Цифрова дистрибуція

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Цифрова́ дистрибу́ція (ЦД) — один із сучасних методів поширення легального електронного контенту інтернет-каналами, без використання матеріальних носіїв. Перевага ЦД полягає в легкому і швидкому пошуку та придбанні копій необхідного програмного забезпечення.

Поширення[ред.ред. код]

Існує кілька варіантів розповсюдження ПЗ через Інтернет. У цифрової дистрибуції основні протоколи — це HTTP, P2P або FTP.

Системи, що поширюють Власницьке програмне забезпечення, звичайно містять технічні засоби захисту авторських прав, що не дозволяють продавати копії одного і того ж багато разів.

Купівля копій або прав на використання ПЗ[ред.ред. код]

Існує кілька варіантів покупки.

 1. Pay2Play (заплати і грай). — Спочатку платиш, потім граєш.
 2. Try before you buy — Спочатку викачувати і отримуєш можливість якийсь час грати. Далі, якщо гра подобається і є бажання грати далі, то потрібно заплатити якусь суму, після чого (як правило) надається спеціальний серійний номер, вводячи який користувач отримує можливість грати стільки, скільки йому завгодно.
 3. Рекламна — в цьому випадку гра абсолютно безкоштовна, проте користувач змушений спостерігати в грі рекламу, з показів якої і приходять власникові ПЗ гроші.
 4. Передплата — заплативши скільки-то в місяць, можна грати в будь-які ігри з певного набору, наданого цифровим дистриб'ютором. Також існують поодинокі підписки на одну певну гру і на різний термін (в тому числі необмежений).

Оплата ПЗ[ред.ред. код]

Оплата права використання ПЗ з використанням банківської карти або платіжних систем інтернету і отримання серійного номера (SN).

Активація[ред.ред. код]

Активація копії завантаженого ПО відбувається за такою загальною схемою:
На основі SN і згенерованого DRM унікального Коду обладнання, віддалений Сервер активації повертає Активаційний код, який дає можливість запустити захищену копію ПЗ. У подальшому можлива деактивація і повторна активація на іншому комп'ютері.

Цифрова дистрибуція через HTTP[ред.ред. код]

Основним об'єктом маніпуляції в HTTP є ресурс, на який вказує URL (посилання) в запиті клієнта. Зазвичай такими ресурсами є що зберігаються на сервері файли, але найчастіше це можуть бути логічні об'єкти або щось абстрактне.

Steam[ред.ред. код]

Докладніше: Steam
Steam

Безумовний лідер західного ринку цифрової дистрибуції, використовує спеціальний клієнт для доставки власницького контенту користувачеві. Загальна к-сть абонентів у лютому 2008 перевищило 15 мільйонів чоловік [1], а в онлайні в будь-який час доби знаходяться від 1, 2 до 3 млн користувачів [2].

При покупці через Steam, гра прив'язується не до комп'ютера, а до акаунту користувача. Одночасне онлайн-підключення з двох комп'ютерів за одним аккаунтом — не допускається.

Деякі ігри, в першу чергу ігри Valve, вимагають обов'язкової реєстрації в Steam, в тому числі поширювані на дисках. Навіть для одиночних ігор потрібне підключення до інтернету для їх активації. Після активації зазначеного на коробці ліцензійного коду користувач отримує можливість грати в саму гру і її моди.

Особливість Steam полягає в тому, що він одночасно не тільки є системою дістрібутаціі, але й:

 • Виконує роль DRM (захист від запуску нелегальної версії гри, яка вимагає запущеного Steam, в першу чергу це всі ігри Valve). Також Steam блокує доступ з зламаних клієнтів Steam або з нелегальних копій ігор на ліцензійні сервера.
 • Автоматично оновлює всі ігри і відновлює пошкоджені ігри
 • Містить систему досягнень в деяких іграх, які зберігаються не тільки на комп'ютері, але і на самій облікового запису.
 • Є майстер-сервером для ігор Valve (виконує функції пошуку ліцензійних серверів і захисту від чітера (VAC) при грі на серверах із забороненими чітамі, блокуючи доступ на ці сервера при використанні читів)
 • Містить чат, який дозволяє спілкуватися навіть під час гри і швидко знаходити користувачів, доданих користувачем в список друзів, якщо у них запущений клієнт. Це також дозволяє дарувати копію гри іншим користувачам при покупці або створювати для них гостьові запрошення.
 • Дозволяє проводити рекламні акції з доступом до повних версій ігор на певний проміжок часу. (Звичайно кілька днів)
 • Дозволяє оновлювати драйвера відеокарт. (Доступно тільки для власників AMD)

