TARDIS (фізика)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Переміщувана акаузальна ретроградна область у просторі-часі (англ. Traversable acausal retrograde domains in spacetime, TARDIS)[1] — точний розв'язок рівняння Ейнштейна, який 2017 року вивели Бен Тіппетт і Девід Цанг[2], що допускає можливість існування замкнутої часоподібної кривої поза горизонтом подій чорної діри[3].

Історія

[ред. | ред. код]

Згідно з ЗТВ, у нашому Всесвіті можливе існування замкнутих часоподібних кривих (ЗЧК). Якщо рухатися вздовж цих кривих, можна подорожувати в майбутнє і минуле, потім повертаючись у початкову точку[2][3].

Знайдено багато різних умов, за яких можливе виникнення ЗЧК. Однак Стівен Гокінг запропонував гіпотезу про захищеність хронології, у якій стверджується, що спроба створення замкнутих часоподібних кривих повинна обов'язково призводити до появи чорної діри. Проте, автори нового дослідження вважають, що ці обмеження не поширюються на їхню нову модель[2].

Бен Тіппетт і Девід Цанг запропонували нову математичну модель машини часу, що за своїм принципом нагадує бульбашку Алькуб'єрре, яка дозволяє вміщеному в неї космічному кораблю досягати надсвітлової швидкості. Однак TARDIS повинна переміщуватися вздовж замкнутої кривої, щоб люди, які перебувають у ній, відчували постійне прискорення. При цьому зовнішній спостерігач побачить дві версії мандрівників усередині міхура: для однієї час тече нормально, а для іншої — у зворотному напрямку[3].

Хоча існування цієї машини часу, на думку дослідників, теоретично можливе, для цієї моделі, як і для Бульбашки Алькуб'єрре, необхідна екзотична матерія[1].

Цікаві факти

[ред. | ред. код]
  • Машина часу з назвою TARDIS присутня у британському фантастичному телевізійному серіалі «Доктор Хто»[3].

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б University of British Columbia (27 квітня 2017). Researcher uses math to investigate possibility of time travel (англійською) .
  2. а б в Benjamin K. Tippett, David Tsang. Traversable Achronal Retrograde Domains In Spacetime. — 2017. — . — 3.
  3. а б в г Bec Crew (26 серпня 2018). Physicists Say They've Come Up With a Mathematical Model For a Viable Time Machine (англійською) .