Карта Вальдземюллера

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
На Universalis Cosmographia зображені Америка, Африка, Європа, Азія та Тихий океан, що відокремлює Азію від Америки

Карта Вальдземюлера (лат. Universalis Cosmographia) — географічна карта, опублікована в квітні 1507 р. картографом Мартіном Вальдземюллером (1470—1521). Є однією з перших карт з точно нанесеними показаннями широти та довготи, а також першою картою, на якій з'явилася назва «Америка», що стала згодом загальновживаною.

Карта була надрукована на 12 дерев'яних секціях, її розміри становлять 46 × 62 см. Сьогодні відомо лише про один збережений оригінал екземпляру карти серед тисячі існуючих копій. Цей екземпляр був виявлений на початку XX століття в коллекції князя Вальдбург у швабському замку Вольфегг.[1] Після багатьох років переговорів бібліотека Конгресу США в 2003 році придбала його за 10 мільйонів доларів.[2]

У 2005 році за пропозицією Джеймса Біллінгтона Universalis Cosmographia була додана до Списку об'єктів Світової спадщини ЮНЕСКО.[3]

Історія[ред. | ред. код]

Обкладинка книги Cosmographiae Introductio Вальземюллера

На рубежі 15 і 16 століть Іспанія і Португалія здійснювали інтенсивні дослідження нових земель на заході і на сході за допомогою морських експедицій. Карти нововідкритих земель зберегались в повній секетності. В 1502 році італієць Альберто Кантіно за підкуп отримує копію португальського Падран-Реалу, секретної королівської карти, яка відображала усі відкриття, зроблені португальськими мреплавцями, а також доступну португальцям інформацію про останні іспанські відкриття і привозить в ренесансну Італію Планісферу Кантіно. В 1505 році, вірогідно на основі планісфери Кантіно, в Італії виготовляється схожа планісфера де Кавері.

На планісферах Кантіно і Кавері вже зображені острови Вест-Індії, береги Флориди і Південної Америки та наведено дуже детальне зображення східного та західного узбережжя африканського континенту. Вважається, ці дві планісфери стали основою для карти Вальдземюллера.

Мартін Вальдземюллер працював у той час у місті Сен-Дьє-де-Вож (герцогство Лотарингія Священної Римської імперії). Публікація карти супроводжувалася випуском книги Вальдземюлера «Вступ до космографії» (Cosmographiae Introductio).

Опис[ред. | ред. код]

Деталь карти Вельдземюллера з назвою "Америка"

В додачу до інформації, що вже була на планісферах Кантіно і Кавері, на карті Вальдземюллера з'являється більш повне відображення атлантичного узбережжя Південної Америки, що могло бути наслідком досліджень, здійснених під час подорожей італійського мореплавця на службі іспанської та португалької корон Амеріго Веспуччі.

Повна назва карти Universalis Cosmographia Secundum Ptholomaei Traditionem et Americi Vespucii Alioru [m] que Lustrationes перекладається з латинської як «Карта світу, побудована відповідно до методу Птолемея і доповнена новими землями від Амеріго Веспуччі». Назва південної частині Нового Світу, запропонована Вальдземюллером на честь Амеріго Веспуччі - Амеріка, поступово отримала загальне визнання. На мапі Меркатора, опублікованій в 1538 році, цю назву також було поширено на Північну Америку.[4]

Північна і Південна Америки на карті Вальдземюлера зображені як два великих континенти, з'єднані перешийком. Цікаво, що на карті Америка відділена від Азії великим океаном, хоча Тихий океан на той час ще не був відомий європейцям. Перші європейські історичні свідчення щодо Тихого океану з'явилися завдяки експедиції конкістадора Васко Нуньєс де Бальбоа (1513 рік), яка показала, що ширина Південної Америки на певних широтах відповідає карті Вальдземюлера з точністю до 70 миль.[5]

На карті вперше позначено “Атлантику”. Води на захід від Європи в різний час називали по-різному: “Море за Геракловыми стовпами”, “Атлантик”, “Західний океан”, “Море мряки”. Але назва “Атлантичний океан” вперше з'явилася в 1507 р. на карті М. Вальдземюллера, і з того часу це позначення закріпилося в географії.

На базі цієї карти була складена карта “Orbis Typus Universalis” (Сучасна карта світу). Цю карту часто називали “Admiral's Map” (Карта адмірала), ймовірно мова йшла про Христофора Колумба – “адмірала океанів”.

На карті позначено м. Львів (Lemburg). Українські землі позначено як “Russia …” (Русь …).[6]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Провенанс карти на сайті бібліотеки Конгресу США (англ.)
  2. Карта Вальдземюлера на сайті бібліотеки Конгресу США (англ.)
  3. Universalis cosmographia secundum Ptholomaei traditionem et Americi Vespucii aliorumque Lustrationes. UNESCO Memory of the World Programme. 2008-05-16. Архів оригіналу за 2012-04-08. Процитовано 2010-01-15. 
  4. http://slovari.yandex.ru/dict/bse/article/00013/09500.htm[недоступне посилання з липня 2019] | title = Веспуччі
  5. David Alexander (3 грудня 2007). Map that named America is a puzzle for researchers (англійською). Reuters. Архів оригіналу за 2009-07-06. Процитовано 2009-10-09. 
  6. Байцар Андрій.«Вступ до космографії». Мартін Вальдземюллер. 1507 р.

Посилання[ред. | ред. код]