Серед клієнтів: Valve, Strategy First, PopCap Games, THQ, 2K Games, Activision, Electronic Arts, Capcom, Square Enix, Codemasters, Eidos Interactive, Firaxis Games, id Software, Ritual Entertainment, Rockstar Games, Sega, Take-Two Interactive та багато інших [3].

Підтримуються наступні платіжні опції:

 • Кредитні картки (Visa, Mastercard, AMEX, Discover, JCB)
 • Дебетові картки з логотипом Visa або Mastercard
 • PayPal
 • Paysafecard
 • ClickandBuy
 • Webmoney

Цифри продажів не розголошуються.

Direct2Drive[ред.ред. код]

Цифровий дистрибутор, що займається поширенням ігор за стандартною схемою, коли користувач оплачує гру і отримує посилання на дистрибутив і активаційний ключ.

Серед клієнтів: Ubisoft, THQ, Eidos Interactive, Sierra Online, Atari, Midway, 2K Games, Strategy First , Activision, Bethesda Softworks, NCSoft, Codemasters, Monte Cristo Games, SEGA

Підтримуються наступні платіжні опції:

 • Кредитні картки
 • PayPal

Обсяги продажів не розголошуються.

GameTap[ред.ред. код]

Сервіс цифрової дистрибуції за передплатою через спеціальний клієнт. Є 3 типи користувачів: гостьової, зелений і золотий. Гість може грати в невелика к-сть ігор (близько 40) з обов'язковим показом реклами протягом гри. «Зеленим» користувач вважається, якщо він зареєструвався на сайті — тоді йому надається можливість пограти в трохи більше ігор і рекламу він бачить не впродовж всієї гри, а лише перед її початком (звичайний рекламний ролик). «Золотий» акаунт коштує 9.95 $ в місяць (або 59.95 $ на рік) — користувачам доступ до майже 1000 ігор, без будь-якої реклами. Грати можливо тільки при включеному клієнта і підключенні до інтернету.

У червні 2007 GameTap підписали контракт з Macromedia ActiveMark і створили на сайті розділ з завантажування іграми.

Серед клієнтів: Activision, Atari, Intellivision Lives!, Midway, Namco, Sega, Taito, Eidos Interactive, G-Mode, Ubisoft, Codemasters, Vivendi Games, Konami, Capcom, Take-Two Interactive і SNK Playmore.

Підтримуються наступні платіжні опції:

 • Тількикредитні карти (місячна або річна передплата)

Цифри продажів не розголошуються.

EA Store[ред.ред. код]

Сервіс цифрової дистрибуції від Electronic Arts, де для закачування гри необхідно використовувати спеціальний клієнт. Серед клієнтів: Тільки Electronic Arts

Підтримуються наступні платіжні опції:

 • Кредитні картки (Visa, Mastercard, AMEX, Discover, JCB)
 • Дебетові картки з логотипом Visa або Mastercard
 • PayPal
 • ClickandBuy
 • WebMoney

Додаткова плата стягується за тривале зберігання інсталятора гри на сервері, а саме: при звичайній купівлі гарантується, що ви зможете завантажити гру в будь-який час протягом 6 місяців з моменту покупки. Але в цей час це обмеження зняте.[4]

Цифри продажів не розголошуються.

Російські сервіси[ред.ред. код]

Шаблон:Значимість розділу

Alawar.ru[ред.ред. код]

Найбільший спеціалізований ресурс з продажу казуальних ігор в Рунеті, що належить дистриб'ютору і видавцеві Alawar Entertainment. Постійно в продажу понад 300 ігор від провідних світових розробників. Має розгалужену партнерську мережу — понад 300 сайтів, для яких Alawar.ru надає готові технологічні рішення для цифрової дистрибуції ігор. Оплата проводиться за допомогою SMS-платежів, пластиковою карткою, електронними грошима або банківським переказом.

