Космографія Блау

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Титульний аркуш видання 1645 року.

Великий атлас, або Космографія Блау (фр. Le Grand Atlas, ou Cosmographie Blaviane, en laquelle est exactement descritte la terre, la mer, et le ciel) 12-томний атлас 1667 року, що відтворює картину вивченого на той момент світу, виданий голландським картографом Яном Блау. Згодом визнаний шедевром голландського картографічного мистецтва XVII століття.

Загальні відомості[ред.ред. код]

Після виходу у світ в 1608 р. в картографічній фірмі Віллема Блау атлас неодноразово перевидавався протягом XVII ст. і був переведений на кілька європейських мов. Встановити точну цифру тиражу, яким вийшов атлас, сьогодні не уявляється можливим.

Повний комплект оригінального французького видання 1667 р. (фр. Le Grand Atlas, ou Cosmographie Blaviane, en laquelle est exactement descritte la terre, la mer, et le ciel) знаходиться в Росії в єдиному екземплярі. Атлас відрізняється великим об'ємом, красою і пишнотою оформлення.

Зміст[ред.ред. код]

Карта Росії, 1645 рік

Атлас складають понад 600 гравірованих кольорових карт із зображенням усіх вивчених на той момент країн світу, плани з астрономічними спостереженнями, гравіровані діаграми. Оскільки метою всіх видатних картографів того часу було складання атласу всього відомого світу, а закони комерційної картографії приводили видавців до необхідності нестрогого відбору карт, в кожному виданні атласу Блау з'являлися все нові й нові карти різних територій, супроводжувані все більш розлогими описами.

Частим явищем в картографії XVI-XVII ст. було включення до складу багатотомного видання атласів приватного характеру. Так, в томі, що вийшов в 1654 р., з'явилася значна кількість карт Шотландії, отриманих від Т. Понта, а в X томі (1655 р.) атлас Китаю, складений єзуїтом Мартіно Мартіні (Martino Martini).

До 1663 р. атлас мав такий зміст. Близько 60 карт та описовий текст першого тому атласу, присвячені Арктиці, Європі і Скандинавії. Туди входять плани з астрономічними спостереженнями, світова карта, вісім гравірованих діаграм, а також цікаве зображення моржа.

У другому томі описується північна і східна Європа, зафіксована на сорока картах, включаючи план Москви і план Кремля. Німеччина, якій присвячено третій том, розташовується на 96 картах, а Бельгія та Нідерланди в четвертому томі на 63-картах. П'ятий том описує Англію та Уельс (58 карт). Текст доповнюють три гравірованих види пам'яток Британії, зокрема, Стоунхенджа, і понад сто гравюр, що зображають, в основному, старовинні англійські монети.

Ірландія та Шотландія розташовуються на 55 картах шостого тому; Франція займає весь сьомий том (її зображують 37 карт) і частина восьмого тому, до якого входить 36 карт, включаючи карти Швейцарії. Італія стала темою дев'ятого тому, їй присвячено 60 карт. Сорок одна карта, плани і види десятого томи зображують Іспанію, Португалію та Африки; в одинадцятому томі описуються Азія та Японія, їм присвячені 28 карт.

Останній, дванадцятий, тому знайомить читача з Америкою, результати вивчення якої відображені на 23 картах.

Оформлення[ред.ред. код]

Карта Молуккських островів з Великого атласу Блау

«Великий атлас, або Космографія Блау» являє собою 12 томів великого формату у шкіряній палітурці із золотим тисненням. Його складають гравюри на міді, розфарбовані вручну карти, витончені титульні листи.

Обов'язковим елементом оформлення карт є картуші, графічні прикраси у вигляді щита або сувою, на якому поміщається напис. Вишукані алегоричні фігури супроводжують кожну картку і допомагають розкрити її зміст.

Зразок картуша

Пишний стиль оформлення карт, що існував в голландській картографії XVI-XVII ст. і представлений в атласі Блау у всій його величі, на думку багатьох дослідників, ніколи згодом не був перевершений.

Автори[ред.ред. код]

Сімейна фірма з випуску книг, географічних атласів, а також земних і небесних глобусів була заснована Віллемом Блау (1571-1638) в 1596 р. Під час роботи в ній синів засновника Корнеліуса (1616-1648) і Яна (1596-1673) фірма досягла найвищого розквіту, що тривав аж до її знищення під час пожежі в 1672 р. Був вдосконалений друкарський верстат, що дозволило друкувати атласи великого формату.

Як і батько, Ян Блау був картографом Голландської Ост-Індської компанії і мав доступ до новітньої географічної інформації, яка згодом увійшла до атласів, друкованих ним.

Перевидання[ред.ред. код]

В 2008 р. петербурзьке видавництво «Альфарет» спільно з Російською національною бібліотекою вперше здійснило перевидання всіх 12 томів «Великого атласу, або Космографії Блау» в оригінальному форматі. Основою послужив єдиний повний примірник оригіналу, що знаходиться в Росії.

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Багров Л. История картографии. - М.: Центрполиграф, 2004. - 320 с.: Іл. - ISBN 5-9524-2339-6.
  • Блау Я.Великий атлас, або Космографія Блау = Le Grand Atlas, ou Cosmographie Blaviane, en laquelle est exactement descritte la terre, la mer, et le ciel: в 12 т. Факсимільне видання 1667 СПб.: Альфарет, 2008.

Посилання[ред.ред. код]