Theatrum Orbis Terrarum

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Theatrum Orbis Terrarum
Дата створення / заснування 16 століття
Зображення
Похідна робота Atlas of the British Islesd[1]
Наступник Атлас міст земного світу
Видання або переклади Theatrum Orbis Terrarum[d], Theatrum orbis terrarum 1573 editiond, Theatrum Orbis Terrarum 1570 first editiond, Theatrum orbis terrarum Abrahami Ortell Antuerp. geographi regiid і Theatrum orbis terrarum, Abraham Ortelius,1575d
Автор Абрагам Ортеліус
Дата публікації 20 травня 1570
З матеріалу папір і чорнило
У збірках Королівська бібліотека Нідерландів
Інвентарний номер PPN 369376781
Описано за адресою loc.gov/collections/general-maps/articles-and-essays/general-atlases/ortelius-atlas/(англ.)
cf.uba.uva.nl/nl/collecties/kaarten/ortelius/overzicht.html#kaarten%20theatrum
Статус авторських прав 🅮 і 🅮
CMNS: Theatrum Orbis Terrarum у Вікісховищі

Theatrum Orbis Terrarum (укр. Театр Земного Кола) — географічний атлас, підсумковий пам'ятник європейської картографії XVI століття, підготовлений Ортелієм. Вийшов у світ в 1570 році. в Антверпені. Це був перший в історії географічний атлас сучасного типу.

Атлас Ортелія витримав безліч видань, в кожне з яких картограф вносив додаткові уточнення. У першому виданні містилося 70 карт і 87 посилань на джерела (багато з яких нині втрачені), а в 31-му виданні 1612 року — вже 167 карт з відсиланням до 183 книжок. З карт Ортелія найбільшу популярність одержало деталізоване зображення Тихого океану (див. Maris Pacifici).

Перший тираж «Театру» незабаром був розпроданий, і через три місяці вийшло друге видання з декількома незначними змінами. 1571 р. вийшло третє видання на латині.[2].

Крім латинського видання, до кінця 1572 року з'явилися переклади атласу на німецьку, французьку та голландську мови. У XVII столітті під тією ж назвою і з тих самих лекал друкувала свої атласи голландська фірма Блау (див. космографія Блау).

За три роки Ортеліус отримав стільки нових карт, що йому довелося випустити доповнення до «Театру» (Additamentum) з 17 карт, які він пізніше включив до складу основного тому. 1579 р. Ортеліус доповнює Атлас розділом історичних карт, які він сам склав, — «Parergon Theatri», який видавався й окремо. До смерті Ортеліуса в 1598 р. вийшло принаймні 28 видань Атласу на латині, голландською, німецькою, французькою та іспанською мовами. До цього числа не входять окремі видання «Додатків» і перевидання «Театру» іншими видавцями. 1606 р. — видання англійською мовою. Останнє видання його видав дім Плантена в 1612 р., через чотирнадцять років після смерті автора. Це видання вийшло під редакцією Балтазара Морета з фірми Плантена.[3].

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]