Більш докладно про діяльність компанії можна дізнатися з презентації Олександра Лисковского про цифрової дистрибуції.

GamePitStop[ред.ред. код]

GamePitStop.RU — інтернет-магазин, у якому продаються переважно комп'ютерні ігри. У магазині продаються комп'ютерні ігри, приймаються замовлення користувачів на покупку ігор і пропонуються на вибір варіанти розрахунку.

GamePitStop.RU надає можливість, не виходячи з дому, швидко і легко придбати вподобану гру. У продажу тільки ліцензійні ігри від провідних російських і світових видавців.

Купувати гри через GamePitStop.RU вигідніше, ніж купувати звичайні CD або DVD-диски: не треба шукати гру в магазинах, не потрібно боятися, що гра піратська і не запуститься на комп'ютері. Крім того, ціна на товари на GamePitStop.RU нижче, ніж у звичайних магазинах.

GamePitStop.RU приймає різні види оплати, в тому числі і оплату товарів за допомогою SMS.

Іноді можливість завантажити новинки комп'ютерних ігор на GamePitStop.RU з'являється ще до офіційного релізу на CD і DVD-носіях, що дозволяє покупцям цього магазину роздобути новинку в числі перших.

GamePitStop.RU бореться з піратством, тому всі ігри, які продаються на цьому сайті, ліцензійні. При першому запуску гри покупцеві необхідно буде ввести спеціальний унікальний ключ активації (серійний номер), який присвоюється кожної купленої копії гри.

"Принципи роботи сайту'

 • Оформлення замовлення

Вибравши необхідні товари, користувач може відразу ж визначитися з формою оплати. Після того, як оплата буде зроблена, покупець отримає доступ до товару і ключ для його подальшої активації. У разі втрати ключа або товару покупець може ще раз завантажити їх в своєму профілі на GamePitStop.RU. Вся інформація про покупця, яку він ввів при реєстрації, зберігається в базі даних магазину і не передається третім особам.

 • Оплата замовлення

Оплатити покупку можна наступним чином: — Електронні гроші — безготівковий спосіб розрахунку; — SMS-платежі — користувач може відправити SMS-повідомлення з кодом на короткий номер. Після цього на його рахунок нараховується певна кількість «бонусів» (внутрішня валюта GamePitStop.RU), якими покупець може розплачуватися за обрані товари;

 • Доставка замовлення

Посилання на файл з оплаченою грою і ключ до неї завжди присутній в особистому кабінеті покупця.

Direct.COD (Netville)[ред.ред. код]

Сервіс з'явився в кінці 2006, спочатку позиціонувався як незалежний, що не належить ні одному видавцеві, яким досі і залишається.

У каталозі магазина представлена ​​більш ніж 500 ігор від Electronic Arts, NCSoft, CCP Games, , Акелла, Бука, Новий диск та інших видавців. Магазин став ключовим партнером для Electronic Arts і NCSoft (Європейський офіс) на території РФ і країн СНД, забезпечуючи російським користувачам доступ до ранніх релізів самих очікуваних ігор, бонуси покупцям, які оформили попередні замовлення, а також можливість скачати дистрибутиви всіх ігор у локальному трафіку регіональних операторів більш ніж в 25 містах РФ. У партнерстві з десятками найбільших російських провайдерів Нетвіль забезпечив можливість оплати ігор, в тому числі, і використовуючи особові рахунки абонентів.

На початок 2010 року магазин був найбільшим цифровим продавцем PC ігор на території Російської Федерації з оборотом у кілька мільйонів доларів на рік.

Здійснює не тільки B2C, але і B2B продажу ігор інших магазинах на ліцензованій території. У числі B2B покупців: Yandex, Softkey, Fidel, Yuplay, Igromagaz і кілька десятків інших магазинів.

