGNet[ред.ред. код]

Розробники також запровадили програму GPGNet, за допомогою якої можна пограти з іншими гравцями по Інтернету. Вона має вельми простий дизайн. З її допомогою можна подивитися статистику ваших ігор. У неї вбудований повноцінний чат і можливість створити клан чи команду. GPGNet також регулярно оновлює гру і закачує на неї патчі, в іншому випадку, ви не зможете грати по Інтернету.

Сюжет[ред.ред. код]

Передісторія[ред.ред. код]

Вийшовши в космос, людство колонізувало велику кількість планет за допомогою переміщення крізь Квантові тунелі. Це почало еру процвітання, яка тривала поки вчений Густав Брекмен не об'єднав розум людини зі штучним інтелектом шляхом кіборгізації. Таких «вдосконалених» людей було названо симбіонтами. Вони зажадали від Земної Імперії незалежності, а та у відповідь ввела програму покірності всім, хто мав імпланти. Брекмен втік з найвірнішими соратниками і заснував націю Кібранів (англ. Cybran), метою якої стало звільнення симбіонтів від програми покірності.

Виникла й інша фракція — Еон Ілюмінат (англ. Aeon), яка перейняла вчення «Шлях» від знищеної Земною імперією раси Серафимів та навертала у свою віру, або знищувала всіх «невірних».

Земна Імперія через усе це розвалилася і на її руїнах виникла Об'єднана Федерація Землі (англ. UEF), метою якої є об'єднати людство з центром управління на Землі. Вершиною їхньої інженерної думки став Броньований Командний Юніт. Але війна між фракціями затягнулася на цілу тисячу років і ось її фінал наближається. ОФЗ створили зброю «Чорне Сонце», здатну руйнувати на відстані цілі планети. В залежності від сторони, яку вибере гравець, залежить як буде використана ця зброя чи взагалі зруйнована.[1].

Кампанія ОФЗ[ред.ред. код]

ОФЗ майже завершили створення «Чорного Сонця», але в цей час Еон і Кібрани збільшують свій вплив. Гравець виступає в ролі новопризначеного перспективного лейтинанта, який підпорядковується полковнику Арнольду. Першим завданням є операція на планеті Капелла, де, як підозрюється, Кібрани готують повстання. Вороги відступають, та в цей час надходять відомості, що Кібрани викрали доктора Свінні, який працює над «Чорним Сонцем».

Гравця відсилкють на планету Лютіен з дослідними комплексами, на яку зазіхає Еон. Один з дослідних центрів пошкоджений і вибухне, якщо вчасно його не полагодити. Приймається рішення про евакуацію планети, чому перешкоджає Еон. За успішне виконання завдань гравець підвищується в званні до капітана. Еон загрожує колонії Матар, де битися доводиться на островах. При цьому Квантові Ворота на планеті несправні, тому гравець висаджується один, а не з полковником Арнольдом, як планувалося. Він прибуває пізніше, та гине під написком противника. Лідер Еону, принцеса Бурк, яка перебуває на планеті, високо оцінює здібності гравця, обіцяючи ще зустрітися.

Несправність Воріт виявляється справою Кібранів — вони запустили вірус в систему Воріт, який продовжує поширюватися. Одне з його джерел знаходиться на планеті Кібранів Мінерва глибоко в території противника. Гравець повинен добути з дослідних центрів на планеті дані для протидії вірусу. Коли досить центрів захоплено, відкривається, що Свінні знаходиться там, Кібрани змусили його працювати над вірусом. Визволений вчений доповідає, що на планеті знаходиться і сам Брекмен, але той тікає.

Попри ці успіхи, вірус не вдається зупинити, а Кібрани та Еон наступають на багатьох фронтах. Залишається встигнути завершити і використати «Чорне Сонце», доставивши на Землю його деталі. Гравцеві доручається охороняти установку, розміщену на Гаваях, що ускладнюється аварією літака, який віз останні деталі. В цей час Кібрани піднімають повстання по всій Землі, а Еон висаджуються на сусідніх островах.