Stream-Games[ред.ред. код]

Найвідоміший зараз сервіс цифрової дистрибуції в Росії — активно рекламується, проводить різноманітні маркетингові акції. На вибір користувачів представлені ігри від «GFi/Руссобит-М», «БУКИ», «Нового Диска» і «Акелли». Оплата проводиться з особового рахунку «Комстар-дірект» (Стрім), але, на відміну від ситуації з Акадо, щоб завести собі особовий рахунок «Стрим», не обов'язково підключати інтернет. Тому сервіс Стрима доступний всім користувачам інтернету — після реєстрації рахунку «Стрім» його потрібно поповнити будь-яким зручним способом, яких в цей час існує безліч.

Цифри продажів не розголошуються.

Онлайн магазини видавців[ред.ред. код]

Сервіси цифрової дистрибуції своїх ігор були створені і російськими видавцями ігор: 1C, БУКА, Акелла і Руссобит. Їх відмінність: ранній реліз власних ігор, найчастіше з преміальним контентом.

Цифрова дистрибуція через P2P[ред.ред. код]

Це комп'ютерні мережі, засновані на рівноправ'ї учасників. У таких мережах відсутні виділені сервер и роздачі, а кожен вузол (peer) є як клієнтом, так і сервером. Подібна організація дозволяє зберігати працездатність мережі при будь-якій кількості і будь-якому поєднанні доступних вузлів.

YUPLAY[ред.ред. код]

Найбільш великий з Російських сервісів цифрової дистрибуції, представляє найбільший каталог ігор. Спочатку система розповсюдження контенту була заснована на P2P, коли за допомогою спеціального клієнта (або будь-якого торрент менеджера) користувач викачує гру не тільки з серверу, але і з інших користувачів, які вже купили цю гру. Такий підхід суттєво знижує навантаження на сервер, тим самим уникаючи зниження швидкості скачування у користувачів, працюючи виходячи з правил — чим більше качають, тим швидше лунає контент. Трохи пізніше з'явилася можливість викачувати контент і через звичайний HTTP протокол, використовуючи можливості браузера або улюбленого менеджера закачувань. Для оплати можна використовувати WebMoney, Yandex.Деньги, QIWI, SMS, «кредитні карти» будь-яких банків, платежі «Білайн» і інші популярні способи оплати. Процес покупки відбувається наступним чином: користувач поповнює свій рахунок, після чого купує потрібний йому контент, в цьому випадку гроші автоматично списуються з особового рахунку користувача.

Особливості сервісу YUPLAY:

 • Використовується свій власний клієнт для завантаження контенту.
 • Завантажити контент можна різними способами: YUPLAY-даунлоадер (рекомендований), використовуючи будь-який torrent-менеджер, а також через звичайний HTTP-протокол.
 • Для розповсюдження контенту використовується P2P-технологія (torrent-мережа), а також HTTP протокол.
 • Можливість отримувати відсоток грошей від покупок інших користувачів, використовуючи спеціальні посилання «інвайт».
 • Доступні безкоштовні гри, а також різні додатки: демо-версії, моди, ролики, патчі.
 • Можливість заводити друзів, рекомендувати ігри, сортувати ігри за рекомендаціями друзів тощо
 • Автоматичне сповіщення користувача про вихід доповнень і оновлень до купленим ним раніше ігор.
 • API, підтримка досягнень (як в Steam), можливість вмонтувати в свій проект досягнення через YUPLAY.
 • Можливість купити ігри («1С», «Новий Диск», «Бука», «Акелла», Electronic Arts, Activision, The Games Company, GFI / Russobit та інші) в викачувати відео.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

 1. «Steam ® reaches 15 Million Accounts». Новини Steam. 2008-02-07. Архів оригіналу за 2012-03-02. 
 2. «Количество користувачів знаходяться онлайн». Статистика Steam. Архів оригіналу за 2012-03-02. 
 3. «Список партнерів Steam». Огляд ігор Steam. Архів оригіналу за 2012-03-02. 
 4. «EA Forums». Electronic Arts EA Forums. Архів оригіналу за 2012-03-02. Процитовано 2011-02-04.