Коли установка заряджається, її постріл через Квантові тунелі знищує ключові планети Кібранів з Еоном. Вони змушені прийняти мир і відшкодувати збитки, завдані під час війни. ОФЗ вступає в нову еру.

Кампанія Кібранів[ред.ред. код]

Командувач Дастя, аташе Брекмена, дає завдання підняти повстання і визволити симбіонтів на планеті Фіви II за допомогою Матриці визволення. Там же діє й Еон, але гравцеві вдається виконати завдання.

Для створення квантового вірусу, здатного нашкодити ОФЗ, Кібранам потрібна технологія Серафимів, яка тепер належить Еону. Гравець висаджується на священній планеті Оріон, причому на ній немає воріт для повернення, їх ще потрібно збудувати. Брекмен повинен покинути штаб на Міневрі через наближення сил ОФЗ. Це і повинен забезпечити гравець, а також вивезти захопленого раніше Свінні. На Проціоні потрібно захистити один з головних комп'ютерів Кібранів. Комп'ютерна мережа посвячує гравця в плани фракції: вірус знищить Квантові ворота по всій галактиці, зробивши неможливою подальшу війну, і звільнить симбіонтів.

Брекмен, дослідивши інформацію про «Чорне Сонце», змінює свій задум. За допомогою цієї установки він сподівається звільнити всіх симбіонтів, передаючи через неї сигнал від Матриці звільнення. Аби добути коди доступу до установки, необхідно звільнити полонених від ОФЗ. Після отримання кодів Кібрани піднімають повстання на Землі. Гравця відправляють до «Чорного Сонця», щоб завантажити в нього потрібну інформацію.

Постріл з установки стирає у всіх симбіонтів програму покірності і дає їм свободу. Але це перевантажує мережу Квантових воріт, телепортації між планетами стають недоступні терміном на 5 років. Гравець залишається на Землі і слухає залишене повідомлення Брекмена про те, що за 5 років мережа буде відновлена, а тим часом нехай на Землі буде створене суспільство, в якому всі вільні. Наприкінці повідомлення Брекмен говорить, що втомився жити, а гравець є його клоном.

Кампанія Еону[ред.ред. код]

Всередині Еону Аватар війни Марксон бореться за владу, принцеса Ріана Бурк шукає того, хто достойно виконуватиме «Шлях». Таким і виступає гравець в ролі жінки зі званням лицаря. Радник Тот і Марксон дають завдання допомогти силам Еону на Рігелі в боротьбі з ОФЗ. Далі Еон готує плацдарм для нападу на ОФЗ на планеті Зета Пса, захопленій Кібранами. В ході наступної операції Еон навертають командувача ОФЗ у свою віру і той розповідає про «Чорне Сонце». Принцеса, побачивши в видіннях планету Проціон, але не розуміючи, що саме привернуло її увагу, відправляє гравця туди.

На Ерідані відбувається переманювання сторонників Марксона на бік принцеси, оскільки Марксон вбиває всіх підряд чим суперечить «Шляху». Принцеса розуміє, що бачила на Проціоні штучний інтелект Кібранів, який планує використати, щоб зв'язатися з усіма жителями галактики через Квантові ворота при пострілі «Чорного Сонця». Уряд Еону впевнюється в злочинах Марксона і стає лояльнішим до принецси. Марксон же пробивається до Землі в прагненні знищити її, і вбиває радника Тот.

Гравець прибуває на Землю, щоб зупинити Марксона і не дати ОФЗ та Кібранам застосувати «Чорне Сонце». Ріана влітає в промінь установки, «Чорне Сонце» руйнується, а сама принцеса стає вищою істотою, яка бачить майбутнє без війн. Однак, в сцені після титрів вона промовляє «ні», бачачи своїм ясновидінням щось жахливе.

Оцінки і відгуки[ред.ред. код]

Огляди
Світові
Видання Оцінка
CVG 9/10 (PC)[6]
Eurogamer 9/10 (PC)[7]
Game Informer 9/10 (PC)
5.5/10 (X360)[8]
GameSpot 8.7/10 (PC)[9]
GameSpy 4.5/5 (PC)[10]
3/5 (X360)[11]
IGN 9/10 (PC)[12]
4.5/10 (X360)[13]
OXM 8.0/10
GameDaily 9/10 (PC)[14]
Агрегатори
Агрегатор Оцінка
GameRankings 87% (PC)[2]
59 % (X360)[3]
Metacritic 86 % (PC)[4]
56 % (X360)[5]

Гра отримала високі оцінки для ПК-версії та значно нижчі для Xbox 360. На агрегаторі Metacritic вони склали 86 % (ПК) і 56 % (Xbox 360)[4].

IGN оцінили Supreme Commander в 9/10, оглядач Чарльз Он'єтт дав грі Вибір редакторів[12]. Зокрема схвалення отримали інтуїтивний і доцільний стратегічний масштаб, автоматизація діяльності бази. Але системні вимоги і пошук шляхів військами на воді згадувалися як слабкі сторони гри. IGN UK поставили оцінку 8.9/10, вказуючи на незручний інтерфейс[15].

Доповнення[ред.ред. код]

Основна стаття: Supreme Commander: Forged Alliance

6 листопада 2007 вийшов самостійний аддон, що не вимагає самої гри, під назвою «Supreme Commander: Forged Alliance» (укр. Викуваний Альянс). У ньому з'явилася нова раса — Серафими, єдина для 3-х фракцій кампанія і 110 нових юнітів, включаючи експериментальні. Родовища матерії стали більш значущими навіть на пізніх етапах гри; інтерфейс був серйозно перероблений для більшої зручності: з'явилася можливість зберігати чергу забудови, дивитися пасажирів пересувних фабрик («Цар», «Атлантида»), показуються радіуси атаки, зору, щитів та ін. при виділенні; графіка незначно поліпшилася. У першій частині канонічним можна вважати закінчення за ОФЗ.

Примітки[ред.ред. код]

 1. а б Supreme Commander на Giantbomb
 2. Supreme Commander Review (PC). GameRankings. Процитовано 2008-07-31. 
 3. Supreme Commander Review (360). GameRankings. Процитовано 2008-11-14. 
 4. а б Supreme Commander Review (PC). MetaCritic. Процитовано 2008-07-31. 
 5. Supreme Commander Review (360). Metacritic. Процитовано 2008-11-11. 
 6. Robinson, Andy (February 13, 2007). Supreme Commander Review (PC). Computer and Video Games. Процитовано 2008-07-31. 
 7. Meer, Alec (February 15, 2007). Supreme Commander Review ( PC ). EuroGamer. Процитовано 2008-07-31. 
 8. Bertz, Matt. Supreme Commander Review (PC). GameInformer. Архів оригіналу за April 5, 2008. Процитовано 2008-07-31. 
 9. Ocampo, Jason (February 20, 2007). Supreme Commander Review (PC). GameSpot. с. 2. Процитовано 2008-07-31. 
 10. Keefer, John (February 23, 2007). Supreme Commander Review (PC). GameSpy. с. 2. Процитовано 2008-07-31. 
 11. Rausch, Allen (June 23, 2008). Supreme Commander Review (X360). GameSpy. Процитовано 2009-10-12. 
 12. а б Onyett, Charles (February 16, 2007). Supreme Commander Review (PC). IGN. с. 3. Процитовано 2008-07-31. 
 13. Brudvig, Erik (June 25, 2008). Supreme Commander Review (X360). IGN. Процитовано 2008-11-13. 
 14. Wong, Steven (February 26, 2007). Supreme Commander Review (PC). GameDaily. с. 3. Процитовано 2008-07-31. 
 15. Korda, Martin (2007-02-19). Supreme Commander UK Review. IGN UK. Процитовано 2007-03-04. 

Посилання[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]


Танк Це незавершена стаття про стратегічну відеогру.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.